Zdroj: Alvis Rozenbergs

Prefabrikovaný dům s historickým kouzlem a vtipnými detaily

26. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Původní stavbu na pozemku už nebylo možné zachránit. Navzdory tomu se ji podařilo přetavit do novostavby, architekti se totiž starým domem inspirovali. Dům s dřevěnou fasádou je ze strany ulice skromný a nenápadný, ze strany zahrady moderní, dynamický a otevřený.

Základem, ze kterého museli autoři návrhu rodinného domu vycházet, byly místní stavební tradice, které jsou vzhledem ke specifické atmosféře městečka dost přísné: typický trojúhelníkový tvar, dřevěná fasáda, úzká přední okna a šindelová střecha. K tomu doplnili detaily typické pro starý dům, který předcházel novému.

Přečtěte si také:
Dům byl otočen zády k zahradě, po rekonstrukci změna o sto osmdesát stupňů
Stavba ve tvaru písmene L

Protože stavba má tvar písmene L, vznikla terasa chráněná ze dvou stran stěnami. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Dřevěný obklad je ze sibiřského modřínu, který postupem času nabude světlešedého odstínu. Mimochodem, šedá barva, která sjednocuje barvu moře a oblohy, se stala barvou moderní Pavilosty – pobřežního města s přísnými stavebními předpisy.

Vysoká okna, světlíky, terasa s pergolou

Navzdory napohled šedivému prostředí není jednopodlažní dům vůbec tmavý, právě naopak. Díky vysokým oknům orientovaným na západ a světlíkům nad kuchyní a obývacím pokojem je zalit přirozeným světlem.

Obývací pokoj s východem na terasu

Krátká chodba ústí do otevřené kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, z něhož vede výstup na terasu. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Po vstupu do domu se ocitnete v chodbě. Vpravo jsou dvě ložnice, hlavní má vlastní koupelnu a šatnu. Vlevo od vstupu je větší koupelna a technická místnost. Krátká chodba ústí do otevřené kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, z něhož vede výstup na terasu. Část terasy, kde je posezení, je překryta pergolou.

Přečtěte si také:
Romantický venkovský dům jako karikatura stodoly

Retro design a vtipná řešení

Interiér rozveselují hravé detaily. Také v tomto případě se architekti inspirovali místními zvyky. Například – osvětlení obývacího pokoje je navrženo tak, aby připomínalo šňůry na věšení vypraného prádla. Najdete zde též mnoho historizujících detailů – retro design lednice, kulaté vypínače, měděné baterie s úplně jednoduchými kohoutky či dveře s designem starého, opotřebovaného dřeva.

Kuchyň s jídelnou

Kuchyň s jídelnou. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Dům „postavili“ v továrně

Zajímavostí, kterou byste zřejmě při pohledu na stavbu nepředpokládali, je skutečnost, že dům nebyl postaven na pozemku, ale vznikl jako zakázkový prefabrikát. Díky tomu byly práce na pozemku minimální a nerušily obyvatele okolí jako běžná stavba. Další výhodou bylo plynulé dodání. Tento přístup zároveň chránil starou zahradu s ovocným sadem. K původním jabloním přibyly různé trvalky a trávy.

Terasa s pergolou

V zadní části zahrady je menší technická stavba – sklad s vestavěným zákoutím na palivové dřevo. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Chráněná terasa spojuje dům se zahradou

Protože stavba má tvar písmene L, vznikla terasa chráněná ze dvou stran stěnami. Doplňuje půdorys domu do tvaru obdélníku a zároveň propojuje interiér se zahradou. V zadní části zahrady je menší technická stavba – sklad s vestavěným zákoutím na palivové dřevo. V celém domě je podlahové topení, izolace je řešena přírodně, bez pěny.

Přečtěte si také:
Venkovský domek, kde se okamžitě cítíte jako doma (VIDEO)
Dřevěný obklad je ze sibiřského modřínu

Dřevěný obklad je ze sibiřského modřínu, který postupem času nabude světlešedého odstínu. Zdroj: Alvis Rozenbergs

RD v Pavilostě

architektonický ateliér: Open AD

autoři: Zane Tetere – Sulce, Ansis Kempelis

lokalita: Pavilosta, Lotyšsko

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Alvis Rozenbergs

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné obklady drevostavby novostavby rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze