Zdroj: NOIZ.SK architekti

Slovenský ateliér realizoval v Mexiku působivou vilu s nádhernou karibskou zahradou

18. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Husté lesy nedaleko města Tulum na poloostrově Yucatan už jen z fotografií navozují pocit relaxace. Část přirozeného místního porostu proniká i na pozemek. Vilu na tomto místě realizoval bratislavský ateliér NOIZ.SK.

Rozsáhlý pozemek s plochou tisíc šest set metrů čtverečních dal architektům možnost „pohrát si“ s umístěním vily a dalších součástí projektu. Rodinný dům posadili tak, aby plochu rozdělil na dvě části – větší část je určena k soukromému využití a obsahuje bazén, menší navazuje na přístupovou cestu. Obě části se odlišují i porostem. Před vilou se nachází zóna lesů a za ní zóna nižšího, avšak též přirozeného porostu – karibské zahrady. 

Přečtěte si také:
Oáza klidu ve velkoměstě: Rozlehlý světlý byt s vysokými stropy

Zeleň je místní, ale architektura se od lokální odlišuje

Zeleň na pozemku je charakteristická pro dané místo, samotná architektura se však od té místní liší. Neodmyslitelnou součástí návrhu vily bylo respektování lokálních podmínek a klimatu, které je výrazně odlišné od toho, na jaké jsme zvyklí u nás.

Působivá vila v Mexiku s nádhernou karibskou zahradou

Obývací část. Zdroj: NOIZ.SK architekti

Zajímavým řešením je ventilace pod samotným domem. Architekti navrhli zvednout konstrukci podlahy pomocí nosných stěn nad úroveň stávajícího terénu. Stejný princip je použit i u konstrukce střechy. Ta leží na pěti mohutných betonových trámech.

Působivá vila v Mexiku s nádhernou karibskou zahradou

Kromě variability, kterou takto celý prostor získal, stírají skleněné plochy hranici mezi interiérem a exteriérem – vnášejí kouzelnou přírodu přímo dovnitř. Zdroj: NOIZ.SK architekti

Kontrolované provětrávání kvůli vysoké vlhkosti a nutný stín

„Prostor mezi trámy umožňuje kontrolované provětrávání převládajícím větrem od nedalekého moře. Vysoká vlhkost, ale i hodně slunce jsou pro toto místo charakteristické, proto kromě provětrávání bylo nutné zabezpečit i dostatek stínu, aby se dům nepřehříval v interiéru a zároveň nabízel i dost pobytové plochy ve stínu v exteriéru,“ konkretizuje Andrej Šabo. 

Přečtěte si také:
Nedostatek soukromí? Opak je pravdou! Nuselský byt uchvátí svou příjemnou energií a hravostí

Terasa jako venkovní obývací pokoj

Ze strany karibské zahrady na vilu navazuje velká překrytá terasa – exteriérová obývací místnost, která rozlohou tvoří přibližně třetinu domu. Terasu je možné zavřít posuvnými stěnami se síťkami a ochránit tak obyvatele před hmyzem.

Působivá vila v Mexiku s nádhernou karibskou zahradou

Rozsáhlý pozemek s plochou tisíc šest set metrů čtverečních dal architektům možnost „pohrát si“ s umístěním vily a dalších součástí projektu. Zdroj: NOIZ.SK architekti

Skleněné posuvné stěny nahrazují též přední fasádu. Kromě variability, kterou takto celý prostor získal, stírají skleněné plochy hranici mezi interiérem a exteriérem – vnášejí kouzelnou přírodu přímo dovnitř. V hlavním proskleném prostoru se nachází nejen velkorysý obývací pokoj s kuchyní, ale i příjemná ložnice.

Působivá vila v Mexiku s nádhernou karibskou zahradou

Komfort majitelů zvyšuje bazén za vilou. Zdroj: NOIZ.SK architekti

Kamenný nosný systém, zděné stěny

Kamenný nosný systém je tvořen bočními obvodovými zdmi a s nimi rovnoběžným jádrem domu, které obíhají zděné stěny. Jádro v sobě ukrývá šatník, hygienické zázemí a prádelnu.

Přečtěte si také:
Modernistická vila kousek od Brněnské přehrady prošla radikální změnou. Poznali byste ji?

Komfort majitelů zvyšuje bazén za vilou a věž, která je významnou součástí architektury. Po schodišti ve věži se dostanete na střechu, kde je vytvořena platforma na cvičení jógy. Z věže je výhled na nekonečné mexické lesy.

Působivá vila v Mexiku s nádhernou karibskou zahradou

Před vilou se nachází zóna lesů a za ní zóna nižšího, avšak též přirozeného porostu – karibské zahrady.  Zdroj: NOIZ.SK architekti

Vila Tulum

architektonický ateliér: NOIZ.SK

architekti: Ing. arch. Samuel Zeman, Ing. arch. Andrej Šabo

lokalita: Quintana Roo, Mexiko

zastavěná plocha: 216,5 m²

užitná plocha: 189 m²

plocha pozemku: 1 600 m²

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Pol Rodriguez

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bazény kamenné zdi Otevřená dispozice prosklené fasády terasy vily
Sdílejte článek

Diskuze