Zdroj: Alex Filz

Chata uprostřed lesa v souladu s přírodou

20. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

U idylického jezera vyrostla chata, která spojuje moderní design s oblíbenými tradičními prvky. Jezero leží ve výšce více než tisíc metrů nad mořem uprostřed horského prostředí. Je lemováno svěžími zelenými borovými lesy. Ideální prostředí pro relaxaci!

Rekreační chata u jezera Völs

Zdroj: Alex Filz

O návrh rekreační chaty s šatnami a hygienickým zázemím požádala obec architekty z noa* network of architecture. Původní stará chatka, která stála na tomto místě, už byla příliš malá a nezvládala plnit svůj účel.

Přečtěte si také:
Nenápadná rekreační chata překvapí vzdušným interiérem

Destinace je populární nejen v létě, ale i v zimě. Na jezeře se bruslí. Staré zařízení zbourali a místo něj vznikla chata harmonizující s okolím.

Rekreační chata u jezera Völs

Zdroj: Alex Filz

Místo jedné budovy dvě

V hlavní budově je nový snack-bar s klasickou sedlovou střechou. Rozšiřuje se do otevřené lodžie a terasy, s úžasným výhledem na jezero a novým prostorem na koupání.

Druhou stavbou je samostatná kostka spojená s denním barem. Obsahuje sanitární zařízení a převlékárny pro rekreační sportovce. Mezi oběma stavbami je malé otevřené atrium s šatnami pro hosty a uzamykatelnými skříňkami speciálně vyrobenými místními řemeslníky.

Rekreační chata u jezera Völs

Zdroj: Alex Filz

Zelená i v interiéru

Splynutí s přírodním prostředím není dáno jen použitými materiály. Postaraly se o ně i barvy. Architekti zvolili do interiéru zelenou – je to barva podlahy, stěn a stropu s různými odstíny, které vytvářejí atmosféru plynulého pokračování přírody.

Zajímavým motivem je tyrolská krajka vtlačená do pryskyřičného plniva. Vytváří nepravidelný trojrozměrný efekt. Osu, která spojuje obě budovy, architekti navrhli jako opěrnou konstrukci pro popínavé rostliny, vybrali rychle rostoucí jasmín.

Rekreační chata u jezera Völs

Zdroj: Alex Filz

Citlivé a věrné řešení

Fasádu tvoří speciálně vybrané neošetřené dřevo modřínu. Postupem času se bude přirozeně měnit. Nově vybudovaná koupací mola jsou vyrobena ze dřeva z okolních lesů. Každý prvek projektu demonstruje zodpovědné a opatrné zacházení s přírodním prostředím, přičemž zůstává věrný lokálním
architektonickým standardům. Součástí projektu je prostor pro děti.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid
Rekreační chata u jezera Völs

Zdroj: Alex Filz

Dům u jezera Völs

architektonický ateliér: noa* network of architecture

lokalita: Fiè allo Sciliar, Jižní Tyrolsko, Itálie

realizace: 2019

plocha: 120 m2

objem: 330 m3

Sabína Zavarská
foto: Alex Filz

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevodomy
Sdílejte článek

Diskuze