Zdroj: Matúš Gondek

Byt v dezolátním stavu dokázali změnit na luxusní bydlení. Jak se jim to povedlo?

05. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

S charakterem, který se hrdě hlásí ke všemu archaickému v té nejpůvodnější podobě. Dýchá klidem, pramenícím z dominující zelené. Funkčnost mu na první pohled dodává vestavěné nábytkové jádro na míru.

Celé okolí, sama budova i tento konkrétní byt za sebou mají svou historii. Tak proč ji skrývat? Přesně takový byl přístup architektů. Matouš, který projekt i realizoval, chtěl, aby to, co je v bytě staré, zůstalo čitelné: „Je to vidět hned na stěnách.

Jejich konstrukci jsem odhalil až na cihly a zvýraznil bílou barvou. Původní charakter jsem ponechal v podstatě celému obalu bytu – nosným konstrukcím, již zmíněným stěnám či vstupním dveřím. To nové jsem pak vložil do tohoto obalu a vytvořil jádro s novými funkcemi – kuchyně, koupelna.“

Přečtěte si také:
Jak dopadne rekonstrukce starého bytu v podání vytvarnice a architekta? Podívejte jak využili své znalosti

Jak se nechal architekt a majitel v jedné osobě slyšet, byt už déle ležel ladem. No a v něm – také už nějaký čas – klíčila myšlenka zcela nového konceptu. „Ačkoli mým prvním požadavkem byla funkčnost, chtěl jsem dát bytu i jistý charakter.“ Postupně se tato myšlenka rozvíjela, až dozrála… do zelené barvy. Ta se sice spojuje s nezralostí, ale v tomto případě její výběr znamenal dokonalost.

Obývací pokoj se zeleným gaučem a nad ním polička

Nová dispozice prostor bytu prosvětlila a provzdušnila. Barevná kombinace mu dodala podstatný charakter a určité odkazy na minulost mu zas ponechali punc staroměstského bydlení. Zdroj: Matúš Gondek

Prostoru dodala harmonii, která bytu přidala na hodnotě. „Výběr barvy byl jedním z klíčových faktorů pro charakter bytu. Chtěl jsem, aby si vysloužil silný přívlastek, aby natrvalo oslovil hosty. Aby se zapsal do paměti. Například: ‚Ten zelený byt, pamatuješ?‘ Navíc já osobně jsem měl kdysi ložnici v zelené barvě a velmi mě to uklidňovalo. Čili je v tom i malá osobní zkušenost.“

Prvořadá byla tedy funkčnost. A ta si – také v první řadě – vyžadovala dispoziční změny. „Pokud bychom se podívali na původní půdorys bytu, ten korespondoval možná tak s koncem 19. nebo začátkem 20. století. Z hlediska současného bydlení by to bylo naprosto nevyhovující. Zjednodušeně se dá říci, že zde byl jeden velký pokoj, kde se žilo, pracovalo a spalo. A jedna menší místnost, která sloužila jako kuchyň a sprcha.

Sprchový kout vedle ložnice

Koupelna přímo v ložnici připomíná komfort hotelových pokojů. V bytovém prostoru je stejným benefitem, ale také zajímavým prvkem. Zdroj: Matúš Gondek

V nové verzi dostal byt odlišné, na míru vytvořené nábytkové jádro, to znamená novou kuchyni, koupelnu a oddělující příčky. Tento celek vznikl vložením vestavěného nábytkového prvku. V zásadě jsou zde pohyblivými kusy zařízení jen sedačka a postel.

Všechno ostatní je vestavěno.“ No a s funkčností osvěžila prostor i vzdušnost. Byt se prosvětlil. Poeticky řečeno – naplno se otevřel, a to navzdory své malé ploše. Naopak výška prostoru je velkolepá. Původní architektura totiž zanechala v bytě vysoká okna i vysoké stropy.

Kuchyně s jídelnou

Původní charakter přiznává byt na stěnách, oknech, vstupních dveřích… A všimli jste si i takového detailu, jakým je klasický článkový radiátor? Není původní, majitel ho dal vyrobit na míru, ale tato retro a zároveň trendová záležitost dokonale podtrhuje charakter i atmosféru prostoru. Zdroj: Matúš Gondek

Malý byt dnes charakterizuje klidná atmosféra s vyváženou kombinací zelené, bílé a černé a historický odkaz, na který navázal i návrh jeho rekonstrukce. Vždyť touha změnit tento prostor, ale ne prvoplánově, se skloubila právě s důrazem na historii. Harmonii v celém prostoru pomohl architektovi vytvořit i výrazný časový benefit. No a za výběrem pozitivní zelené a jejích odstínů se skrývá osobní zkušenost.

Přečtěte si také:
Pečlivá rekonstrukce starého bytu ho stála jen 300 000 Kč! Postupoval při tom podle jednoduché logiky

Náš tip

Pokud vám rekonstruovaný prostor nabízí něco původního, přiznejte to. Ani tento byt nezakrývá všechno staré. Cihly odhalené v celém prostoru například v plné kráse ukazují, že se jedná o poctivý cihlový dům. Ani odpadní potrubí zde není všude zakryto. Je viditelné a prochází i nábytkem.

„Byt dostal úplně nové, na míru vytvořené nábytkové jádro – to znamená novou kuchyni, koupelnu a oddělující příčky. Tento celek vznikl vložením vestavěného nábytkového prvku.“

Matúš Gondek, architekt a majitel

Profil

Nemovitost

Jednopokojový byt z minulých staletí v historickém centru Bratislavy se změnil na funkční dvoupokojový byt s charakteristickými prvky patřícími právě do této doby a moderního prostoru. Celý proces návrhu a rekonstrukce trval přibližně tři roky. Dnes nabízí plocha 42 m2 funkční prostor pro moderní bydlení.

Majitel

Matúš Gondek se jako zkušený architekt rozhodl spojit profesní zkušenosti s osobní motivací a pustit se do celkové rekonstrukce bytu, kterému tak dal osobitý charakter.

Návrh a realizace

Matúš Gondek a Branislav Hantabal, Playarchitects

www.playarchitects.sk

FOTOGALERIE

Text: Evka Vašková
Foto: Matúš Gondek

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: architektura interier rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze