Zdroj: Pavel Plánička

Jako by tam stála odjakživa! Novostavba na okraji obce Mníšek pod Brdy dokonale zapadla do prostředí

17. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byla úzká a dlouhá zahrada, ležící na okraji historického centra městečka Mníšek pod Brdy, které se nachází v okrese Praha-západ. Tato oblast je v posledních letech vyhledávaným místem, kde vyrůstají nové rodinné domy. I když jsou po architektonické stránce různorodé, převládají jednoduché tvary se sedlovými střechami a drobnými stavbami ve dvorech. Jak vyřešili návrh rodinného domu na tomto místě 3+1 architekti?

Nad umístěním domu nebylo třeba zvlášť spekulovat, protože bylo dáno tvarem pozemku a blízkostí sousedních staveb. Aby měli majitelé navzdory úzkému pozemku dostatek soukromí, architekti dům zasadili do hloubky pozemku. Ačkoliv není v jedné rovině se sousedními domy, tímto umístěním navazuje na polohu objektů v okolních dvorech, které jsou pro lokalitu taktéž charakteristické.

Přečtěte si také:
Místo staré slepičárny dnes stojí v zahradě nový dům. Jedinou přípojkou je elektřina, všechno ostatní si řeší sám!

Omezení nebylo jen jedno, architekti je proměnili ve výhodu

Pokud jde o finální podobu domu, ovlivnilo ji vícero faktorů. Kromě tvaru parcely a blízkých sousedů to byly především místní regulativy a ochranářství, které prosazují konzervativní tvary i materiály. Architekti je však nevnímají jako ztrátu či omezení. Tyto danosti je naopak přivedly k zajímavému variování tradičního domu s úzkým dlouhým půdorysem a dispozičním dělením na tři části.

Červená střecha - Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Velká prosklení vnášejí dovnitř nejen světlo, ale i krásné uklidňující výhledy. Zdroj: Pavel Plánička

„Základní téma tradičních materiálů a archetypálního tvarosloví nám tu připadá příhodná. Současnost je zřetelná v jednotlivých prvcích, například ve velikosti pevně zasklených oken do zahrady, nebo v denním prostoru otevřeném do krovu. Budoucnost (a též naděje) je vyjádřena nikou s tradičním mariánským motivem ve štítě domu (motiv je ještě ve stadiu příprav). Kruh se tak uzavírá ve vědomě přítomném okamžiku. Spoléháme na proporce, prostotu a solidní provedení,“ charakterizuje návrh příjemného a jednoduchého domu nedaleko od Prahy architekt Pavel Plánička.

Velká okna - Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Velká prosklení vnášejí dovnitř nejen světlo, ale i krásné uklidňující výhledy. Zdroj: Pavel Plánička

Stará podoba skrývá moderní a pohodlný interiér

Tradiční forma i materiálovost – dům s červenou šindelovou sedlovou střechou bez přesahů, omítnutý nabílo v interiéru ukrývá moderní prostory se vším, co je potřebné pro pohodlný život rodiny.

Hlavní společenskou místnost s nikou a otevřeným krovem tvoří prostor, který zahrnuje funkce kuchyně, jídelny i obývacího pokoje. Podél jedné stěny je světlá kuchyňská linka, směrem k velkému oknu pohovka, skříňka s televizí a masivní jídelní stůl. Neodmyslitelnou součástí hlavního pokoje jsou kamna.

Vícefunkční prostor - Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

V interiéru se ukrývají moderní prostory se vším, co je potřebné pro pohodlný život rodiny. Zdroj: Pavel Plánička

Dále se v přízemí nacházejí ložnice, pracovna, dětský pokoj, hygienické zázemí a šatna, v podkroví je relaxační místnost s knihovnou.

Odrostlé stromy, velká prosklení

Na pozemku zůstaly ovocné stromy, které dotvářejí venkovskou atmosféru. Velká prosklení vnášejí dovnitř nejen světlo, ale i krásné uklidňující výhledy. Rozměrná, fixně zasklená okna najdete v hlavním denním prostoru, ale i v ložnici a na malé zastřešené terase.

Jídelní část s výhledem do zahrady - Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Neodmyslitelnou součástí hlavního pokoje jsou kamna. Zdroj: Pavel Plánička

Když se na novostavbu podíváte z dálky, působí, jako by sem patřila odjakživa. Nenápadná a příjemná stavba, která dotváří kolorit lokality, přičemž domácím poskytuje dostatek pohodlí a kus cenného soukromí.

Rodinný dům Mníšek pod Brdy

architektonický ateliér: 3+1 architekti
lokalita: Mníšek pod Brdy, ČR
plocha pozemku: 682 m2
zastavěná plocha: 200 m2
užitná plocha: 90 m2
obestavěný prostor: 550 m3
projekt: 2017
realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Pavel Plánička

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Otevřený prostor rodinne domy tradiční architektura úzke parcely venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze