Zdroj: Tereza Váradiová

Místo staré slepičárny dnes stojí v zahradě nový dům. Jedinou přípojkou je elektřina, všechno ostatní si řeší sám!

30. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud vás po letech strávených ve městě okouzlí bydlení na venkově, možná budete řešit podobnou situaci jako investor domu v osadě nedaleko města Mníšek pod Brdy. Na pozemku bývalé drůbeží farmy vlastnil chatu – původně to byla nízká stavba slepičárny nezvyklého podlouhlého tvaru.

Území bývalé drůbeží farmy za městem se v průběhu desetiletí zmenšovalo – byly z něj ukrojeny některé parcely, na kterých dnes stojí chaty a rodinné domy (díky nim vznikla současná osada). Ke konci zůstala jen samotná hospodářská stavba, avšak stále s rozsáhlou zahradou. Ta kromě travnatých ploch zahrnuje i lesík, pastviny a bývalý sad. Prostě prostředí, kterým by chtěli být obklopeni určitě mnozí z nás.

Přečtěte si také:
Bydlení na venkově s jedinečnou atmosférou, která vás dostane!

Rekonstrukce se nekonala, na scénu přišla novostavba

Původní úvahy o rekonstrukci chaty ve smyslu vytvořit z ní pohodlné trvalé bydlení se ukázaly jako nereálné. Navzdory osobitému charakteru a specifické poetice bývalý kurník technicky nevyhovoval. Následovalo bourání a nový dům z dílny architekta Víta Podráského.

Moderní stavba v osadě s ekologickým standardem

Zatímco původní budova byla jednoduchým kvádrem, novostavbu architekt „zalomil“ do tvaru písmene L. Zdroj: Tereza Váradiová

Je opět jednopodlažní (jako původní stavba), avšak s plochou skloněnou střechou a doplněný samostatně stojící garáží. Ta zahrnuje i sklep odstraněného objektu. Obě nové stavby vymezují dvorek při vjezdu na pozemek a zahradu nechávají uzavřenou jen pro majitele.

Moderní stavba v osadě s ekologickým standardem

Obě nové stavby vymezují dvorek při vjezdu na pozemek a zahradu nechávají uzavřenou jen pro majitele. Zdroj: Tereza Váradiová

Tvar „L“ chrání soukromí a otevírá dům k zahradě

Zatímco původní budova byla jednoduchým kvádrem, novostavbu architekt „zalomil“ do tvaru písmene L. Vytvořil tak náruč, která se otevírá vstříc rozlehlému pozemku a která chrání soukromí obyvatel před pohledy směrem od přístupové cesty. Přední fasáda domu je uzavřená, strohá, naopak směrem k zahradě se otevírá velkými proskleními. Mezistupeň mezi interiérem a exteriérem představuje terasa.

Přečtěte si také:
Omezený rozpočet nemusí být překážkou! Manželé si zařizují dům z recyklovaných kousků nábytku

Šikmá pultová střecha, vstup ve tvaru trychtýře

Svažující se pultová střecha není jen vzpomínkou na hospodářské budovy, ale je též praktická. Napomáhá stínit interiér před ostrým sluncem. I díky ní rozměrově prostorný dům působí odlehčeně a přirozeně vrůstá do výjimečné zahrady. Šikminu architekt přenesl i do vstupu domu, který vytvaroval do formy trychtýře otevírajícího se směrem k příjezdové bráně.

Moderní stavba v osadě s ekologickým standardem

Dispozice stavby je rozdělená na křídlo s denní zónou a noční část, která je kolmá na hlavní obytný prostor. Zdroj: Tereza Váradiová

Dvě křídla, dvě zóny: denní a noční

Dispozice stavby je rozdělená na křídlo s denní zónou a noční část, která je kolmá na hlavní obytný prostor. V noční zóně najdete nejen samotnou ložnici majitelů, která je situována nejdále od vstupu, a hygienické zázemí, ale též tři „kajuty“ určené pro občasné návštěvy členů rodiny. V budoucnosti je možné tyto „kajuty“ spojit a vytvořit z nich větší pokoj. Obě křídla domu svírají terasu a kryté venkovní sezení s udírnou.

Přečtěte si také:
Původní starou chatku si nechali předělat na rodinný dům s krásnou zahradou a jezírkem

Dřevěný skelet, zděná obvodová stěna, krov s falcovou krytinou

Z konstrukčního hlediska je dům vytvořen jako dřevěný skelet z lepených profilů kombinovaný s obvodovou stěnou z jednovrstvého keramického zdiva. Střechu tvoří dřevěný krov s falcovou krytinou. Modřínové dřevo, bílá omítka a šedá dlažba v kombinaci s vinylem vytvářejí nerušivý celistvý podklad pro různorodý nábytek investora, především masívní historické kusy.

Moderní stavba v osadě s ekologickým standardem

Výhled na zahradu. Zdroj: Tereza Váradiová

Zemní kolektor, voda ze studny i čistička

Vytápění domu je řešeno pomocí zemního kolektoru. Zdrojem pitné vody je studna na dvoře. Nechybí ani čistička odpadních vod. Jedinou přípojku veřejných sítí představuje elektřina.

Moderní stavba v osadě s ekologickým standardem

Obývací část. Zdroj: Tereza Váradiová

Dům v osadě 

architekt: Vít Podráský

spolupráce: Michal Volf

lokalita: Mníšek pod Brdy, Česká republika

užitná plocha: 192 m2

zastavěná plocha: 245 m2

projekt: 2014 – 2016 

realizace: 2017 – 2020 

Sabína Zavarská

Foto: Tereza Váradiová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: ekologické domy kolektory novostavby přízemní dům rodinne domy šikmé střechy úpravy pozemku
Sdílejte článek

Diskuze