Zdroj: Laure Joliet Photography

Pro svoji rodinu vytvořil dům na venkově plný pohody a uvolněné atmosféry

02. 11. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Dánský architekt ve své práci propojuje to nejlepší ze své rodné krajiny a slunečného amerického pobřeží, které je už delší dobu jeho novým domovem. I pro svoji rodinu vytvořil víkendový dům plný pohody a uvolněné atmosféry.

Architekt Gustave Carlson svůj skandinávský původ nezapře navzdory tomu, že v USA žije už více než 20 let. Ve svých architektonických návrzích totiž pracuje s tím, co je pro Skandinávce, konkrétně Dány, typické – pohodový přístup k životu a bydlení, které reprezentuje koncept hygge.

Exteriér - Víkendový hygge dům v Kalifornii

Smysl hygge vidí architekt v kvalitě života – i jeho rodinný víkendový dům na venkově spíš charakterizuje jednoduchý, navzdory tomu útulný minimalismus. Zdroj: Laure Joliet Photography

Podstatu konceptu architekt zachovává, přizpůsobuje ho však prostředí a životnímu stylu ve slunečné Kalifornii. V jeho projektech se tak útulný skandinávský minimalismus mísí s uvolněným stylem slunečného pobřeží, a vznikají příjemná místa pro občasný únik od ruchu velkoměsta.

Obývací pokoj - Víkendový hygge dům v Kalifornii

Krb představuje doslovně i přeneseně teplo domova, a to bez toho, aniž by celému prostoru dominoval. Díky tomu vyniknou oblíbené umělecké a vzpomínkové předměty. Zdroj: Laure Joliet Photography

„Hygge je o kvalitě života, architektura mu však připravuje zázemí,“ říká architekt. „Domov, který je v souladu s jednotlivcem, dokáže vyvolat pocity radosti a pohody, které si potom s sebou nese i mimo jeho stěny,“ doplňuje.

Rezidence Sonoma je právě takovým bydlením. Architekt ji navrhl pro svoji rodinu jako víkendový dům, přičemž se inspiroval typickými kalifornskými farmářskými domy.

Přečtěte si také:
Dům byl opuštěný více než 17 let. Dnes je z něj harmonický domov s atmosférou hygge a jemným dotykem přírody

Moderní venkovský styl reprezentuje bílá kuchyňská linka, kterou perfektně doplňuje jídelní stůl a židle. Jejich různorodost podtrhuje uvolněnou atmosféru celého prostoru.

Kuchyň s jídelnou - Víkendový hygge dům v Kalifornii

Jednoduchý dřevěný obklad na šikmém stropě je příjemným prvkem skandinávského designu. Vnáší do prostoru oživení v podobě další struktury, ale díky barvě sjednocené se stěnami nepůsobí příliš výrazně či rušivě. Zdroj: Laure Joliet Photography

TOP TIP

Chcete-li prostor kuchyně odlehčit, použijte police namísto horních skříněk. Ano, klidně i ve venkovské kuchyni!

Dům se nachází v bývalém ořechovém sadu a má rozlohu 185 m2. Patří k němu i malá stodola fungující jako umělecké studio, které využívá architektova manželka.

Pokoj - Víkendový hygge dům v Kalifornii

Architektova manželka vdechuje život starým, často náhodně nalezeným věcem. Tak to bylo i v případě nábytku v jednom z pokojů, ve kterém zaujmou doplňky v přírodním a trochu indiánském stylu. Zdroj: Laure Joliet Photography

Interiér i exteriér domu se snaží zprostředkovat úzký kontakt s okolní krajinou, a částečně i přiblížit zážitek z kempování v divoké přírodě.

Domov, který je v souladu s jednotlivcem, dokáže vyvolat pocity radosti a pohody, které si potom s sebou nese i mimo jeho stěny.
Gustave Carlson, architekt

Carlson umístil dům na osu východ–západ, aby do něho pronikalo přirozené světlo v průběhu celého dne. Všechny místnosti jsou přímo propojené s exteriérem a dostanete se z nich na zahradu.

Terasa se zahradou a bazénem - Víkendový hygge dům v Kalifornii

Dům i umělecké studio v nevelké stodole jsou orientovány do zahrady s bazénem. Zdroj: Laure Joliet Photography

Venkovní dřevěná terasa ve tvaru L spojuje dům a stodolu, zatímco krytá veranda byla umístěná tak, aby vytvořila chladné místo, kde se dá v popoledních hodinách skrýt před rozpáleným sluncem.

Profil

Nemovitost
Víkendový dům s uměleckým studiem stojí v bývalém ořechovém sadu v okrese Sonoma v Kalifornii (USA). Sonoma je oblíbenou turistickou destinací i díky vinařstvím, která jsou pro tuto část Kalifornie typická.

Majitelé
Architekt Gustave Carlson, jeho žena a dvě děti. Oba manželé působí jako umělci, jejich dcera Belden je fotografka, která často zachytává architektonické výtvory svého otce.

Text: Lucia Blažiová
Foto: Laure Joliet Photography
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Hygge letní domy skandinávský minimalismus venkovské domy venkovský styl víkendový dům
Sdílejte článek

Diskuze

  • Příkladné řešení bez nabubřelosti a okázalosti.Jemná duše-decentní tvorba.Můj obdiv.

    Otto Turza