Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Levný a odolný jednopodlažní dům pro čtyřčlennou rodinu

04. 02. 2022
Diskuze (4)
Sdílet

Ořechový háj je bezpochyby krásné místo na bydlení. Když se podaří navrhnout a realizovat dům vhodný do tohoto prostředí, potom je to úspěch na druhou.

„Dům v ořechovém háji“ od maďarských architektů ze studia KONKRET Studio vznikl harmonickou spoluprací s investory. Výsledkem je kompaktní a trvale udržitelný domov pro rodinu, který je zároveň jednoduchý, ale i vzrušující. Stavba získala cenu Media Architecture Prize 2020 a cenu House of the Year Green Award 2020 v Maďarsku.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní dům z nepravidelných celků s dostatkem prostoru pro děti i rodinné přátele

Pozemek, na kterém dnes stojí sympatický dům, se skrývá mezi ořechovým hájem a otevřeným polem. Novostavba vznikla v zadní části dlouhého pozemku, přičemž v jeho přední části stojí starý selský dům, typický pro tuto lokalitu. Kvůli tomuto umístění bylo nutné přes pozemek podél orné půdy vést příjezdovou cestu. Umístění stavby mělo různé vlivy na její design – určovalo polohu vchodu, umístění a velikost otvorů. Výsledná kompozice vytváří harmonickou atmosféru okolo domu i v něm, přičemž stavba dobře zapadá do stinného prostředí ořechových stromů.

Jednopodlažní novostavba s břidlicovým pláštěm v prostředí ořechových stromů

Pozemek, na kterém dnes stojí sympatický dům, se skrývá mezi ořechovým hájem a otevřeným polem. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Jasné představy a jedinečné návrhy

Když klienti vědí, co chtějí, a mají jasné představy o svých potřebách, architektům se pracuje mnohem lépe. Čtyřčlenná rodina měla budoucí prostory domova dobře promyšlené. Představovali si levný, ale odolný jednopodlažní dům s intenzivním propojením se zahradou. Cílem byla co nejmenší podlahová plocha a chtěli se vyhnout jakýmkoliv zbytečným prvkům. Výsledkem je čisté dispoziční řešení, přísná prostorová organizace a minimalizovaný, ale obyvatelný prostor s praktickými a kompaktními systémovými řešeními.

Příjemný minimalistický obývák a jídelna s prosklením na terasu domu

Denní zóna – obývací pokoj, jídelna a kuchyň jsou na jihu. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Čtverec s šikmou střechou

Celá dispozice je uzavřena do jednoduchého objemu s asymetrickou šikmou střechou. Pevný čtvercový půdorys poskytuje ideální propojení mezi obývací a soukromou částí. Podél severní strany domu jsou umístěny ložnice. Denní zóna – obývací pokoj, jídelna a kuchyň jsou na jihu. Mezi oběma zónami se nachází vstupní osa a podél celé stěny jsou vestavěné skříně. Kuchyň a obývací pokoj s jídelnou jsou od sebe fyzicky odděleny, avšak mají silné vizuální spojení. Součástí dispozice je uzavřený dřevěný box, který obsahuje koupelnu pro hosty a spíž.

Přečtěte si také:
Moderní způsob venkovského bydlení: Šikovná jednopodlažní dřevostavba!

Leštěný beton, omítnuté stěny, dubový nábytek

Požadavek jednoduchosti a klidné atmosféry architekti přetavili i do zvolených materiálů. Leštěná betonová podlaha a na bílo omítnuté stěny zvýrazňují dubový nábytek a rodinné „relikvie“, jako jsou restaurovaný žlutý příborník, lavička vedle vchodu zděděná po prarodičích, šatník, který určuje tón rodičovské ložnice, konferenční stolek, který byl kdysi kufrem, a různé ručně vyrobené textilie.

Dubová kuchyň s betonovou podlahou

Leštěná betonová podlaha a na bílo omítnuté stěny zvýrazňují dubový nábytek. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Dokonalý kabát? Vlnitá břidlice

„Nalezení vhodného nátěru pro dům bylo jednou z klíčových částí procesu plánování. Černá, samočisticí vlnitá vláknocementová břidlice působí jako dokonalý kabát, který zahaluje celý objem. Vybrali jsme ji kvůli praktičnosti, jednoduchosti a robustnímu charakteru. Použití tohoto materiálu je neobvyklou volbou na obytných budovách, přičemž je to ideální materiál vzhledem k požadované komplexnosti.

Dřevěná terasa s prosklením a výhledem na zahradu

Terasa. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Na domě má dvojakou roli – funguje jako materiál střešní krytiny a zároveň jako zateplený fasádní kryt. Využití tohoto materiálu přidalo do designu další vrstvy, jako například homogenní vzhled či vlnitý vodotěsný povrch, který umožňuje odvodnění místo aplikace okapů,“ vysvětlují architekti z KONKRET Studia. Jedinými místy, kde je skořepina domu přerušena, jsou krytý vchod a terasa obývacího pokoje. Dva výřezy z kubické formy jsou obloženy modřínovými lamelami a zjemňují drsnou industriální charakteristiku černého krytu.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní zděný dům, který spojil rodinu

Dům v ořechovém háji

architektonický ateliér: KONKRET Studio

autoři: Balogh Csaba, Deigner Ágnes, Sirokai Levente, Sónicz Péter,
Tatár-Gönczi Orsolya

lokalita: Üllő, Maďarsko

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: břidlicové fasády ekologické domy jednopodlažní domy minimalistický design novostavby prosklené fasády šikmé střechy
Sdílejte článek

Diskuze

 • Předpokládám, že autor by mohl vědět, že nadpis má výstižně charakterizovat celý článek, ve kterém je pak nadpis rozebrán podrobněji. Nadpis začíná slovem „levné“ a v článku není o ceně ani slovo… tak se příště víc zamyslete

  Pavel
 • Ja myslel že jeto zamečnicka dilna …to je děs …

  Cvrk
 • hnusna konzerva.jedna takova se objevila v Blatne u CHomutova.hnus fialovej.

  MARTIN
 • Chybí velikost, cena a celkově článek o ničem …

  Len