Zdroj: Prajaga, Jiří Ernest

Původní starou chatku si nechali předělat na rodinný dům s krásnou zahradou a jezírkem

02. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Na okraji malebného Prokopského údolí jihozápadně od centra Prahy stála malá útulná chatka z poloviny sedmdesátých let. Majitelé ji používali celoročně na bydlení, nejen na víkendy či volné dny. Byla už však starší a výsledek jedné prudké letní bouřky přinutil obyvatele uvažovat o rekonstrukci. Svůj domov svěřili do rukou architektům ze studia Prajaga.

Architekt Martin Poldauf navrhl investorům radikální proměnu chatky, která se už nedá nazvat jen rekonstrukcí, ale celkovou přestavbou. Nakonec z původního objektu zůstala jen část obvodových stěn a komín.

Původní stav rodinného domu

Původní stav. Zdroj: Prajaga, Jiří Ernest

Protože chatka stála v nádherném prostředí na okraji přírodní rezervace, důležitým momentem proměny se stala velkorozměrná prosklení, která nabízejí kouzelné výhledy a propojují interiér s terasou a venkovní zahradou.

Rekonstruovaná dřevěná dvoupodlažní chata s moderním interiérem

Původní starou chatku si nechali předělat na rodinný dům s krásnou zahradou a jezírkem. Zdroj: Prajaga, Jiří Ernest

Soukromí chrání dřevěný plot

Ze strany přístupové cesty je dvoupodlažní stavba uzavřena. Soukromí majitelů chrání i vysoký plot z téhož dřeva, jaké bylo použito na fasádu. Parkovací stání a chodník před vstupem do domu jsou prakticky vydlážděny šedou dlažbou.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce chaty z padesátých let: Proměna na minimalistický rodinný dům

Krbová kamna jako centrum dispozice

Když nahlédneme dovnitř, ocitneme se v zádveří s šatníkem a hygienickým zázemím. Po levé straně následuje schodiště a nakonec vejdeme do otevřené denní zóny s obývacím pokojem, kuchyní a jídelní částí. Srdcem domu jsou krbová kamna, kolem nichž je uspořádána celá dispozice. Místo tu našel též pracovní kout s působivými žlutými ušáky.

Rekonstruovaná dřevěná dvoupodlažní chata s moderním interiérem

Jasná žlutá barva osvěžuje i černo-bílou kuchyň. Zdroj: Prajaga, Jiří Ernest

Jasná žlutá barva osvěžuje i černo-bílou kuchyň. Všimnete si jí nejen na doplňcích, ale žluté jsou i židle u černého jídelního stolu. Prostorná obytná zóna se otevírá na terasu posuvnými dveřmi. Prosklení je možno úplně zastínit venkovními žaluziemi. V poschodí jsou ložnice a koupelny. Hlavní ložnice má šatník a vlastní koupelnu.

Přečtěte si také:
Únik z města: Důmyslná rekonstrukce staré chaty ze šedesátých let

Zahrada s jezírkem a neuvěřitelnou atmosférou

Zahrada je neméně působivá než okolí. Navrhli ji Jana Midlochová a Dominika Surovcová, přičemž zahrnuje zahradní jezírko s kvákajícími žábami. Venku dominují přírodní materiály, dřevo a kameny v různých podobách. Z dřevěné terasy se zabudovanou vířivkou vedou dvě dřevěná schodiště – jedno, užší, k trávníku se stromem, druhé, širší, k jezírku.

Rekonstruovaná dřevěná dvoupodlažní chata s moderním interiérem

Parkovací stání a chodník před vstupem do domu jsou prakticky vydlážděny šedou dlažbou. Zdroj: Prajaga, Jiří Ernest

Zdlouhavý souboj s úřední mašinérií stál za výsledek

Architekt Martin Poldauf, autor působivé přestavby a mnoha dalších kvalitních realizací, tvrdí, že ačkoliv byl „celý povolovací proces s úřední mašinérií velmi náročný a zdlouhavý, odraz zapadajícího slunce na hladině jezírka za zvuků kvákajících žab určitě stojí za to.“

Přečtěte si také:
Vedle sebe vyrostly dvě moderní dřevěné chaty podle starých principů

Radikální přestavba chatky na rodinný dům

architektonický ateliér: Prajaga

autor: Martin Poldauf

spolupráce: Jaroslav Šaroun

lokalita: Praha, ČR

užitná plocha: 91 m2

zastavěná plocha: 70 m2

návrh zahrady: Jana Midlochová, Dominika Surovcová

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Prajaga, Jiří Ernest

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěná fasáda dvoupodlažní domy jezirka krbová kamna moderni bydleni prestavba rodinne domy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze