Zdroj: Jade Cantwell

Skromný rozpočet, špatná orientace a záplavová oblast. Problémy, se kterými si architekti při rekonstrukci domu elegantně poradili

06. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé malého domku na předměstí velkoměsta hledali skromné řešení, jak rozšířit prostor o příjemné útočiště, kde by si mohli odpočinout v soukromí při sklence vína. Zároveň však nechtěli přijít o velký zadní dvůr. Rekonstrukce znamenala vyřešení několika problémů, včetně ne nejlepší orientace vůči světovým stranám. Výsledek však má všechno, co majitelé chtěli.

Domky na severu Melbourne jsou typické zadní částí domu, která je snížená a zahrnuje neprakticky umístěnou kuchyň a koupelnu. Tyto místnosti zakrývají spojení s exteriérem a jsou tmavé. Podobně tomu bylo i v tomto případě. Cílem architektů bylo přestavět zadní část domu a vytvořit novou kuchyň s obývacím pokojem, jídelním koutem a navazující terasou venku.

Přečtěte si také:
Majiteli chyběla radost z bytu pod střechou. Vložení velkého černého boxu otevřelo prostor přes dvě podlaží

Jedním z hlavních problémů byla tmavá a uzavřená zadní část domu. Autoři projektu z Circle Studio Architects se proto rozhodli střechu nové části zvednout nad existující dům a těsně pod ni osadit okna. Takto dostali do interiéru maximum přirozeného světla prakticky ze všech stran.

Rekonstruovaný moderní malý domek na severu Melbourne s cihlou a zeleným obkladem

V kontrastu se zelenou barvou jsou velké posuvné prosklené dveře v černém kovovém rámu, stará cihlová zeď sousedícího domu a hnědá skvrnitá plocha terasy. Zdroj: Jade Cantwell

Skromný rozpočet, záplavová oblast a další překážky

„Vytvoření něčeho speciálního se skromným rozpočtem bylo též výzvou, se kterou jsme bojovali, a tak padlo rozhodnutí ponechat povrchovou úpravu interiéru skromnou a nechat zářit vnější obklad. Rozšíření muselo být situováno v zadní části s minimálním objemem při pohledu z ulice.
Kromě toho se v místě nachází i záplavová zóna, což znamenalo, že jsme nemohli snížit přístavbu pod úroveň stávající podlahy a museli jsme udržovat rozšíření pod čtyřicet metrů čtverečních,“ popisují architekti další peripetie, které museli vzít v úvahu.

Rekonstruovaný moderní malý domek na severu Melbourne s cihlou a zeleným obkladem

Terasa. Zdroj: Jade Cantwell

Třpytivá fasáda, staré cihly a skvrnitá paluba

Nezvyklá fasáda domu ze sytě zelených obkladů připomíná staré hospody na severu města. Odrážejí během dne měnící se sluneční světlo, které je rozzáří. V kontrastu se zelenou barvou jsou velké posuvné prosklené dveře v černém kovovém rámu, stará cihlová zeď sousedícího domu a hnědá skvrnitá plocha terasy.

Přečtěte si také:
Přírodní materiály a hřejivé doplňky vnesly do stylového domu srdce i duši

Vnitřní prostor harmonizuje množství dřeva s výraznou kresbou. Velmi příjemným místem k relaxaci nebo čtení je posezení vytvořené u okna v rohu přistavěné místnosti. Směrem na jih, do dvora, se fasáda přístavby snižuje a vytváří intimnější pocit. V nejnižším místě jsou ocelové posuvné dveře, které vedou na terasu v podobě zakřivené paluby se schůdky. Zakřivení zjemňuje spojení mezi domem a trávníkem.

Rekonstruovaný moderní malý domek na severu Melbourne s přírodním interiérem

Cílem architektů bylo přestavět zadní část domu a vytvořit novou kuchyň s obývacím pokojem, jídelním koutem a navazující terasou venku. Zdroj: Jade Cantwell

Místo plynu hydronické vytápěcí panely

Nakonec do projektu zasáhla i pandemie 2020/2021. Počáteční datum realizace bylo odloženo, právě kvůli ní. Naštěstí architektům se s klientem i stavitelem skvěle spolupracovalo a všechno dopadlo na výbornou. Netradiční zelená stavba má i prvky udržitelnosti. Kromě strategií ve stylu energeticky pasivních staveb (okna a okapy na severu, dvojité zasklení, křížové větrání) majitelé místo plynu používají elektrické hydronické vytápěcí panely.

Rekonstruovaný moderní malý domek na severu Melbourne s přírodním interiérem

Směrem na jih, do dvora, se fasáda přístavby snižuje a vytváří intimnější pocit. Zdroj: Jade Cantwell

Green House

architektonický ateliér: Circle Studio Architects

lokalita: Melbourne, Austrálie

plocha projektu: 53 m2

plocha pozemku: 480 m2

realizace: 2021

stavební společnost: Woollard Constructions

Sabína Zavarská

Foto: Jade Cantwell

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: ekologické domy keramicke obklady malé domy malé prostory moderni bydleni přírodní materiály rekonstrukce venkovského domu záhradné terasy
Sdílejte článek

Diskuze