Z materiálu opuštěných budov postavili nádherné bydlení

28. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Dům se nachází na venkově obklopeném horami a řekami. Architekti se postarali o to, aby použité materiály pocházely z místních zdrojů, a využili lokální zkušenosti stavebníků z historie.

kemenný dum s bazénem

Foto: Amores Pictures

Kameny a střešní šindele, které byly na výstavbu domu použity, pocházejí z opuštěných a ze zbouraných budov v této lokalitě. Prošly potřebnými regeneračními úpravami, aby opět ožily v rámci nové stavby. Použitý materiál vytváří dialog mezi tím, co bylo, a tím, co je.

Stal se pojítkem mezi přítomností a historií lokality, mezi potřebami moderních rodin a lokálním stavebním stylem minulosti.

fasada domu

Foto: Amores Pictures

Přírodní materiály a radost z maličkostí

Architekt Javier San Juan uvádí, že je to velmi osobní projekt postavený na míru majitelů. Vznikl proto, aby je přinutil zpomalit, uvolnit se od každodenního stresu. Je to pro ně útočiště, kde se mohou věnovat malým detailům, těšit se z maličkostí, vzájemné přítomnosti a užívat si radost z pozorování okolní přírody. Všechny materiály jsou přírodní (kámen, vápno, železo a dřevo) a ručně opracované místními obyvateli.

obývací časť domu s krbem

Foto: Amores Pictures

Střídmý nábytek podporuje meditaci

Všechno je pravé a intenzivně propojené s lokalitou přesně tak, aby vzniklo co nejpříjemnější místo pro odpočinek a trávení klidných chvil. Nehledejte žádné „hory“ nábytku. Je tu jen to, co je nutné, pohodlné a příjemné, co neruší hlavní motiv stavby.

Mnoho funkcí architekti integrovali přímo do zdí: umně skryli úložné prostory i technické prvky, které dům pro své fungování potřebuje. Většina zařízení je navržena studiem lado blanco přímo na míru.

ložnice

Foto: Amores Pictures

Jak je řešena dispozice?

Uspořádání místností v interiéru je jednoduché a jasné – tak, aby splňovalo všechny potřeby pro dva až čtyři lidi. Ať jste kdekoliv v interiéru, odevšad máte intenzivně vizuální spojení s přírodou, ačkoliv velké prosklené celky tu nenajdete (kromě dveří na terasu, které se dají jednoduše zatemnit, podobně i všechna okna). Interiér je řešen tak, aby domácím umožnil duševní relaxaci a introspekci, tedy přehodnocení vlastních zážitků, stavů, přezkoumání vlastního duševního života.

ložnice s koupelnou

Foto: Amores Pictures

Dům Madriguera ve zkratce

architektonický ateliér: lado blanco, www.ladoblanco.com

architekt: Javier San Juan

interiérový design: Mar San Juan

zahradní design: : Gonzalo Morillo, www.locuslandscape.com

lokalita: Sierra de Gredos, Ávila, Španělsko

rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Amores Pictures, www.amorespictures.com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: kamenné domy přírodní materiály rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze