Zdroj: Marco Guiponi

Stačí k pohodlnému životu 40 metrů čtverečních? Majitelé tohoto domu znají odpověď

04. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V blízkosti známého uruguayského jezera Laguna del Sauce leží pozemek, na němž stála opuštěná hospodářská stavba. Kdysi se používala jako sklad krmiv a zemědělských nástrojů. Celá budova byla postavena v tradičním lokálním stylu.

Dobrou zprávou je, že i když stavbu nikdo celé roky nepoužíval, velká část konstrukce zůstala v zachovalém stavu. Objevil ji investor z Francie. S žádostí o proměnu staré hospodářské stavby ve svou druhou rezidenci se obrátil na architekty z ateliéru TATÚ Arquitectura.

Úpravy, které žádal, se vzhledem k tomu, že chtěl stavbu používat při návštěvách Uruguaye jako vlastní domov, zdály zcela logické. Sám klient měl zájem zachovat tradiční ráz budovy i okolí, což se architektům podařilo dokonale.

Tradiční ráz budovy - Chajá House

Sám klient měl zájem zachovat tradiční ráz budovy i okolí, což se architektům podařilo dokonale. Zdroj: Marco Guiponi

hospodářského objektu měl vzniknout obytný dům, ale bez zvětšení objemu a větších úprav hlavní konstrukce. Důležité bylo, aby se dal používat nejen ke krátkodobému pobytu, ale také k dlouhodobému bydlení. Z toho vyplynula potřeba rozšířit obytnou dispozici.

Jádro ve dřevěné membráně

„Rozhodli jsme se zachovat tvar a podobu střechy, abychom zachránili určitou identitu s okolní tradicí. Na druhé straně jsme učinili zadost dispozičním požadavkům investora a navrhli jsme vnější dřevěnou membránu, lehkou a snadno sestavitelnou, která by zakryla starou konstrukci a umocnila využití nových doplňků dispozice. Ty jsou umístěny v prostorách mezi novou a starou konstrukcí,“ vysvětlují funkci vnějšího pláště autoři proměny.

Vnitřní prostor se od těchto funkčních „bublin“ osvobodil a nabyl pocitu větší prostornosti s čistou a plnou plochou.

Venkovní terasa - Chajá House

Přístup k obslužným prostorům a hygienickému zázemí je zvenčí , dostanete se k nim přes venkovní terasy chráněné dřevěnou membránou. Zdroj: Marco Guiponi

Flexibilní dispozice

Hlavní část přízemí tvoří kuchyně se spíží, jídelním stolem, gaučem a psacím stolem vsazeným v nice u okna. V případě potřeby funguje zároveň také jako domácí kancelář. V mezipatře nad jídelnou se nacházela klidová část s lůžkem a úložnými prostory.

Interiér s mezipatrem - Chajá House

V mezipatře nad jídelnou se nacházela klidová část s lůžkem a úložnými prostory. Zdroj: Marco Guiponi

Přístup k obslužným prostorům a hygienickému zázemí je zvenčí – v zóně mezi starou a novou konstrukcí, aby nebyla rušena intimita interiéru. Dostanete se k nim přes venkovní terasy chráněné dřevěnou membránou. Celý interiér kombinuje dřevo a překližku s prosklenými částmi.

Přečtěte si také:
Tento originální dům stál majitele jen na něco přes dva a půl milionu korun! Na první pohled malá stavba ukrývá pohodlný domov čtyřčlenné rodiny

Exteriéru dominuje „neupravené pole“

Jelikož je investor zahradním designerem, úprav se dočkalo i okolí stavby. Pro domácí bylo důležité intenzivní propojení domu s okolním terénem, i když si přáli zasahovat jen minimálně. Návrh je založen na zachování místní vegetace zvané „chircal“ (neupravené pole). Tento typ vegetace se obvykle odstraní a půda se zúrodní, avšak v tomto případě se stal dominantním prvkem vnějšího prostředí stavby.

Okolní terén - Chajá House

Pro domácí bylo důležité intenzivní propojení domu s okolním terénem, i když si přáli zasahovat jen minimálně. Zdroj: Marco Guiponi

Pozemek doplňuje série klikatých cest inspirovaných zvířecími stopami. Tyto prvky přinášejí do vnějšího prostoru strukturu a kontrast. Ekologické okrasné řešení, které je zároveň nenáročné na údržbu. Jak se líbí vám?

Chajá House

architektonický ateliér: TATÚ Arquitectura
hlavní architekti: Leandro Alegre, Horacio Goday, Martin Olivera
designerský tým: Agustina Rodríguez, Lucía Arce, Lucas Cardona
lokalita: Uruguay
plocha: 40 m²
realizace: 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Marco Guiponi

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy dřevěné fasády hospodářské budovy Malé domy
Sdílejte článek

Diskuze