Zdroj: Shutterstock

15 pokojovek vhodných do kuchyně, které pročistí vzduch a vytvoří příjemnou atmosféru

13. 01. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Není žádným tajemstvím, že zeleň v domácnosti pomáhá zlepšit náladu a zkvalitnit obytný prostor nejen esteticky, ale i funkčně, zejména pročištěním vzduchu. Pokojové rostliny pomohou osvěžit i kuchyni – místnost, kde jich obvykle moc nepěstujeme. Dobrá zpráva: nemusíte být právě zahradník, abyste se těšili ze zdravé zeleně.

Pokojové rostliny v kuchyni přinášejí různé zdravotné výhody: dokážou snížit stres, zbystřit vaši pozornost a zvýšit produktivitu – ať děláte cokoliv. Jestli má vaše kuchyně parapety otočené na slunečnou stranu, máte vyhráno.

Ale i na kuchyňské desce pod LED osvětlením vypěstujete drobné bylinky a jiné nenáročné rostliny, některým nevadí ani polostín. Hledáte rostliny do kuchyně? Našli jsme pro vás 15 krásných rostlin. Nejsou náročné na péči a čistí vzduch.

Přečtěte si také:
Kvíz: Poznáte nejznámější pokojové rostliny?

Šplhavnice zlatá

Šplhavnice (Epipremnum aureum), u nás lidově nazývaná „blázen“, je jednou z nejméně náročných pokojových rostlin. Nevyžaduje žádnou speciální péči. Dokáže se přizpůsobit různým světelným podmínkám a zároveň je dost odolná i proti suchu.

Šplhavnice zlatá

Zdroj: Shutterstock

Takže pokud ji týden zapomenete zalévat, přežije to bez újmy. Nesnažte se však zkoušet, kolik vydrží. Zapůsobí zejména v závěsných květináčích.

Náš tip: Stylový květináč podtrhne jedinečnost vaší kuchyně a může fungovat i jako působivý akcentový prvek. Jednoduše, i květník může šokovat – v dobrém.

Filodendron

Filodendrony (Philodendron) jsou dalším druhem nenáročných pokojových rostlin. Největší efekt získáte, když je umístíte do závěsných košů. Podobně jako šplhavnice, i ony jsou do velké míry odolné proti suchu.

Daří se jim při jasném až středním nepřímém světle. Filodendrony mají širokou škálu tvarů a barev. Zároveň jsou známé jako skvělé čističe vzduchu.

Zelenec chocholatý

Zelenec (Chlorophytum comosum) je další snadno udržitelnou závěsnou rostlinou. Samozřejmě, můžete ho položit i na okno či pult. Když má vše potřebné, kvete a tvoří mnoho odnoží. Nesnáší přímé světlo, protože mu spaluje listy.

Zelenec chocholatý

Zdroj: Shutterstock

Gumovník

Gumovník (Ficus elastica) nebo fíkovník pryžodárný je nádherná větší rostlina vhodná do kuchyně. Je příbuzný fíkusu a dokáže se přizpůsobit široké škále podmínek. V původním prostředí narůstá až do velikosti stromu. Při pěstování v interiéru ho udržíte pod kontrolou pravidelným řezem.

Kávovník

Patříte k milovníkům kávy? V tom případě vám doma – a nejlépe přímo v kuchyni – nesmí chybět kávovník (Coffea arabica). I když je nepravděpodobné, že se dočkáte kávových zrn, lesklé listy a kompaktní růst této pokojové rostliny jsou mimořádně atraktivní. Jak se o kávovníky starat? Vyžadují jasné nepřímé světlo a časté zalévání.

Kávovník

Zdroj: Shutterstock

Kulkas zamiolistý

Trendy a velmi působivou rostlinou do kuchyně je nenáročný kulkas (Zamioculcas zamiifolia), běžně známý i jako „drahokam Zanzibaru“.

Kulkas zamiolistý

Zdroj: Shutterstock

Tyto majestátní pokojové rostliny jsou mimořádně přizpůsobivé a prosperují i při slabém osvětlení. Bonus navíc: protože rostou z podzemních oddenků, stačí jim minimální zálivka.

Byliny v květináčích jako pokojové rostliny

Pěstování bylinek v kuchyni – na parapetu nebo pod osvětlením na lince – má mnoho výhod. Znáte něco lepšího než celoroční vaření s čerstvými, bio, doma vypěstovanými bylinkami?

