Zdroj: Shutterstock

Rostlinné terárium aneb miniaturní zahrada ve skle

10. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ne každý má velký pozemek, na kterém si může pěstovat, co ho napadne. Mnozí z nás mají byty, ze kterých se přesouvají do kanceláří, kde tráví celé dny. Obrazovky počítačů, elektrosmog a touha po kousku zeleně je to, co nás spojuje. Naštěstí existuje nápad s názvem rostlinné terárium, který přináší možnost mít zahradu v interiéru.

Rostlinná terária aneb minizahrádky ve skle představují ekosystém, díky kterému můžete mít ve sklenici celý les. Jeho nespornou výhodou je, že může dělat radost celou zimu, nejen během léta. Navíc je taková minizahrádka nenáročná na údržbu!

Co je to rostlinné terárium?

Terária, zpopularizovaná během viktoriánské éry, dnes zaznamenávají velký nárůst zájmu. Jde o miniaturní ekosystém vytvořený z půdy, skal a rostlin uspořádaných v uzavřené skleněné nádobě. Setkat se můžete i s názvy botanické terárium či paludárium.

Domácí minizahrádka

Domácí minizahrádka v podobě rostlinného terárie dokáže vytvořit jedinečnou atmosféru. Zdroj: Shutterstock

Jsou navržena k pěstování rostlin v různých podmínkách, které napodobují jejich přirozené prostředí. Nejvhodnější jsou kapradě a tropické rostliny, potřebující zvýšenou vlhkost, například mechy, lišejníky a orchideje. Uzavřené terárium si vytváří vlastní atmosféru a potřebuje zvenčí jen málo světla. Vnímejte terárium jako takový miniskleník.

Přečtěte si také:
Moderní dům uprostřed lesa šetří i díky zimní zahradě

Dekorace, která bude žít

Vybrat si můžete ze dvou variant terárií – uzavřená, nebo otevřená. Ta uzavřená mají těsněné uzávěry, které zabraňují unikání vlhkosti a tvorbě kondenzace, zatímco ta otevřená nemají žádný kryt a jsou určena pro rostliny, které vyžadují nižší vlhkost.

Uzavřené rostlinné teráriu

Přestože jde především o dekoraci, stále jde o živou rostlinu a je nutné se o ni starat. Zdroj: Shutterstock

Jsou populární nejen mezi zahrádkáři, ale i mezi pěstiteli rostlin a dekoratéry pro svou schopnost vytvářet unikátní a atraktivní kombinace rostlin, jež jsou více méně bezúdržbové.

Dejte jim přednost před umělými rostlinami, na něž sedá prach. Tato živá alternativa je skvělou volbou pro interiéry, které prahnou po dekorativních složkách. Díky tomuto zelenému prvku vnesete do prostoru dotek přírody. Jde o dekoraci, která bude žít.

Rostlinná terárie mají dlouhou historii

Náhodný vznik

Tak jako většina objevů, i tento vznikl náhodou, jako vedlejší produkt. Na začátku devatenáctého století se londýnský lékař doktor Nathaniel Ward pokoušel pochopit vývoj nočního motýla, proto jeho kuklu uzavřel do nádoby připomínající skleněné pouzdro, ve které chtěl jednotlivá vývojová stadia pozorovat.

Rostliny ve skle

Jak mnoho jiných zajímavých věci, i rostlinné terárium vzniklo náhodou. Zdroj: Shutterstock

Časem z půdy na dně nádoby vyrostlo několik rostlin včetně kapradiny, která v ní mimořádně prospívala. Warda to překvapilo, protože se neúspěšně pokoušel pěstovat kapradiny na svém dvoře a neúspěch připisoval znečištěnému vzduchu z městských komínů.

Terária pro bohaté

Po svém objevu Ward zkonstruoval několik nádob na kapradí, později nazvaných Wardian case. Tato raná terária se rychle stala oblíbenými především mezi zámožnými lidmi, kteří si nechali vyrobit velká „zdobená pouzdra“ na vystavení pokojových rostlin, miniaturních zahrad a lesních scén.

Později se začala využívat pro výstavní účely, okolí si mohlo prohlížet rostliny i živočichy. V tomto období byla rostlinná terária často velká a luxusní, s vodopády, fontánami a jinými prvky, které dokázaly zaujmout pozorovatele.

Začátek dostupnosti

V průběhu dvacátého století se zájem o minizahrádky ve skle rozšířil a staly se populárními i obyčejných lidí, kteří je využívali k pěstování rostlin a chovu zvířat.

Různé tvary otevřených rostlinných terárií

Dříve byla rostlinná terária záležitostí jen zámožných lidí. Zdroj: Shutterstock

V šedesátých a sedmdesátých letech byla rostlinná terária často součástí domácích zahrad, avšak s nástupem moderního bytového designu se stala dekorativní složkou interiéru v bytech a kancelářích. Využívají se i ve školách a na vzdělávacích akcích, jako jsou výstavy a workshopy.

Větraní je důležité na udržení čerstvého vzduchu v teráriu a zamezení rozkladu rostlin.

S nárůstem povědomí o životním prostředí a zodpovědném chování k přírodě se stále více lidí snaží vytvářet rostlinná terária z recyklovaných materiálů a pokoušejí se pěstovat v nich domácí zeleninu a ovoce. Tento trend pomáhá nejen chránit životní prostředí, ale i zlepšit zdraví a kvalitu života lidí.

