Zdroj: Aitor Estévez

Bydlení na venkově s jedinečnou atmosférou, která vás dostane!

21. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Masia je název klasických venkovských staveb, které jsou po mnoho let rozšířeny ve východním Španělsku a jižní Francii. Obvykle tvoří součást rodinných farem a jsou vzdáleny od jiných usedlostí. Jejich design a vnitřní organizace byly vždy logické a praktické – šité na míru obyvatelů. Výsledkem tohoto přístupu je, že každá masia měla vlastní charakter a osobnost. Jednu z těchto staveb nedávno rekonstruoval architekt Pepe Gascón a výsledek je fascinující.

Kámen, keramika, valená klenba

Většina masií měla v přízemí typickou valenou klenbu, která chránila dřevěné trámy před poškozením způsobeným vlhkostí. Nebylo tomu jinak ani v tomto případě. Po konstrukční stránce vynikaly bohatým využitím kamene a keramiky. Stavba, která byla předmětem rekonstrukce, se nachází v srdci regionu Baix Empordà a je obklopena poli.

Farmářský dům s působivým bilým interiérem

Keramické klenby byly odstraněny a rozbity – dnes jsou z nich působivé podlahové desky. Zdroj: Aitor Estévez

Původní podobu ničila rozšíření

Když si architekt prohlédl předmět rekonstrukce, zjistil, že farmářský dům má společnou zeď s další větší stavbou, se kterou kdysi tvořil jeden celek. Kromě toho masia prošla v osmdesátých letech rozšířením, které mělo daleko do tradiční podoby.

Přečtěte si také:
Členitý moderní dům se dvěma terasami a bazénem

Prvním krokem architekta bylo proto znovuzískání podstaty masie, zachování a vylepšení několika původních prvků (hlavně v přízemí) a zároveň zlepšení vzhledu přístavby tak, aby zapadala do původního stylu venkovského domu.

Farmářský dům s působivým bilým interiérem

Obývací část. Zdroj: Aitor Estévez

Nová okna, snížené přízemí

Aby architekt dosáhl vyšších zmíněných cílů, navrhl snížit úroveň přízemí, díky tomu se dům otevřel i na pozemek vzadu. Keramické klenby byly odstraněny a rozbity – dnes jsou z nich působivé podlahové desky.

Farmářský dům s působivým bilým interiérem

Aby architekt dosáhl vyšších zmíněných cílů, navrhl snížit úroveň přízemí, díky tomu se dům otevřel i na pozemek vzadu. Zdroj: Aitor Estévez

Následovalo omítnutí klenbových stropů a vytvoření nových otvorů ve zdech. Ty zachovávají vertikální styl a na straně orientované do ulice díky nim vznikl dvůr v anglickém stylu. Architekt výrazně zmenšil množství šedého kamene, který byl použit při dávnějších rekonstrukcích, protože není typický pro tuto oblast. 

Kamenné ostění, keramické obklady, lucerny a fontány

Mnohé prvky z původní masie prošly rekultivací. Kamenné ostění a překlady, ručně vyráběné keramické obklady, dveře, umyvadla, dřezy, ploty, lucerny, fontány a původní nábytek se objevují v celém projektu. Posilují identitu venkovského domu v prostředí okrových barev, hrubých textur a materiálů. 

Přečtěte si také:
Slovenský ateliér realizoval v Mexiku působivou vilu s nádhernou karibskou zahradou

Všestranný milovník nadčasovosti

Pepe Gascón má dar pozorovat a analyzovat a bohaté vědomosti z mnoha konferencí a výstav. Když k tomu přidáte zkušenosti s prakticky všemi druhy realizací, je velký předpoklad, že jeho práce zaujmou. A to nejen všestranností a hrou s mnoha styly. Pepe je milovníkem nadčasovosti. Navzdory množství různých realizovaných projektů každý další projekt vnímá jako novou výzvu. Jeho práce byly publikovány a vystaveny v mnoha zemích světa.

Farmářský dům s působivým bilým interiérem

Vznikl dvůr v anglickém stylu. Zdroj: Aitor Estévez

Can Freixes House

architektonický ateliér: Pepe Gascón Arquitectura

hlavní architekt: Pepe Gascón

interiérový design: Josep Curanta

světelný design: Ca.2l

lokalita: Mont-ras, Španělsko 

plocha: 275 m2

realizace: 2021

zařízení: Hansgrohe, Villeroy & Boch, Foc Factory, Grifería Rovira, Rajoleria Llensa 

Sabína Zavarská

Foto: Aitor Estévez

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové domy cihlové valené klenby Farmářský dům interiérové řešení kámen keramika rodinne domy venkovský styl bydlení
Sdílejte článek

Diskuze