Jak postavit letní kuchyň na zahradě

15. 02. 2019
Diskuze (1)
Sdílet

Prostor na pomezí lesa a zahrady byl majiteli rodinného domu hojně využíván ke grilování u přírodního ohniště. Blízkost lesa a chladivý stín stromů dělaly z koutu pozemku vyhledávané místo k odpočinku především v létě i přesto, že zadržoval vlhkost a byl často velmi podmáčený.

„Chtěli jsme trávit u lesa více času, mít možnost grilování i při nepříznivém počasí a zajistit další úložný prostor pro zahradní nářadí, kterého nikdy není dostatek,“popisuje zadání pro architektu majitelka domu paní Jana.

„Stavbu jsem umístila do samotného rohu pozemku, který je nepravidelný,“ ukazuje plány Ing. arch. Jana Nádravská, autorka letní kuchyně na Hosíně. Půdorys tuto nepravidelnost opisuje a vyrovnává ji asymetrickým skladem zahradního nábytku.

„Zvolili jsme zděnou konstrukci s tesařskými prvky, terakotovou dlažbu a plechovou krytinu střechy. Kombinace pěkně zapadá do přírodního prostředí,“ pokračuje paní architektka.

Místo kuchyňské linky byl kvůli odolnosti použit kovový ponk, do kterého je zasazený dřez a osvětlení zajišťují obrácené květináče do kterých byly vmontovány retro žárovky. Jako židle posloužily stará režisérská křesílka s novým čalouněním.

Stavba byla dokončena v létě 2017 a její součástí bylo i provedení drenáže a plotu na obvodu pozemku. Práce však neskončily a na dalších detailech v okolí stavby jako je třeba doplnění zeleně, trávníku nebo nočního osvětlení lesa se pracovalo i v roce 2018.

„Kromě toho, že se nám letní kuchyně moc líbí, je nejlepším hodnocením to, že v létě si tam s mužem jdeme automaticky sednout ke čtení a kávě, místo do domu nebo na rozpálenou terasu,“ uzavírá majitelka domu.

Text a foto: Ing. arch. Jana Nádravská

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: letní kuchyň venkovní kuchyně záhradné terasy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by bylo možné sehnat projekt nebo kontakt na architektku.
    Moc děkuji 🙏🏻☺️

    Kristýna