Interiérové stromy oživí místnost a vytvoří příjemnou atmosféru. Jaký si vybrat a proč?
Zdroj: istock.com

Interiérové stromy oživí místnost a vytvoří příjemnou atmosféru. Jaký si vybrat a proč?

23. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Z pokojových rostlin udělají největší dojem interiérové stromy. Fungují v každé místnosti, oživí ji a vytvoří příjemnou atmosféru. Čistí vzduch a stávají se významným designovým prvkem.

Koupit si strom do domu či bytu je samozřejmě finančně nákladnější, než když si koupíte jen malou pokojovou rostlinku. O to důležitější je vybrat si správně tak, abyste mu dokázali poskytnout všechno, co potřebuje. Které interiérové stromy jsou snadno udržovatelné a vytvoří kouzelnou, často přímo prázdninovou atmosféru?

Přečtěte si také:
Rostliny na okenních parapetech: Kterým druhům se daří nejvíce a jak je pěstovat

Pachira aquatica

Pachira vodní je známa též jako vodní kaštan (prý podle legend přitahuje peníze) a prodává se s krásně pletenými kmínky, které postupně pevní. Z nich vyrůstá koruna oválných zářivě zelených listů.

Dobrou zprávou je, že stromu se daří i pod zářivkovým osvětlením, takže nemáte-li v místnosti dostatek světla, můžete si vypomoci umělým. Pachira je relativně nenáročná na údržbu, má ráda vlhkost a jasné, nepřímé světlo. Potřebuje hodně vody jednou týdně a mezitím rosení listů.

Vodní kaštan (Pachira aquatica) v interiéru

Zdroj: istock.com

Fíkovník lyrovitý (Ficus lyrata)

Výborně funguje v rozích místností, má dekorativní kožovité lesklé listy zajímavých tvarů. Lehce a rychle se rozvětvuje, potřebuje však dostatek prostoru. Potěší ho mnoho světla, nejlépe z každé strany. Chraňte strom před průvanem, půdu udržujte vlhkou, ale ne mokrou. Samozavlažovací květináč je výborným pomocníkem.

Fíkovník lyrovitý (Ficus lyrata) v interiéru

Zdroj: istock.com

Olivovník

Máte-li dostatek prostoru v kuchyni či v jídelně, dejte si do ní olivovník. Tento exotický strom je díky olivám a olivovému oleji přímo spojen s kuchyní, proto se sem skvěle hodí.

Olivovníky nejsou náročné na péči, stačí, když jim vytvoříte podobné prostředí, jaké mají v rodném středomořském podnebí. Postavte je na teplé, dobře osvětlené místo a dopřejte jim hodně vody.

Olivovník v květináči v interiéru s křeslem

Zdroj: istock.com

Bucida buceras

Tomuto nádhernému stromu se říká i černý olivovník, ačkoliv olivovníkem není. Je nádherným stromem do velkých hal a do místností s dvojitou výškou stropu. Dokáže totiž dorůst až do výšky tří a více metrů.

Potřebuje rozptýlené světlo, snáší i polostín. V létě ho zalévejte jednou týdně, v zimě, až když substrát proschne. Zlepšuje kvalitu ovzduší, ale pozor – bucida je mírně jedovatá! Rostlinu proto udržujte mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Bucida buceras v interiéru

Zdroj: istock.com

Palma paprsčitá (Licuala grandis)

Překrásný palmový strom, který vás okamžitě přenese do tropů. Nejlépe funguje ve velkých, prázdnějších místnostech, v podkroví a v pokojích s vysokým stropem. Vyplní prostor nejen do výšky, ale i do šířky a její listy vytvářejí působivé vějíře. Potřebuje jasné světlo a vlhkost, vhodná je nejen pravidelná zálivka, ale i rosení.

Palma paprsčitá (Licuala grandis) v interiéru

Zdroj: istock.com

Banánovník

Díky listům, které přitahují pozornost, oživí banánovník každý interiér architektonickou zelení. Trpasličí banánovník je o něco menší verze, která vyhovuje jakýmkoliv výškovým omezením a je poměrně jednoduchá na péči. Není divu, že je jedním z nejoblíbenějších pokojových stromů.

Banánovník je vysoký a má velké listy, takže potřebuje pořádné zalévání, světlé a velmi teplé místo. Tyto rostliny též milují vlhkost – i ze vzduchu. Z listů pravidelně utírejte prach.

Banánovník v květináči umístněn v rohu pokoje

Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: istock.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: interiérové rostliny pokojove rostliny stromy
Sdílejte článek

Diskuze