Zdroj: Miro Pochyba

Kouzelný domeček se sadem na okraji Břeclavi

27. 02. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Četli jste knihu Tajná zahrada? Je o holčičce, která promění ošklivou, zanedbanou zahradu v malý kouzelný kousek zeleného ráje. Přesně to se podařilo i Petře, majitelce neméně okouzlujícího domku na Moravě.

Začněme však vyprávění tohoto příběhu hezky od začátku. Petra a její partner vyrůstali v klasickém břeclavském paneláku. Petřina rodina vlastnila i malou zahrádku, kde v dětství trávila svůj čas – spíše z povinnosti, než že by se zapojovala do zahrádkářských aktivit. Jak se však ukázalo později, semínko lásky k přírodě a zahradě bylo přece jen zaseto…

Dům i zahrada byly v zoufalém stavu

S prvním synem ještě rodina bydlela v bytě. Když však do rodiny přibyl další syn, Petra s manželem si uvědomili, že jim tady začíná být těsno, a začali zvažovat možnost koupit dům. Byla to Petřina maminka, která mladou dvojici upozornila, že ve vesnici nedaleko Břeclavi je jeden dům k prodeji. Když si ho přišli prohlédnout, dům i zahrada byly v zoufalém stavu.

Bydlení v sadu na moravském venkově

Pokud rodina netráví čas venku v zahradě, najdete ji pravděpodobně ve velkém spojeném obývacím prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Dominují zde dřevěné stropní trámy, cihlové zdi a příjemná kombinace bledě tyrkysové a bílé barvy. A tyto Vánoce přibyla i vysněná kamna. Zdroj: Miro Pochyba

„Jednalo se o téměř 10 let neobdělávaný sad a dům, který byl určen k demolici. Všichni nás od koupě odrazovali, ale já už jsem si zde představovala náš budoucí dům a zahradu. Věděla jsem, že to bude náročné, ale když si něco umíním, tak si prostě jdu za tím,“ směje se sympatická Petra. A tak se mladá rodina rozhodla pro koupi.

Petra jako stavební dozor

A ačkoli tušili, že bude celý proces náročný, nevěděli ještě, do jaké míry. Z domu zůstaly prakticky jen základy, všechno ostatní se stavělo nově. Jelikož Petřin manžel hodně času tráví pracovně v Rakousku, stal se z ní kromě full-time matky také stavební dozor.

„Někdy jsem celé dny trávila na stavbě a odcházela z ní promrzlá na kost a se slzami v očích,“ přiznává Petra. Jakmile byly ukončeny ty nejpotřebnější stavební práce a dům byl obyvatelný, rodina se přestěhovala. „V té době jsme ještě třeba neměli ani kuchyň. Museli jsme si v zimě vařit venku,“ vzpomíná Petra na těžké chvíle.

Bydlení v sadu na moravském venkově

Cihly jsou jedním ze spojujících prvků interiéru, najdeme je také v podobě zástěny za sporákem. Moderní spotřebiče by v interiéru působily poněkud jako pěst na oko, proto Petra zvolila ty ve stylu retro v jemném béžovém odstínu. Zdroj: Miro Pochyba

Venkovský styl a modré dveře

Co se týče interiéru, o tom měla Petra od začátku jasnou představu – vždy totiž toužila po domě v pravém venkovském stylu s nádechem slunného Provensálska, v tomto případě tedy spíše jižní Moravy. V interiéru tak nechybí dřevěné trámy a nábytek, odhalené cihlové stěny, kamna a samozřejmě spousta vintage doplňků a dekorací.

Jak nám prozradila Petra, přesnější podoba interiéru se odvíjela od jednoho konkrétního prvku – vize vysněných modrých vchodových dveří, které zahlédla na Pinterestu. A přesně takové teď má – velké, dvoukřídlé, v nepřehlédnutelné barvě. A modrá nás dále provází celým domem, a dokonce i zahradou. Výrazným prvkem je i ve spojeném prostoru obývacího pokoje, kuchyně a jídelny, kde ji Petra použila na kuchyňskou linku a také na rámy oken a dveří vedoucích na terasu.

Bydlení v sadu na moravském venkově

Petra od začátku věděla, že chce interiér v pravém venkovském stylu, který by navzdory množství vintage doplňků působil moderně a byl by vhodný pro mladou rodinu. Zdroj: Miro Pochyba

Vysněná kuchyň na míru

Když už jsme u linky, tu vysněnou rodině na míru vyrobil šikovný truhlář, Petra ji doplnila spotřebiči a doplňky s retro nádechem a velkým zapuštěným umyvadlem, typickým pro anglické kuchyně. Samotné obývací části dominuje velká pohovka, pozornost však v této části upoutá žlutá komoda s výrazným květinovým vzorem, jíž dala podobu samotná majitelka domu.

Přečtěte si také:
Dům ve starém jabloňovém sadu přenáší krásné prostředí i do minimalistického interiéru

Mizerná nabídka nábytku ji dovedla k renovaci

O Petře jsme vám totiž zatím neřekli jednu velmi podstatnou věc – je to kreativní duše skrz naskrz. A tak to, co nenašla, se rozhodla vyrobit si. „Nedostatek financí a mizerná nabídka nábytku ve starém stylu mě dovedly k renovacím a vlastní tvorbě. Moderní dům a sériová výroba by asi byla lehčí volba, ale to bychom prostě nebyli my,“ vysvětluje.

Bydlení v sadu na moravském venkově

Obývací pokoj není zahlcen nábytkem. Místo v něm našla pohodlná pohovka, a pokud se vám zdá, že není správně natočená k televizoru, je to proto, že je z ní výhled na něco poutavějšího – přes velká okna totiž vidíte přímo do zahrady. Zdroj: Miro Pochyba

A tak kromě toho, že inspiruje ostatní fotografiemi svého domu a zahrady na sociální síti, renovuje starý nábytek, vyrábí šperky inspirované přírodou, dělá si vlastní sirupy a džemy, je navíc ambasadorkou značky čajů a knižního vydavatelství… Stíhá toho víc než dost.

Právě renovace nábytku je ovšem to, čemu by se chtěla věnovat intenzivněji. V budoucnu by chtěla pro zájemce dělat kurzy renovace nábytku přímo doma. K tomuto účelu by chtěla přeměnit garáž na místo, kde by se mohla kreativně vyžívat. Spolu s fasádou je to jedna z věcí, které ještě čekají na realizaci.

Přečtěte si také:
Na dokončení čekal tento dům téměř deset let. Dnes je z něj dokonalá venkovská idylka s ovocným sadem

Nikdy nekončící proces

„Dostat dům do vysněné podoby je prakticky nikdy nekončící proces. Stále se najde něco, co je třeba dokončit nebo upravit. Rozhodně to ale stojí za to. Všichni to tady milujeme,“ usmívá se spokojeně. To se už přesouváme ven na terasu a při pohledu na letní kuchyni a velký sad nám je jasné, že Petra určitě nepřehání.

Bydlení v sadu na moravském venkově

Větší část terasy zabírá letní kuchyně, která v létě prakticky nedá šanci té vnitřní. Majitelé na ni nezanevřeli ani poté, co byli nuceni v ní na podzim a v zimě první měsíce po nastěhování vařit.
Zdroj: Miro Pochyba

Zahrada s množstvím zákoutí

Velký sad je Petřinou pýchou – nelze se tomu divit, na začátku byl v zuboženém stavu a Petra mu stejně jako hlavní hrdinka v úvodu zmíněné knihy vdechla nový život. Navzdory doporučením se rozhodla nekácet žádné stromy, které se jim za to každoročně odměňují bohatou úrodou, a vybudovat přírodní zahradu, ve které nepoužívá postřiky.

Co je přírodní zahrada?

Jde v ní o zahradničení ve větším souladu s přírodou, jehož kořeny sahají do Anglie. V přírodní zahradě najdeme malé živočichy i plevel, se kterými se zahrádkáři snaží fungovat v rovnováze. Nepoužívají se v ní chemické postřiky ani pesticidy.

„Pamatuji si, že v zahradě mých rodičů bylo vše podle pravítka, plevel se neustále odstraňoval, tráva pravidelně sekala. Rozhodla jsem se jít jinou cestou,“ vysvětluje Petra. V zahradě tak má svůj kousek užitková zahrada, malá květnatá louka, domeček pro slepičky a želvy, ale i několik úkrytů pro divoká zvířátka.

Bydlení v sadu na moravském venkově

Slepičky si zde bydlí také hezky stylově. Žlutý kurník byl dalším z Petřiných nápadů a projektů, k jeho výrobě majitelé použili i bývalou postel jednoho ze synů. Zdroj: Miro Pochyba

Při procházení zahradou narazíme hned na několik míst, kde členové rodiny mohou relaxovat – za velkým společným stolem u venkovního ohniště, na lehátku, závěsném boho křesle… „Děti mají stejně nejraději obyčejnou starou houpačku zavěšenou na stromě,“ směje se Petra a malý Štěpánek potvrzuje její slova a ihned na ni vyskočí.

Profil

Nemovitost
Dům se sadem ve vesnici Charvátská Nová Ves u Břeclavi

Kdo tu bydlí
Petra, maminka na mateřské dovolené a kreativní duše, její manžel František a jejich dva synové Dominik (7 let) a Štěpánek (4 roky). Petra sdílí fotky ze svého života a domu na oblíbeném instagramovém účtu (@bydlimevsadu), na kterém má přes 12 tisíc sledujících, a mimo jiné se věnuje renovaci nábytku (@nabytkuju).

Text: Lucia Blažiová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: letní kuchyň prirodni zahrada renovace nábytku užitkova zahrada venkovské domy venkovský styl
Sdílejte článek

Diskuze