Zdroj: IKEA

Kreativní nápady, jak vnést do interiéru rostlinné motivy

24. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Devět kreativních a inspirujících nápadů, jak vnést do interiéru rostlinné motivy.

Makramé

Makramé je technika, která spočívá v ručním vázání uzlíků do různorodých geometrických vzorů z přírodních přízí bez použití háčku nebo jehlic. V současnosti se setkáte s rozmanitými předměty vyrobenými touto technikou – od závěsných dekorací, přes bytový textil, až po tašky a bižuterii. Pomocí makramé si můžete vyrobit i krásné závěsné držáky z přírodního provázku, do kterých vložíte sklenice s vodou a naaranžujete větvičky zeleně.

Zavěsné dekorace květin ve vodě

Zdroj: IB Laursen

Plovoucí

Květiny nemusíte pokaždé aranžovat do váz, kytic nebo do jiných složitých dekorací. Stačí změnit úhel pohledu. Velkokvětým chryzantémám odstřihněte stonky na pár centimetrů a vložte je do nízké průhledné mísy. Pěkné budou položeny kdekoliv a též dlouho vydrží.

Plovoucí dekorace

Zdroj: IKEA

TOP TIP

Skleněné nádoby jsou velmi vděčné, protože vidíme, co je uvnitř, a obsah můžeme libovolně vyměňovat.

Actimel na stěně

Určitě je znáte – malé úzké lahvičky z bílého plastu, které mají ideální tvar pro různé trávy, květiny či pro jiné byliny a větvičky. Máte-li k dispozici stěnu, kterou chcete ozvláštnit, přilepte na ni bílé lahvičky v jedné řadě. K přilepení použijte oboustrannou pěnovou pásku, která dobře drží a po odlepení nepoškodí omítku. Obsah ve vázičkách můžete měnit podle aktuálního ročního období.

Actimel flaštičky jako vázičky na steně

Zdroj: Atelier Shuka

Dokonalý trik

Plovoucí listy jsou natolik detailní, že vypadají jako skutečné. Nenechte se však zmást, jde jen o dokonalý trik. Série botanických fotografií je vytisknuta za přítomnosti ultrafialového světla, díky němuž inkoust zaschne téměř okamžitě, jak dopadne na tištěný povrch. Tato technika v kombinaci s akrylem umožňuje hrát si s průhledností novým způsobem. Fotografie koupíte v různých velikostech od 46 Kč na moebe.dk.

Visící botanické fotografie jako dekorace

Zdroj: Moebe

Kapraďové podložky

Těmito podložkami zabijete dvě mouchy jednou ranou. Kromě toho, že si budete mít na co položit svůj oblíbený nápoj, nemusíte je nikdy odkládat, protože budou stylovou ozdobou každého stolu. Vyrobit si je můžete podle postupu ve sloupečku. Nemáte-li listy kapradí, můžete je nahradit i jinými druhy, které nejprve vylisujte.

Kapraďové podložky handmade

Zdroj: The lovely drawer

Interiérový design miluje rostliny. Popusťte uzdu fantazii, vyberte je z váz a květináčů a najděte jim originálnější umístění.

Girlanda ze sukulentů

Chystáte malou letní oslavu či večeři s blízkými přáteli? Naaranžujte si zelenou girlandu ze sukulentů. Ty jsou obzvlášť vděčné, protože dlouho vydrží bez vody, a když jich i pár odtrhnete, za krátký čas si můžete namnožit nové. Na střed stolu rozložte čerstvý mech a vkládejte do něj růžice sukulentů spolu s většími kameny. Přidejte k nim květy hortenzie, čechravy nebo jiné drobné květiny. Nakonec celý pás posypte malými kamínky. Po oslavě můžete sukulenty darovat svým přátelům.

Girlanda ze sukulentů

Zdroj: Flax and twine

Netradičný domov

Tillandsie jsou velmi nenáročné rostliny, které můžete mít kdekoliv v bytě. Jde o epifyty z čeledi broméliovitých. Jejich typickým znakem je, že rostou na jiných rostlinách, ke kterým se přichytávají vzdušnými kořeny. Nejsou však parazity. Ke svému růstu nepotřebují půdu, vystačí si jen s vodou. Proto je můžete umístit téměř všude, kde se mohou uchytit. Pěkně vypadají zavěšené nebo je položte do různých přírodních předmětů. Pokud jim však chcete dát originálnější domov, z polymerové hmoty si vyrobte držáky s drátkem. Ty můžete pomalovat libovolným vzorem a tillandsie umístit v horní části.

Tillandsie na stolku

Zdroj: The lovely drawer

TOP TIP

Tillandsie roste několikrát týdně měkkou převařenou vodou. Protože snášejí i větší výkyvy teplot, můžete je libovolně přemísťovat.

Jako v pavučince

Originální nástěnnou dekoraci si vyrobíte z dvaceti dřevěných kolíků a obyčejného provázku. Na stěnu si pomocí metru, vodováhy a malířské pásky případně washi pásky rozvrhněte čtverec rozdělený na menší čtverce (v jedné řadě po tři čtverce). V místech, kde se čtverce setkávají, vyvrtejte dírky na rozpěrky a pásku odstraňte. Do kolíků navrtejte kombi šroubky a ty zašroubujte do rozpěrek. Provázek uvažte k jednomu kolíku a libovolnými směry vytvářejte síť. Provázek na konci uvažte na uzlík. Nakonec na stůl, komodu nebo na poličku položte převislou truhlíkovou rostlinu a její stonky omotejte kolem provázku a kolíků v přirozeném směru růstu rostliny.

Nástěnná dekorace z provázku

Zdroj: Blackconfetti

Šup do šuplíků

Kancelářský dřevěný organizér nemusí mít jen jednu funkci. Použijte ho jako originální stojan na rostliny v nádobách. Ideální jsou kaktusy a sukulenty, které nemusíte často zalévat. Zásuvky otevřete tak, abyste do nich rostliny vměstnali a aby horní řada nedusila tu spodní. Přední stranu zásuvek můžete ozdobit nápisy s názvy jednotlivých druhů.

Květiny v šuflících

Zdroj: Blackconfetti

Vyrobte si

Na podložky pod sklenice budete potřebovat polymerovou hmotu (Fimo), pryskyřici a vylisované listy kapradí.

Bílou polymerovou hmotu vyválejte na mastném papíru a sklenicí vykrojte kolečka s průměrem cca 9 cm.

Výroba podložek pod sklenice

Zdroj: The lovely drawer

Zbylou hmotu znova vyválejte. Nařežte 1 cm široké pásky. Přilepte je kolem koleček a konce spojte.

Výroba podložek pod sklenice

Zdroj: The lovely drawer

Podložky upečte v troubě a po vychladnutí do nich vkládejte lístky kapradí tak, aby nepřečnívaly.

Výroba podložek pod sklenice

Zdroj: The lovely drawer

Roztok pryskyřice si připravte podle návodu na balení a zalejte jím lístky asi do poloviny výšky podložek. Nechejte schnout šest hodin.

Výroba podložek pod sklenice

Zdroj: The lovely drawer

Předešlý krok znovu opakujte. Nyní již pryskyřici dolijte úplně po vrch a podložky s hmotou nechejte schnout do následujícího dne.

Výroba podložek pod sklenice

Zdroj: The lovely drawer

Text: Miroslava Maceková

Foto: IB Laursen,The lovely drawer, Flax and twine, Blackconfetti, Moebe, Atelier Shuka, IKEA

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: doplnky interiérové rostliny nástěnné dekorace plazivé rostliny pokojove rostliny vodní rostliny
Sdílejte článek

Diskuze