Zdroj: +arch – architekti, s. r. o.

Koupili dům, který původní majitel stavěl svépomocí. Měli co dělat, aby upravili komplikovanou dispozici

28. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Některé domy překvapují už na první pohled a překvapí ještě víc, nahlédneme-li dovnitř. Třípodlažní dům na menší parcele v tiché lokalitě Českých Budějovic k takovým rozhodně patří. Jelikož původní dispozice svépomocně vymyšleného i postaveného domu byla komplikovaná a nevyhovující, potřeboval důslednou rekonstrukci.

Adéla Palová a Jan Pala rekonstrukci precizně promysleli a dnes je někdejší nepraktická stavba k nepoznání. Při návrhu úprav rodinného domu vycházeli z podoby a umístění stávající stavby, ale dočkala se více změn i zvenčí.

Absolutním základem rekonstrukce byla změna pozice schodiště, která umožnila logičtější dispoziční uspořádání. Obě přístavby po bocích domu nahradily novými. Zvenčí jsou příjemně zaoblené. V jedné je vložená kuchyně a ve druhé schodiště. Přístavbu nad kuchyní shora zastřešuje balkon.

Exteriér z ptačí perspektivy - Třípodlažní dům v Českých Budějovicích

Obě přístavby po bocích domu nahradily novými. Zvenčí jsou příjemně zaoblené. Zdroj: +arch – architekti, s. r. o.

Tři podlaží, každé s jinou funkcí

Na rozdíl od většiny klasických domů v tomto nenajdete v přízemí kuchyni ani žádnou obytnou místnost domácích. Zůstávají zde vstup, garáž a technické místnosti, které byly také v přízemí původní stavby. Architekti nejnižšímu podlaží přidali další nové funkce: koupelnu se saunou, pokoj pro hosty a zadní vstup do zahrady.

Přečtěte si také:
V třípodlažním pražském domě dominuje betonové schodiště se zábradlím z oceli. Má speciální poslání!

Prvé poschodí pro společné chvíle rodiny

Hlavní denní zónu – kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem – najdete v prvním patře. Vniká do ní jižní sluníčko, což příjemně ovlivňuje atmosféru uvnitř. Přestože pro mnohé může být výhled na ulici problémem, v tomto případě je vítán. Dům totiž stojí v klidné jednosměrné ulici, kde si hrají děti a komunikace se sousedy je pro domácí také každodenní záležitostí.

V severní části prvního patra si našla místo pracovna, která je prostřednictvím skládacích dveří oddělitelná od jídelny.

Kuchyňská část - Třípodlažní dům v Českých Budějovicích

Celé první patro je srdcem domu – hlavním prostorem, kde rodina pobývá. Zdroj: +arch – architekti, s. r. o.

Blízko kuchyně knihovna i sedací parapet, nejvýš jsou ložnice

Celé první patro je srdcem domu – hlavním prostorem, kde rodina pobývá. Zatímco rodiče vaří nebo pracují, dostatek volného prostoru u okna umožňuje dětem hrát si kousek od nich. Šikovným řešením je sedací parapet, který pokračuje také v části knihovny. U schodiště chráněného sítí je závěsný krb.

Druhé patro podlaží skrývá klidnou část s ložnicemi. Prostorný dětský pokoj lze v budoucnu snadno rozdělit na dvě samostatné místnosti.

Jídelní stůl - Rekonstrukce-tripodlazni-dum-ceske-budejovice (24)

Hlavní denní zónu – kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem – najdete v prvním patře.

Místo dvou oken vedle sebe jedno pásové

Původně byla okna směřující do ulice v prvním a druhém patře oddělena – dvě okna v prvním a dvě na druhém. Autoři rekonstrukce je propojili a na obou podlažích je dnes jedno velké pásové. Zbývající okna jsou čtverce, až na specifické okno v koutě nad kuchyňskou linkou: zde je výhled přes ohýbané sklo, které se zakřivuje podle zaoblení přístavby.

Ohýbané sklo v kuchyni - Třípodlažní dům v Českých Budějovicích

Specifické okno je i v koutě nad kuchyňskou linkou: zde je výhled přes ohýbané sklo, které se zakřivuje podle zaoblení přístavby. Zdroj: +arch – architekti, s. r. o.

Modrá zvenku i zevnitř, v interiéru se přidává červená a žlutá

Garážová vrata v přízemí spojuje se vstupními dveřmi výrazný modrý obklad. Stejná modrá osvěžuje i rámy oken na patrech a vnější rolety. Proniká také do interiéru. Vaší pozornosti určitě neujdou ani výrazná modrá kuchyně, ostrůvek a koupelna v prvním patře. Kromě modré uvnitř naleznete červenou, žlutou a také černou. Architekti žlutou barvou zvýraznili sedací parapet a niku ke čtení v jinak černé knihovně.

Červená koupelna - Třípodlažní dům v Českých Budějovicích

Červenou barvu má koupelna ve druhém patře a podlaha v přízemí ve vstupní chodbě. Zdroj: +arch – architekti, s. r. o.

Červenou barvu má koupelna ve druhém patře a podlaha v přízemí ve vstupní chodbě. Rodičovská ložnice působí uklidňujícím dojmem díky tmavě zeleným stěnám a vestavěným bílým skříním (podobné jsou i v dětském pokoji). Celou barevnost interiéru dotváří abstraktní obrazy od autorů Boris Čepek, Ota Matoušek, David Krňanský a doplňky. Protikladem k hravosti interiéru jsou syrové betonové schody.

Dům s knihovnou

architektonický ateliér: +arch – architekti, s. r. o.
autoři: Adéla Palová, Jan Pala
lokalita: České Budějovice, ČR
realizace: 2020

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: +arch – architekti, s. r. o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: barvy v interiéru knihovna schodiste třípodlažní domy změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze