Zdroj: Bent René Synnevåg

Přestěhovali se z většího domu do menšího a nepocítili žádné omezení. Jak využili interiér?

07. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé pozemku v krásném přírodním prostředí u vody uvažovali o stavbě domu, který by se uměl jejich potřebám přizpůsobovat. Bylo pro ně důležité, aby se v průběhu času dal změnit a upravovat, aby stále poskytoval pohodlné a příjemné bydlení. Dům snů, který měl splnit všechny současné ambice majitelů a zároveň je přenést do budoucnosti, realizovali norští architekti z ateliéru Saunders Architecture.

Velikost domu byla od začátku důležitým faktorem. I když se mnohým z nás zdá nadstandardní, pro majitele znamenala stěhování z většího do menšího domu. Žádné omezení však nepocítili, protože interiér je plně využitý, bez jakýchkoliv zbytečných prostorů či chodeb a šitý na míru.

Kousek od města a s výhledem na fjord

Nejdůležitější roli v celém projektu sehrává prostředí. Z příjemného místa mezi lesy a zálivem na jih od Bergenu je snadný přístup do města s polovenkovským prostředím. Dům stojí na mírném kopci s výhledem na fjord a pyšní se samostatným domkem pro lodě a vlastním pontonem na okraji zálivu.

Poloha na kopci - Villa Grimseiddalen v Norsku

Dům stojí na mírném kopci s výhledem na fjord a pyšní se samostatným domkem pro lodě a vlastním pontonem na okraji zálivu. Zdroj: Bent René Synnevåg

Základem projektu bylo toto nádherné prostředí vnést do celého interiéru – přízemí i horního podlaží, což se podařilo prosklením celé fasády orientované směrem k vodě.

Žádná klasika – vypadá jako dílo sochaře!

Na rozdíl od mnoha chatek, vil či domků v okolí se tato vila nepřizpůsobuje klasickým tvarům. Naopak, má přímo sochařskou kvalitu a expresivní výraz. Šikmá pultová střecha splývá s šedým dřevěným obkladem.

Protože střecha je šikmá, v části nad garáží je i horní podlaží se dvěma ložnicemi a televizní místností. Nad hlavním obytným prostorem je vysoký strop, který se postupně snižuje a nejnižší (ale stále dost vysoký) je v ložnici rodičů v přízemí.

Prosklená fasáda - Villa Grimseiddalen v Norsku

Základem projektu bylo nádherné prostředí vnést do celého interiéru, což se podařilo prosklením celé fasády orientované směrem k vodě. Zdroj: Bent René Synnevåg

Šála okolo domu jako ochrana před nepřízní počasí

Vzhledem k počasí s pravidelnými srážkami se architekti rozhodli vytvořit velký přesah střechy (a boční fasády) nad hlavním vstupním prostorem v zadní části vily. Dokáže ukrýt rodinu a přátele bez ohledu na podmínky venku. Garáž pro dvě auta a sklad jsou plně integrovány do hmoty domu.

Na opačné straně, směrem k fjordu, je velká terasa, která se odvíjí od přesahu omotaného jako šála okolo zasklené fasády. Nechrání jen před větrem nebo deštěm, ale i před prudkým letním sluncem. V zimě zároveň nebrání vstupu potřebného světla do interiéru.

Obývací část - Villa Grimseiddalen v Norsku

Velký pokoj s kuchyní, jídelním koutem a posezením má částečně dvojnásobnou výšku, přičemž nabízí výhled přes skleněnou fasádu na fjord. Zdroj: Bent René Synnevåg

Praktické přízemí ukončuje ložnice rodičů

Dispozice přízemí vznikla důkladným zvážením praktičnosti a funkčnosti. Uvnitř jsou vedle uzavřenější zadní části domu umístěny servisní prostory. V této ose se nachází i schodiště do horního podlaží a prádelna.

Zbytek přízemí patří otevřenému obytnému prostoru a uzavřené hlavní ložnici na opačném konci domu. Velký pokoj s kuchyní, jídelním koutem a posezením má částečně dvojnásobnou výšku, přičemž nabízí výhled přes skleněnou fasádu na fjord.

Ložnice - Villa Grimseiddalen v Norsku

Použití různých dřevin a dřevěných povrchů, včetně bílého smrku na podlahy, bílých smrkových desek na stropy a borovice na obklad, vytváří pocit soudržnosti, ale nabízí i jemné kontrasty. Zdroj: Bent René Synnevåg

Kouzlo dřeva a truhlářského řemesla

„Naši klienti byli obzvlášť spokojeni s truhlářskými pracemi, úrovní detailů a řemeslného zpracování dílny Nilsen & Andersen uvnitř i venku. Použití různých dřevin a dřevěných povrchů, včetně bílého smrku na podlahy, bílých smrkových desek na stropy a borovice na obklad, vytváří pocit soudržnosti, ale nabízí i jemné kontrasty. Použití dřeva též zlepšuje akustiku domu a tlumí případné zvukové ruchy zvenčí,“ doplňují architekti.

Přečtěte si také:
Před ruchem velkoměsta utekli do malého domku k jihočeskému rybníku. Snoubí se v něm moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou

Největším potěšením pro rodinu je však způsob, jakým se dům živě spojuje s okolím.

Villa Grimseiddalen

architektonický ateliér: Saunders Architecture
autoři: Todd Saunders, Pedro Léger Pereira, Matt McClurg, Maxime Rousse, Attila Béres
lokalita: Bergen, Norsko
plocha: 304 m2
realizace: 2018

Text: Sabína Zavarská
Foto: Bent René Synnevåg

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné obklady prosklené fasády pultová střecha rodinne domy vily
Sdílejte článek

Diskuze