04. 02. 2015
Diskuze (2)
Sdílet

Pokud se vám do čela postele nechce hodně investovat, ale rádi byste jím oživili svou postel i celý prostor ložnice, pusťte se do jeho výroby svépomocně. S dávkou zručnosti a trpělivosti se to určitě podaří.

Materiál a nářadí

• molitan
• karton (případně dřevotřísková deska)
• látka podle vlastního vkusu
• lepidlo na textil
• nůžky
• sešívačka, případně jehla a nit nebo čalounická sešívačka

Náš tip:
Ideálním pomocníkem při podobných pracích je čalounická sešívačka. Její použití vám ušetří mnoho času a práce s ní je i velmi pohodlná.

POSTUP

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

1 Z kartonu si dvakrát vystřihněte požadovaný tvar na záhlaví. Volit můžete hranatá i oblá, případně různě atypická čela. Je potřebné však počítat s tím, že čím složitější tvar si zvolíte, tím náročnější bude jeho vyhotovení.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

2 Obě části slepte, aby byl podklad silnější a pevnější. Kartonové čelo je třeba následně zatížit, aby se kartony dobře spojily a vyrovnaly.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

3 Z molitanu vystřihněte stejný tvar jako z kartonu a vhodným lepidlem ho nalepte na kartonový podklad. V tomto případě jsme z molitanu vystřihli dvě čela a nalepili na sebe, protože molitan měl tloušťku 2 cm. V nabídce však najdete i materiál s větší tloušťkou, je však potřebné počítat s vyšší cenou.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

4, 5 Látku položte na molitanový základ a začněte s vytvářením reliéfu (3D vzoru). Ideální samozřejmě je, když si ho promyslíte předem a zachováte stejné rozestupy mezi jednotlivými částmi. Na jejich zaznačení lze použít například fixu.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

6, 7 Látka nebude ve všech částech natažena stejně, výsledný efekt to však nenaruší. Použít lze běžnou sešívačku, jehlu a nit, ale nejvhodnější je čalounická sešívačka.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

8 Látku na podkladu následně vhodně upravte a v zadní části dostatečně upevněte o podklad. Ideální je opět použít sešívačku. Opatrní a opravdu precizní buďte hlavně v případě rohů a nohou.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

9 V rámci finalizačních prací jsme čelo doplnili o tzv. barevné buttony (knoflíky). Můžete si je vyrobit (například z plsti), případně si je přímo koupit. Na čelo je můžete přilepit, případně našít.

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

LOVELYART RADÍ

FOTO LOVELYART

FOTO LOVELYART

Namísto barevných „buttonů“ můžete použít aktuálně velmi oblíbené kovové cvočky v metalických odstínech. Ideální je zvolit druhy s oblými hranami a bez ostrých hrotů, které by při opírání nebyly právě nejpohodlnější.

Vladimíra Maťašeová, Ivona Kožehubová
www.sashe.sk/LOVELYart

TEXT, NÁVRH A PRODUKCE VLADIMÍRA MAŤAŠEOVÁ, LOVELYART

Kategorie: Designový nábytek Dětské postele DIY Hand Made Handmade Luxusní postele Nábytek Postel z masivu Postele
Tagy: handmade nabytek postel
Sdílejte článek

Diskuze

  • Zdravím, ten nápad se mi líbí. Já si nyní vybírám postel a uvažuji, zda koupit nějakou z masivu, nebo to udělat kreativnější tak, jak tu ukazujete :). Tudíž koupit nějakou postel bez čela a dovyrobit si ho. Každopádně je asi jednodušší koupit hnedka vše hotové, co myslíte? 🙂

    Klára
  • Super nápad. Odkud je prosím ten obraz nad postelí?

    Jana