Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Garsonka překvapila nečekanými výhodami! Poskytla komfortní a stylové bydlení na pouhých šestadvaceti metrech čtverečních

29. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Mladá žena, která hodně pracuje a ráda sportuje, oslovila architektku Anetu Dvořákovou s prosbou o zařízení interiéru. Ačkoliv její byt má jen malou podlahovou plochu – je to garsonka s výměrou jen šestadvacet metrů čtverečních – má i výhody. Největší z nich je velkoryse navržené okno přes celou fasádu, druhou podlaha s příjemným dřevěným dezénem. Výsledek je okouzlující a vůbec nevadí, že v jedné místnosti se spí, pracuje i vaří...

Čím menší prostor je k dispozici, tím je ho třeba funkčně zařídit. Klientka si kromě funkčnosti, která byla pro ni na prvním místě, přála prostor zařídit vkusně a minimalisticky. Pokud si představujete minimalistický design jako chladný, neosobní, neútulný, budete v tomto případě překvapeni.

Utulná minimalistická garsonka s designovými funkčními prvky

Z materiálů jsou základem přírodní dřevo, kov, sklo. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Minimalismus si zakládá na světlých barvách, vzdušnosti, přírodních materiálech, menším množství věcí a doplňků, avšak může být příjemný. Architekta Aneta Dvořáková a její práce jsou toho příkladem.

Čisté linie, geometrie, vrstvení

Nábytek má čisté linie, je geometrický. Z materiálů jsou základem přírodní dřevo, kov, sklo. Autorka interiéru zaujala kreativní myšlenkou vytvořit dominantní solitéry z předmětů, které by mnozí takto neoznačili. Jsou jimi dva masivní hranaté špalky, které se dají přemisťovat po bytě podle potřeby, mohou sloužit jako stolek, židle, schůdky, pult.

Přečtěte si také:
Garsonka, která fascinuje i po 20 letech od rekonstrukce

Dále obsahuje jen to nejnutnější: roztahovací gauč, který se raz dva promění v pohodlnou postel, kuchyňskou linku, pracovní stolek, úložné prostory a pár působivých dekorací a rostlin, které interiér zjemňují. Díky jednoduchému a plně funkčnímu zařízení se malý byt výborně udržuje a uklízí.

Utulná minimalistická garsonka s designovými funkčními prvky

Hlavní místnost zútulňuje kusový vlněný koberec smetanové barvy, který ladí tónem v tónu s pohovkou. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Břidlice, dub a indigové závěsy

Podlaha v koupelně imituje břidlicový kámen, v obytné části přírodní dub. Hlavní místnost zútulňuje kusový vlněný koberec smetanové barvy, který ladí tónem v tónu s pohovkou. Autorka interiéru přidala k základní bílé barvě neutrální béžovou, uhlově černou, tmavě šedou a další barvy kamene. Díky tomu vyniká barevný nábytek se zajímavými doplňky. Všimněte si tlumeně zelené komody či povlečení postele. Nutností byly zatemňující závěsy, které Aneta Dvořáková zvolila v indigové barvě a doplnila jemnými čistě bílými záclonami.

Utulná minimalistická garsonka s designovými funkčními prvky

Roztahovací gauč se raz dva promění v pohodlnou postel. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Nové se starým, lesklé s drsným

Když si všimnete několika prací architektky, je vidět, že ráda vytváří zajímavé a nečekané kombinace. Kombinuje nové doplňky se starými, které mají minulost a „duši“. U tohoto bytu použila atraktivní rostliny v závěsných nádobách a v designových květináčích. Ráda též používá lesklé povrchy, které odrážejí světlo – zrcadla a kov našly uplatnění i v tomto projektu.

Přečtěte si také:
Malá a proměnlivá: Podkrovní mezonetová garsonka, které nic nechybí

Osvětlení je jednoduché, avšak jedno svítidlo je dominantní – originální oblouková měděná lampa. „Navzdory tomu, že byt má opravdu malou půdorysnou plochu, podařilo se do něj vložit všechny potřebné funkce. Návrh je osobitý, udrželi jsme vzdušnost a nezahlcenost interiéru.

Utulná minimalistická garsonka s designovými funkčními prvky

V bytě vyniká barevný nábytek se zajímavými doplňky. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Zároveň se potvrdilo, že je důležité dát všem věcem místo od samého začátku, aby i malý interiér působil čistě a stylově. Vzhledem k vývoji doby vidíme, že nové developerské projekty nabízejí stále více těchto maloplošných bytů a že do budoucnosti bude toto bydlení pravděpodobně vyhledávanější a častější, samozřejmě především u mladší generace a „singles“,“ doplňuje na závěr autorka působivého interiéru.

Utulná minimalistická garsonka s designovými funkčními prvky

Rostliny jsou v závěsných nádobách a v designových květináčích. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Minimalistické bydlení v Praze

autorka: Ing. arch. Aneta Dvořáková

lokalita: Praha, ČR

plocha: 26 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Kategorie: Design interiérů
Tagy: boho styl byty v Praze designový nábytek Funkční minimalismus garsoniery geometrické linie malé byty malé prostory Minimalistické řešení
Sdílejte článek

Diskuze