Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

Nezvyklý rodinný dům u starého mlýna oživil zmizelou historickou stopu známé dominanty

28. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Starý větrný mlýn na okraji obce Zbyslavice, nedaleko Ostravy, je známou dominantou. Tento historický objekt byl dlouhodobě rekonstruován a patřila k němu nefunkční novodobá přístavba. Investor přišel s požadavkem tuto přístavbu oživit, ponechat z ní sklep a přistavit obytnou stavbu – rodinný dům. Měl podpořit nevšední krásu lokality a oživit už zmizelou historickou stopu. Tou byla původní budova, která kdysi dávno k mlýnu patřila a bydleli v ní majitelé mlýna.

Přistavit moderní obytné prostory k historickému větrnému mlýnu tak, aby nepůsobily jako pěst na oko, je už na první pohled náročný úkol. Ing. arch. David Kotek z ateliéru PROJEKTSTUDIO EUCZ si však s ní poradil s odvahou a úctou k místu i době vzniku mlýna. Výsledkem je moderní přízemní novostavba s atypickým půdorysem ve formě hvězdice.

moderní přízemní novostavba s atypickým půdorysem ve formě hvězdice pri mlýně

Celková stavba byla rozčleněna na rekonstrukci větrného mlýna a přístavbu rodinného domu Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

Má sedlové střechy a svou velikostí neohrožuje dominantnost bílé válcové hmoty kamenného mlýna. Kompaktní střechy i fasády pokrývají dřevěné štípané šindele, které nenápadně odkazují na dřevo jako základní materiál už neexistujících staveb.

Přečtěte si také:
Z materiálu opuštěných budov postavili nádherné bydlení

Rekonstrukce mlýna jako jedna část projektu

„Celková stavba byla rozčleněna na rekonstrukci větrného mlýna a přístavbu rodinného domu, která zahrnovala i domovní přípojku elektřiny, studnu, přípojku vody, řešení splaškové kanalizace a vsaku, dešťovou kanalizaci včetně retence a vsaku. Součástí projektu bylo též řešení nutných pěších a zpevněných ploch a teras. Původní větrný mlýn byl staticky a stavebně sanován, poškozené prvky vyměněny nebo doplněny. V interiéru jsou zřízeny obytné prostory s novými schodišti,“ vysvětluje změny, které bylo nutné provést, architekt David Kotek.

moderní přízemní novostavba s atypickým půdorysem ve formě hvězdice pri mlýně

Fasáda objektu je řešena jako provětrávaná konstrukce s vnějším obkladem ze štípaných modřínových šindelů, sedlové střechy mají vícevrstvou provětrávanou skladbu. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

Dřevěné stropy, suterén z původní stavby, dřevohliníková okna

Nová zděná přízemní stavba stojí na monolitických základech a patkách. Suterén, který zůstal po bývalé přístavbě, byl sanován a nově zastropen. Nosné konstrukce jsou kombinací zděného keramického zdiva s železobetonovými věnci s částečně nosnou ocelovou rámovou konstrukcí.

Přečtěte si také:
Netypický požadavek: Chtěli dům, který bude působit dojmem starého

Ta je doplněna dřevěnými fošnovými stropy, které spolu s konstrukcí vytvářejí jednoduchý sedlový krov. Fasáda objektu je řešena jako provětrávaná konstrukce s vnějším obkladem ze štípaných modřínových šindelů, sedlové střechy mají vícevrstvou provětrávanou skladbu. Dřevohliníková okna a dveře s tepelněizolačním sklem zabezpečují dostatek světla v interiéru. Fasádu ozvláštňují lemování antracitovými plechy.

moderní přízemní novostavba s atypickým půdorysem ve formě hvězdice pri mlýně

Vnitřní povrchy kombinují obkladové desky z překližky a betonovou hlazenou podlahu se zabudovaným vytápěním. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

Uvnitř překližka a beton

Vnitřní povrchy kombinují obkladové desky z překližky a betonovou hlazenou podlahu se zabudovaným vytápěním. Hygienické prostory a kuchyň mají atypické stěrkové vrstvy. Zajímavostí je, že rodinnému domu patří nejen novodobá vrtaná studna, ale i původní zachovaná kamenná studna, síť dešťové kanalizace s retenční nádrží a vsakem dešťových vod. Splašková kanalizace je přes septik svedena do dvoustupňové kořenové čističky. Dům je vytápěn elektricky vlastní fotovoltaickou elektrárnou s doplňkovými solárními panely pro TUV.

moderní přízemní novostavba s atypickým půdorysem ve formě hvězdice pri mlýně

Kamenné dlažby jsou z materiálu vytěženého na místě. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

Ekologický přístup a udržitelnost

Celý projekt nás zaujal i jiným způsobem – šetrným přístupem k ekologii stavby a její realizaci. V procesu byly totiž použity materiály z rušených prvků stavby, stavbu realizovaly místní firmy s krátkou dojezdovou vzdáleností, kamenné dlažby jsou z materiálu vytěženého na místě. Stavba je kromě elektrické energie v zásadě soběstačná a snaží se šetrně zacházet s dešťovou i splaškovou vodou.

Přečtěte si také:
Chalupu napadenou dřevomorkou museli zbourat a postavit ji znovu. Výsledek stojí za to!

Neobvyklý rodinný dům respektuje izolovanou a osamocenou
polohu původního větrného mlýna a tvoří jakýsi samostatný ostrovní systém – vytvořením soukromých prostorů mezi výběžky přístavby a částečně krytou formou (ochrana před větrem a pohledy zvenčí). Komunikuje s okolím a otevírá se do zahrady a do ponechané zeleně.

moderní přízemní novostavba s atypickým půdorysem ve formě hvězdice pri mlýně

Fasáda objektu je řešena jako provětrávaná konstrukce s vnějším obkladem ze štípaných modřínových šindelů, sedlové střechy mají vícevrstvou provětrávanou skladbu. Zdroj: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

RD Zbyslavice, Vrchpolí

architektonický ateliér: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

autor: Ing. arch. David Kotek, Ing. arch. Lenka Měchurová, Ing. Pavol Nitra

lokalita: Zbyslavice, ČR

plocha pozemku: 1 500 m2

zastavěná plocha: 157 m2

obytná plocha: 120 m2

užitná plocha s terasami: 173 m2

projekt: 2015 až 2016

realizace: 2017 až 2018

konstrukce: zděná se stropy a krovem dřevěnými, základy betonové. střešní krytina a fasáda: modřínový šindel. zateplení: kombinace minerální vaty a stříkaného PU. okna a venkovní dveře: hliníkové s izolačními skly. vnitřní dveře: dřevěné podlahy: hlazený beton, podlahové stěrky. vytápění: elektrické podlahové s FVE a krbovými kamny. energetická náročnost: nízkoenergetický standard

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s. r. o.

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné stropy ekologické domy historické hospodářské stavby modřínový dřevěný šindel novostavby přístavby přízemné rodinné domy
Sdílejte článek

Diskuze