Zdroj: Tomáš Dittrich

Před ruchem velkoměsta utekli do malého domku k jihočeskému rybníku. Snoubí se v něm moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou

06. 02. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Chceme utéct před ruchem velkoměsta k jihočeskému rybníku. Proto bychom se chtěli stále dívat na tu velkou vodní plochu. Nepotřebujeme nic velkého, stačí nám relativně malý domek, v němž se budou snoubit moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou. Zhruba podobné zadání dostali od klientů architekti Jana a Miroslav Stachovi z ateliéru boq. Svého úkolu se zhostili na výbornou, čehož výsledkem je dům u rybníka. Stavba, která už na první pohled působí nezvykle uklidňujícím dojmem.

Minidomy, neboli také tiny house, je koncept, který si získává v Česku i ve světě čím dál větší oblibu. Nezřídka jsou však lidé do bydlení v minidomech v podstatě vehnáni vnějšími okolnostmi – malým pozemkem nebo vysokou cenou stavebního materiálu. V případě jihočeského domu u rybníka šlo od prvního nápadu o svobodomyslné rozhodnutí klientů, kteří chtěli pouze dostatečně komfortní útočiště, kam mohou na víkend zmizet před ruchem a shonem velkoměsta.

Pracovní stůl a postel v galerii - Minidům u rybníka

Celému prostoru vévodí subtilní ocelové schodiště s dřevěnými podstupnicemi. V galerii pak nalezneme pracovní stůl a postel. Zdroj: Tomáš Dittrich

Zmenšený venkovský domek

Oslovení architekti, Jana a Miroslav Stachovi, proto nemuseli vymýšlet nic převratného. V zásadě vzali tradiční venkovský domek se sedlovou střechou, kterých jsou Jižní Čechy plné, a začali zmenšovat. A zmenšovali a zmenšovali, dokud nebyl domek dostatečně malý, aby nenarušoval ráz okolní krajiny, ale pořád byl dostatečně velkorysý, aby svým obyvatelům zajišťoval komfort, na který jsou zvyklí.

Podkroví - Minidům u rybníka

Navzdory omezenému prostoru je podkroví dostatečně prosvětlené – kromě proskleného průčelí tomu napomáhá i střešní okno. Zdroj: Tomáš Dittrich

Alfou a omegou je rybník

Interiér domu je čistý až minimalistický. Není divu, alfou a omegou interiéru je totiž přilehlý rybník. Kvůli němu se domek stavěl, kvůli němu sem jeho obyvatelé jezdí. Musela se mu proto přizpůsobit i zamýšlená stavba. Celá čelní stěna je z tohoto důvodu prosklená a každý – majitelé i jejich návštěvy – má malebnou vodní plochu takříkajíc neustále pod nosem.

Interiér s výhledem - Minidům u rybníka

Interiér je celkově řešen tak, aby co nejvíce vynikl výhled na vodní plochu a její okolí. Zdroj: Tomáš Dittrich

Kubus s relaxačním zázemím

K hlavní obytné části se plynule napojuje i obdélníkový kubus, do něhož architekti umístili relaxační zázemí – koupelnu s přechodem do sauny. Ta má část obrácenou k rybníku také prosklenou, jinak by to snad ani nešlo, plýtvat takovým výhledem by bylo totiž barbarství.

Exteriér se zahradou - Minidům u rybníka

K hlavní obytné části se plynule napojuje i obdélníkový kubus, do něhož architekti umístili relaxační zázemí. Zdroj: Tomáš Dittrich

Profil

Nemovitost
Minidům (tiny house) na kraji obce v Jižních Čechách
Autoři
Jana Stachová a Miroslav Stach z atelieru boq architekti
Zahrada
Ing. Petra Novotná z atelieru Koukol

Text: Daniel Zeman
Redakčne upravila: Lucia Blažiová
Foto: Tomáš Dittrich
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: malé domky minimalistický design prosklené fasády sedlové střechy venkovský styl
Sdílejte článek

Diskuze

  • Kubus se mne tam nelíbí. Nemám rád rovné střechy a to vypadá jako dodatečně dodělané, kdy domeček je moc malý. A nedočetl jsem se, zda to má topení a jak jsou řešení voda, odpad. Ano koupat se mohou také v rybníku.

    Roman Jeschke