Energeticky úspornou vilu v Litomyšli chrání rozměrné přesahy střechy. Díky nim vznikly cenné prostory na pomezí interiéru a exteriéru

18. 10. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

V Litomyšli vyrostla v rámci nové zástavby zajímavá vila, kterou navrhli architekti Dan Merta a David Lukas. Stojí na severovýchodní části pozemku s mírným jihozápadním spádem. Pohodlí obyvatel a dostatek soukromí se autorům podařilo znásobit zformováním hmoty domu do tvaru písmene L. Mezi rameny vznikl příjemný prostor orientovaný do zahrady.

Základ novostavby tvoří tři hmoty – obytné přízemí, garáž s přístřeškem pro auta a druhé nadzemní podlaží. Architekti tyto tři celky s výraznými střešními přesahy spojili a vznikla finální hmota půdorysného tvaru „L“. Prostor mezi rameny se otevírá do zahrady.

Díky rozsáhlým a precizně umístěným přesahům pultové střechy vzniklo několik venkovních místností. Přesahy střech mají i další funkci – zmírňují přehřátí interiéru v horkém létě stíněním ostrých slunečních paprsků a v chladných měsících zase vytvářejí meziprostor chráněný před nepřízní počasí.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní vila v Brně překvapuje atypickými detaily a stavebními principy. Hlavním symbolem rekonstrukce se stal trojúhelník

Celé jedno křídlo patří rodinnému obývacímu pokoji s kuchyní

Celé jižní křídlo domu v přízemí tvoří denní zóna s velkými okny. Zahrnuje velký obývací pokoj s kuchyní, na kterou navazuje venkovní terasa. V severní části domu je venkovní přístřešek pro auta a garáž. V kolmém západním křídle najdete dva pokoje a koupelnu. Dům je v tomto místě podsklepen. O poschodí výše jsou další tři pokoje a koupelny. Do sklepa i do poschodí se dostanete po centrálně umístěném schodišti.

Obývací pokoj s jídelnou - Vila Litomyšl

Jižní křídlo zahrnuje velký obývací pokoj s kuchyní, na kterou navazuje venkovní terasa. Zdroj: Václav Novák

Přísnou geometrii zjemňují luxusní detaily

Interiér vily je ve světlých tónech – bílá, šedá a světlá barva dřeva. Jednoduché geometrické tvary nábytku zjemňují luxusní detaily, jako například svítidla v denní zóně či jemné závěsy se skrytou kolejnicí. Součástí interiéru je i na míru vyrobený vestavěný nábytek.

Kuchynská linka - Vila Litomyšl

Kuchyň je propojena s velkou obývací částí. Zdroj: Václav Novák

Fasády zdobí dřevěný i kamenný obklad

Exteriér tvoří kombinace čtyř materiálů: střešní přesahy jsou zvýrazněny šedou barvou, přístřešek pro auta charakterizuje dřevěný obklad, každá část domu má na fasádě i kamenný obklad a bílou omítku. Na horní podlaží navazuje velký (částečně přesahem střechy krytý) balkón.

Kombinace materiálů použitých na fasádě - Vila Litomyšl

Exteriér tvoří kombinace čtyř materiálů: šedá barva, dřevěný obklad, kamenný obklad a bílá omítka. Zdroj: Václav Novák

U jižní hranice pozemku stojí zahradní domek s terasou a bazénem určený k rekreaci a venkovnímu stolování v letních měsících.

Železobeton, keramické zdivo, technická místnost ve sklepě

Dům je založen na železobetonové základové desce s pásy, stejně tak prefabrikovaná střešní konstrukce je z železobetonu. Obvodové zdi jsou z keramického zdiva. Horní podlaží je zastřešeno pomocí dřevěných vazníků.

Exteriér domu se zahradou - Vila Litomyšl

Prostor mezi rameny se otevírá do zahrady. Zdroj: Václav Novák

„Zvolili jsme okna, která kombinují přírodní dřevo a hliník v tmavém odstínu. Díky tomu zvenčí ladí s náladou fasády a vnitřní dřevěný povrch rámů oken dotváří světlý interiér. Do sklepa jsme umístili nejen skladové prostory, ale též technickou místnost, kde najdeme plynové kotle, záložní kotel na dřevoštěpku, přípravu na tepelná čerpadla a FVE baterie,“ upřesňuje technické danosti stavby Dan Merta.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetický dům v pražské Lhotce nevyčnívá z okolní zástavby, a přitom je jedinečný

Vila Litomyšl

autoři: Ing. arch. Dan Merta / Studio MA, s. r. o, Ing. arch. David Lukas

lokalita: Litomyšl, ČR

dodavatel: Čierny, s. r. o, Studio MA, s. r. o

projekt: 2018

realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Václav Novák

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: nizkoenergeticke domy novostavby pultová střecha vily železobetonové konstrukce
Sdílejte článek

Diskuze

  • Moc pěkné, škoda že tam není ještě půdorys a foto dalších místností…

    Petr