Zdroj: Florian Amoser

K pohodlnému bydlení není třeba mnoho! Úsporný domek uprostřed vesnice

15. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Uprostřed vesnice stála typická stará hospodářská budova fungující jako sklad. Stavbu se třemi podlažími nahradil malý, o to však příjemnější domek z dílny architekta Lukase Lenherra. Je důkazem toho, že k pohodlnému bydlení není třeba mnoho.

Základ projektu tvoří čtvereční půdorys 6 × 6 metrů, užitná plocha domu je jen necelých 99 čtverečních metrů. Díky velkým otvorům v interiéru prostory vzájemně komunikují a vytváří jeden celek. Neméně důležité je propojení interiéru a exteriéru, umocněné promyšleně umístěnými okny.

Čtvereční půdorys - Malý dům ve Švýcarsku

Základ projektu tvoří čtvereční půdorys 6 × 6 metrů, užitná plocha domu je jen necelých 99 čtverečních metrů. Zdroj: Florian Amoser

Série pokojů bez chodeb

Když vejdete dovnitř, ocitnete se v prostoru, který připomíná japonské domácnosti. Nenajdete zde totiž žádné chodby – jen sérii pokojů, které si vychutnáte z různých pohledů, například při sezení na síti nad kuchyní. Ke střízlivosti celého návrhu přispívá výběr přirozených materiálů, které architekt nechává na mnoha místech překvapivě neupravené. Kontrasty a různé praskliny materiálů využil jako součást designu.

Kuchyň - Malý dům ve Švýcarsku

Dřevěný rám, ve kterém je umístěno kuchyňské vybavení, pochází z burzy. Zdroj: Florian Amoser

Tři podlaží spojené komunikačním komínem

Malý půdorys nabízí dostatek prostoru pro rodinu se dvěma dětmi. Všechny místnosti spojuje neobvyklý vertikální obytný prostor. Autor říká, že díky němu se „bydlení v malém domě stává událostí, která podporuje propojení“. Kvůli malému půdorysu nebyly vysoké ani náklady na stavbu. Samozřejmostí je nízká spotřeba energie.

Přečtěte si také:
Útulný kamenný domov s minimalistickým interiérem vznikl ze staré stavby určené k uskladnění zeleniny a obilí

Dům chrání hrubá izolace z dřevěného vlákna a ovčí vlny. Na prostředním ze tří podlaží jsou kamna na dřevo určená i pro výhřev podlahového topení. Celé technické zázemí architekt ukryl do skříně v koupelně. Právě zde platí, že méně je více.

Schodiště - Malý dům ve Švýcarsku

Celé technické zázemí architekt ukryl do skříně v koupelně. Zdroj: Florian Amoser

Neošetřené materiály, fasáda z modřínu, okenice z borovice

Fasáda z místního modřínu a jednoduché okenice z borovice budou postupně vlivem počasí měnit vzhled, avšak oba druhy dřeva jiným způsobem. Stavební materiály jsou neošetřené, ale také odnímatelné a opakovaně použitelné. Takže dům můžeme vnímat jako sklad stavebního materiálu.

Na principu opětovného použití stojí také kuchyně. Dřevěný rám, ve kterém je umístěno kuchyňské vybavení, pochází z burzy – myšlenka recyklace promyšlená do všech detailů.

Vertikální obytný prostor - Malý dům ve Švýcarsku

Všechny místnosti spojuje neobvyklý vertikální obytný prostor. Zdroj: Florian Amoser

Díky tomuto architektonickému řešení se podařilo zachovat kolorit místa. Strohá stavba odkazuje na historický kontext a formuje okolí i svojí udržitelností. U domku není parkoviště, takže zůstalo místo i pro zeleninovou zahrádku.

Malý dům

architektonický ateliér: Lukas Lenherr Architektur
autoři: Lukas Lenherr
lokalita: Jonschwil, Švýcarsko
plocha: necelých 99 m2
projekt: 2019
realizace: 2019

Text: Sabína Zavarská
Foto: Florian Amoser

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné fasády malé domy přírodní materiály recyklovatelné domy třípodlažní domy
Sdílejte článek

Diskuze