V budově liberecké polikliniky vytvořili inspirativní bydlení s duší

24. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

V budově liberecké polikliniky vznikl inspirativní střešní byt. Ačkoliv je určen ke krátkodobému pronajímání, obsahuje mnoho prvků, které se hodí do interiérů pro dlouhodobé bydlení. Tento byt je výhodný i polohou – i když se nachází v historické části města, je z něj blízko i do Jizerských hor. Bydlení pro dva lidi je laděno do bílých tónů, které jsou otepleny dubovým dřevem a doladěny elegantní petrolejovou a modrou barvou.

Centrum bytu a všeho dění v něm tvoří denní zóna. Spojuje bílou matnou rohovou kuchyň s jídelní částí a obývacím pokojem. Předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem naznačuje dřevěný trám a samotnou zadní část pohovky v působivé petrolejové barvě.

Přečtěte si také:
Nezůstal kámen na kameni! Radikální rekonstrukce panelákového bytu

Bílý monolit kuchyně působí jako socha v prostoru – je elegantní a osvětlující. Zástěna linky a pracovní deska nesou betonový dezén, na jehož podkladu vynikají černé spotřebiče a doplňky.

Designový střešní byt s utulným interiérem v severském minimalistickém stylu

Předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem naznačuje dřevěný trám a samotnou zadní část pohovky v působivé petrolejové barvě. Zdroj: Jakub Klíma a Josef Trakal

Neviditelné úchytky, textury a barvy

Dojem jednoduchosti a čistoty umocňují neviditelné úchytky a bezúchytková řešení. Josef Trakal, designér, který celý projekt řešil, dotvořil jídelnu kruhovým stolem se středovou nohou a jídelními čalouněnými židlemi v temně modré barvě. Čalounění a barevnost židlí zjemňuje strohost ostatních řešení. Obývací část zútulňuje dřevěný lištový obklad stěny za televizí.

Designový střešní byt s utulným interiérem v severském minimalistickém stylu

Bílý monolit kuchyně působí jako socha v prostoru – je elegantní a osvětlující. Zdroj: Jakub Klíma a Josef Trakal

V podkroví je ložnice, koupelna i šatník

Noční zóna se nachází v horní části bytu. Vyjdete do ní po dubovém schodišti umístěném podél jedné ze stěn denní zóny. Pod stropem „zavěšený“ spací prostor obsahuje manželskou postel oděnou do kombinace bílé a modré barvy.

Designový střešní byt s utulným interiérem v severském minimalistickém stylu

Centrum bytu a všeho dění v něm tvoří denní zóna. Zdroj: Jakub Klíma a Josef Trakal

Autor projektu dodal texturu tomuto prostoru speciálním způsobem – v záhlaví postele použil vzdušnou kovovou konstrukci jako dekoraci, která zároveň vytváří pocit bezpečí i soukromí. Za povšimnutí stojí bílé minimalistické noční stolky, které nemají žádné nohy, jsou vlastně součástí postele. Na ložnici navazuje šatník a koupelna s toaletou.

Designový střešní byt s utulným interiérem v severském minimalistickém stylu

Obývací část zútulňuje dřevěný lištový obklad stěny za televizí. Zdroj: Jakub Klíma a Josef Trakal

Je obložena obklady s dekorem dřeva v několika odstínech hnědé. Všimněte si atypických věšáků na chodbové betonové stěně, různých druhů svítidel, skleněných konferenčních stolků kruhového tvaru či malého okénka u postele.

Přečtěte si také:
Moderní dřevostavba v pasivním standardu navzdory dvěma podlažím neprovokuje

Kdo je Josef Trakal?

Designu se věnuje už šestnáct let. Studoval v ateliéru architekta Vojtěcha Šruta. Pokračoval studiem na Technické univerzitě v Liberci, kde prošel ateliérem, který vedli designérka Leona Matějková, režisér Jaroslav Brabec a architekt Bořek Šípek. Po studiu si zvolil odvětví interiérového designu, kterému se věnuje dodnes ve vlastním ateliéru Josef Trakal design. Navrhuje jak soukromé, tak i komerční interiéry. Momentálně též vede ateliér designu na střední škole, kde kdysi sám studoval. Na jeho interiérech je patrné nadšení řemeslem, vyzařuje z nich funkčnost, estetičnost a hlavně příjemná atmosféra.

Designový střešní byt s utulným interiérem v severském minimalistickém stylu

Dojem jednoduchosti a čistoty umocňují neviditelné úchytky a bezúchytková řešení. Zdroj: Jakub Klíma a Josef Trakal

Masaryčka Liberec

interiérový designér: MgA. Josef Trakal

lokalita: Liberec, ČR

realizace: 2021

plocha: 60 m2

Sabína Zavarská

Zdroj: JTdesign

Fotografie celků: Jakub Klíma a Josef Trakal

Fotografie detailů: Daniel Zuzánek

Kategorie: Design interiérů
Tagy: designový nábytek drevěné schodiště mezonety minimalistický design podkrovní byty přírodní materiály střešní byty textilie
Sdílejte článek

Diskuze