Bylinky v květináči

Zdroj: Shutterstock

Potřebují jen jediné: jasné a přímé sluneční světlo. Alternativně můžete bylinky pěstovat i pomocí pěstitelské lampy. Mezi odrůdy bylin, které snadno vypěstujete i v kuchyni, patří: pažitka, petržel, máta, tymián, rozmarýn, bazalka, oregano a koriandr.

Sukulenty

Pokud máte v kuchyni jasný slunečný parapet, skvělou volbou pro vás jsou sukulenty. Termín „sukulent“ (succus) se používá k označení rostlin, které uchovávají vodu v dužnatých listech nebo ve stoncích. Díky tomu jsou odolné proti suchu a všeobecně nenáročné na údržbu. Existují stovky různých druhů sukulentů, které vás okouzlí neuvěřitelnými tvary, barvami a velikostmi.

Sukulent

Zdroj: Shutterstock

K nejoblíbenějším kuchyňským sukulentům patří echeveria (Echeveria chihuahuaensis), havortie, aloe vera, tlustice (Crassula ovata), kolopejka, rozchodník (Sedum) a další.

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk (Sansevieria) je ve světě známy i jako „hadí rostlina“, která vyhání mnoho dlouhých, pevných a dužnatých listů ve tvaru jazyka vedle sebe. I když nejslavnější období u nás prožívala před desetiletími během socialismu, dnes se s velkým úspěchem vrací do moderních interiérů.

Přečtěte si také:
Rostlinné terárium aneb miniaturní zahrada ve skle

Má různé typy zbarvení, různé tvary a velikosti, a všeobecně je nenáročný na údržbu. Těmto tropickým rostlinám se daří v jasných, ale i ve slabších světelných podmínkách. Nemusí být na přímém světle.

Africká fialka

Chcete, aby váš jídelní stůl stále zdobila nějaká květina? Africké fialky (Saintpaulia ionantha) kvetou téměř celý rok a seženete je v několika krásných barvách. Potěší je jasné nepřímé světlo a časté zalévání.

Africká fialka

Zdroj: Shutterstock

Pepřinec

Pepřinec (Peperomia) je skvělá rostlina pro začátečníky v pěstování interiérové zeleně. Navíc vytváří krásné listy.

Pepřinec

Zdroj: Shutterstock

Najděte mu místo na jasném, ale nepřímém slunci a myslete na to, že nemá rád časté přesazování.

Rostlina bohatství a štěstí

Kdo by nechtěl mít věčně plnou peněženku! Tato rostlina (Pilea peperomioides) je krásná, nenáročná, a přitom ve světě známá tím, že přináší štěstí a přitahuje pozitivní energii.

Údajně dokáže vyrovnat špatné energie v domácnosti – v kuchyni hlavně ty, které způsobuje nesprávné umístění plynového sporáku.

Přečtěte si také:
Nenáročné rostliny pro výzdobu ložnice, které vytvářejí relaxační atmosféru a navíc čistí vzduch

Kapradina chřestová

Chřest (čeleď Asparagaceae) s nádhernými pýřitými listy ocení nepřímé světlo a mírnou vlhkost. Daří se mu v exteriéru, ale i uvnitř. Krásně vyzní v závěsných nádobách přímo ve vaší kuchyni nebo na balkoně. Vyberte si správný druh vzhledem k vašim domácím podmínkám.

Kapradina chřestová

Zdroj: Shutterstock

Begónie

Begónie (Begonia) jsou známé elegantními květy a barevnými listy. Vyberte si z mnoha barev tu, která je pro vás nejpříjemnější: bílou, lososovou, žlutou, meruňkovou nebo červenou.

Begonie

Zdroj: Shutterstock

Daří se jim ve vlhkém prostředí, a proto je kuchyně nejlepším místem, kam je můžete dát.

Švédský břečťan

Švédský břečťan (Plectranthus verticillatus) je díky silným stonkům, které kaskádovitě klesají dolů, další ideální rostlinou do závěsných košů.

Břečťan

Zdroj: Shutterstock

Má rád vlhkou půdu a mírné světlo. Uvolňuje příjemnou vůni a je citlivý na sucho.

Víte, že….navzdory svému názvu pochází z jihu Afriky? Švédský břečťan není pravý břečťan, ale je členem čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Na rozdíl od břečťanu se nedokáže přirozeně držet na stěnách jako pravé rostliny břečťanu.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: bylinky do kuchyně interiérové rostliny pokojove rostliny
Sdílejte článek

Diskuze