Přečtěte si také:
I malá zahrada nabízí velké možnosti. Odborník radí, jak vytvořit perfektní venkovní prostor

Potřebná péče o rostlinná terária

Péče o rostlinná terária není náročná, jak jsme zmínili, jsou téměř bezúdržbová. Nějaký čas a trochu pozornosti však vyžadují. Dodržíte-li správné postupy a přizpůsobíte-li péči konkrétním potřebám rostlin, můžete si vytvořit krásné a zdravé terárium plné života a zeleně.

Dříve, než se rozhodnete si pořídit rostlinné terárium, zvažte tyto aspekty.

Výběr správného místa. Je klíčový. Nejvhodnější místo je tam, kde je dostatek přirozeného světla, ale ne přímo na slunci. Také by mělo být v místnosti s konstantní teplotou a vlhkostí. Správné osvětlení má vliv na život uvnitř. Rostliny potřebují dostatečné množství světla, aby mohly provádět fotosyntézu a růst zdravě.

Výběr správných rostlin. Zvažte jejich potřeby vzhledem ke světlu, vodě a půdě. Některé jsou vhodnější pro terária s vysokou vlhkostí, zatím co jiné preferují sušší prostředí. Kromě toho musíte zabezpečit dostatečný prostor pro jejich růst.

Zabezpečte správnou vlhkost. Je-li vlhkost příliš vysoká, hrozí hniloba rostlin. Na druhé straně příliš suché prostředí vede k jejich vysychání, proto je důležité udržování rovnováhy a zabezpečení odpovídající vlhkosti. Pravidelně kontrolujte vlhkost v teráriu a zajistěte dostatečné větrání. Vlhkost si obvykle udržují rostliny samy, ale v případě suššího prostředí je nutná pravidelná kontrola a podle potřeby zvýšení vlhkosti pomocí rozprašovače. Větrání je důležité pro udržení čerstvého vzduchu v teráriu a zamezení hnití rostlin.

Kontrola teploty. Teplota je další faktor, který ovlivňuje zdraví rostlin, přičemž většina rostlin potřebuje teplotu mezi 20 a 30 °C. V případě, že je teplota příliš vysoká nebo nízká, začnou se šířit onemocnění, která často způsobí konec života v teráriu.

Pravidelná údržba. Není vhodné ho položit na poličku a všimnout si ho jednou za rok. Chcete-li udržet terárium zdravé a čisté, neobejde se to bez pravidelné kontroly. Měli byste mít přehled o konkrétních potřebách rostlin v teráriu a všímat si jich. Když některé rostliny nevypadají zdravě nebo mají poškozené listy, zjistěte příčinu a hledejte řešení. Stejně je důležité dbát na správné hnojení a pravidelné ořezávání, které pomůže udržet rostliny zdravé a silné.

Možnost nákupu

Rostlinné terárium si můžete vyrobit sami, ale dá se samozřejmě koupit. Najdete ho ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Existuje mnoho online obchodů, které nabízejí různé velikosti a druhy akvárií jako rostlinná terária. Podle typu rostlin se dělí na pokojové, sukulentní nebo kaktárium.

Nejčastější problém terárií

Pokud se rozhodnete pro koupi rostlinného terária, je dobré osvojit si péči, protože jde o vyšší investici než u běžných pokojových rostlin. Nejčastějším problémem bývá plíseň. Dochází k ní, když nejsou dodržovány správné podmínky pro rostliny a půdu.

Vlhkost v rostlinném teráriru

Je třeba kontrolovat, aby byla v rostlinném teráriu ideální vlhkost. Zdroj: Shutterstock

Plísně se obvykle vyskytnou, je-li půda v teráriu příliš vlhká nebo je-li vnitřek terária příliš vlhký a nedostatečně větraný. Vlhkost může způsobit růst plísní, které poškozují rostliny v teráriu. Týká se to uzavřených terárií, ta otevřená mají pro změnu tendenci vysychat.

Tato živá alternativa je skvělou volbou do interiérů, které prahnou po dekorativních složkách.

Nedostatečné větrání a přehnané zalévání způsobují rozšiřování plísní. Pokud zpozorujete, že nastává tento problém, zkuste umístit na povrch půdy vrstvu písku nebo kamenů, aby se zabránilo přebytečné vlhkosti. Důležité je také pravidelná kontrola rostlin a odstraňování shnilých nebo mrtvých částí, které mohou sloužit jako zdroj pro růst plísní.

Když už se objeví plísně v teráriu, je nutné jejich okamžité odstranění. V případě menších plísní funguje roztok octu a vody, kterým postižené oblasti vyčistíte.

Exotická rostlina v teráriu

V teráriích se dá pěstovat řada exotických druhů rostlin. Zdroj: Shutterstock

U vážnějších plísní vyprázdněte terárium, důkladně ho vyčistěte a dezinfikujte ho před opětovným naplněním. Při čištění terária byste měli používat ochranné rukavice a respirátor na ochranu před plísněmi a jinými mikroorganismy.

Přečtěte si také:
Chytrá domácnost je nezastavitelný trend: Smart žárovky byly jen začátek, teď jsou IN brýle na VR

Důležitá rada k teráriím

Na závěr vám ještě chceme poradit, abyste se nebáli, když uvidíte ve vašem teráriu létat malý hmyz. Je to přirozený indikátor toho, že všechno funguje tak, jak má. Obvykle jde o chvostoskoky, kteří jsou užitečným hmyzem, pomáhajícím rozkládat odumřelý rostlinný materiál. Jsou to uklízecí týmy vašeho terária, takže jim raději poděkujte a nikoliv zlikvidujte.

Fotogalerie

Text: Zuzana Horvath
Foto: Shutterstock

Kategorie: Trendy Zahrada
Tagy: interiérové rostliny rostlinné terárium
Sdílejte článek

Diskuze