Zdroj: Przemysław Turlej

I takto může vypadat pocta tradicím. Dřevěný venkovský dům postavili na louce

28. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jednoduchá hra s hmotami může vést k fascinujícím výsledkům. Polští Ultra Architects položili vedle sebe dva stejné obdélníkové domy se sedlovými střechami, ale jeden z nich posunuli poněkud dozadu. Tímto trikem získali zajímavé prostorové členění venku i uvnitř.

První věta, která zazněla na úvodním setkání z úst investorů, byla: „Chtěli bychom, aby na fasádě nebylo dřevo.“ O to překvapivější je výsledek. Od tohoto momentu se vyvíjel celý projekt, který dnes vypadá jako menší moderní venkovská usedlost s prvky typickými pro lokalitu.

Dva stejné obdélníkové domy se sedlovými střechami asymetricky stojící

Dům byl navržen a postaven výlučně z dřevěné konstrukce a fasády jsou pokryty modřínovými deskami. Zdroj: Przemysław Turlej

Domy, které se v okolí nacházejí, jsou jednoduché obdélníkové stavby se symetrickými střechami pokrytými taškami nebo plechy, s úhlem sklonu asi pětačtyřicet stupňů, s nízkými okapy a velkými cihlovými komíny prorážejícími hřeben. Staly se inspirací pro architekty i při stavbě nového domu pro Kasiu a Jurka.

Přečtěte si také:
Dva dynamické domy určeny pro celoroční lenošení

Ocelový plech na střeše, skryté žlaby, typické komíny

Příjemná novostavba má nízko nasazené okapy, sedlovou střechu potaženou ocelovým plechem se skrytými žlaby a typické komíny. I kvůli tomu, že si investoři přáli užitnou plochu kolem sto padesáti metrů čtverečních (ale i z praktického hlediska), architekti vytvořili tělo stavby ze dvou rovnoběžných částí, které mírně posunuli. Díky tomuto posunu vznikly v exteriéru dva malé prostory. Jeden z nich směrem k ulici – slouží jako prostor na parkování pro auta, druhý je orientován směrem k louce a vytvořil místo pro terasu.

Interiér rodinného domu s prosklením dřevěným krovem a přírodními prvky

Prostor je otevřený až po střechu obloženou dřevěnými laťkami. Zdroj: Przemysław Turlej

Denní zóna s otevřeným stropem směřuje k louce

Hlavní obytný prostor s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou je umístěn co nejblíže k louce a obklopuje ho terasa. Funkčně je rozčleněn oboustranným krbem. Prostor je otevřený až po střechu obloženou dřevěnými laťkami. V této části stavby se ještě nachází samostatný pokoj a hygienické zázemí. Část domu blíže k ulici zahrnuje skladové a technické místnosti a v oblasti nejblíže k louce se nachází hlavní ložnice s šatníkem a vlastní koupelnou.

Přečtěte si také:
Jak doplnit chybějící část dvojdomu, aby vzniklo příjemné bydlení pro čtyři

Posuvné stěny dokážou dům úplně uzavřít

Většina pokojů má okna orientovaná jižně – s výhledem na louku. Ochranu před prudkým sluncem a jeho prostupem do interiéru architekti vyřešili tak, že ve fasádách a v posuvných stěnách jsou plytké výřezy. Díky posuvným stěnám lze stavbu úplně uzavřít.

Dva stejné obdélníkové domy se sedlovými střechami asymetricky stojící

Hlavní obytný prostor s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou je umístěn co nejblíže k louce a obklopuje ho terasa. Zdroj: Przemysław Turlej

Čistě dřevěná konstrukce, modřínové fasády

Dům byl navržen a postaven výlučně z dřevěné konstrukce a fasády jsou pokryty modřínovými deskami. Na fasádě orientované směrem k ulici se nachází malý výklenek, který poskytuje přístřešek nad vchodem.

Přečtěte si také:
Ve vlastním stylu, ale i vlastníma rukama: Domov kreativní dvojice (VIDEO)

Je vybaven malou lavičkou s výhledem na cestu. Stavbu od ulice odděluje dřevěný plot, který je v prvé řadě poctou tradicím – většina nemovitostí v obci má stejné ploty. Zbytek pozemku je neoplocený.

Dřevěný dům na louce

architektonický ateliér: Ultra Architects

hlavní architekti: Marcin Kościuch a Tomasz Osięgłowski

spolupráce: arch. Łukasz Piszczałka, arch. Anna Winna

lokalita: Polsko

plocha: 150 m²

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Przemysław Turlej

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné obklady dvojdomy krovy novostavby Otevřený prostor prosklené plochy rodinne domy sedlové střechy venkovské stavby
Sdílejte článek

Diskuze