Malá chata vypadá po rekonstrukci jako UFO

07. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Tvarem připomíná UFO, které právě přistálo na planině uprostřed lesa. Tento efekt je ještě výraznější, když se uvnitř rozsvítí světla. Co může lesní chata, která má po rekonstrukci tvar vesmírné lodě, nabídnout majitelům?

drevená terasa

Foto: © Harald Wisthaler

Nevšední horská chata

Milovníkům funkčnosti určitě padne do oka italská horská chata, kterou tvůrce nazval UFO (vzhledem k jejímu tvaru po rekonstrukci).

Původní stavba byla postavena na základě návrhu architekta Josefa Lacknera v roce 1973. Objem dnešní chaty tvoří pětistranný hranol podepřený šesti nízkými betonovými sloupy. Ke komfortu přispěla kvalitní tepelná izolace a instalace podlahového vytápění s tepelným čerpadlem a větráním.

krb

Foto: © Harald Wisthaler

Interiér chaty

Ačkoliv je zvenčí těžké představit si interiér chaty, když vejdete dovnitř, budete okouzleni příjemnou atmosférou. V nejvyšší části je hlavní místnost s krbem i kuchyní a po stranách jsou dvě velké postele. V kuchyni je nově více světla, protože do bočních rohů severní fasády byla přidána okna, i ložnice jsou prostornější a jasnější. Atmosféru dotvářejí LED pásky. V zadní části chaty se nacházejí dvě menší místa na spaní. V suterénu, který je zabudován do svahu, se nacházejí sprchy a WC.

horská chata v lete

Foto: © Harald Wisthaler

Balkón s odlehčením

Původní balkón netradiční chaty je nahrazen lehkou konstrukcí z drobných trámů z modřínu. Konstrukci podepírají diagonální ocelové nosníky upevněné na betonových sloupech.

„Toto nové řešení nabízí dvakrát více prostoru než předtím. Ocelový přístupový žebřík Corten mizí v levé boční stěně jako žebřík UFO a celá chata působí, jakoby se právě vznášela,“ říká autor přeměny.

Dílo Stefana Hitthalera v Breitenbergu je důkazem, jak se dá změnit zastaralý dovolenkový dům v novou funkční budovu. Je to jeden z mála příkladů kreativní obnovy, která respektuje původní architektonické dílo a zároveň splňuje požadavky moderních majitelů. Navíc uprostřed noci navozuje představu, že někdy skutečně odstartuje.

horská chata v zime

Foto: © Harald Wisthaler

UFO ve zkratce

architektonický ateliér: Stefan Hitthaler Architektur

architekt: Stefan Hitthaler

lokalita: Via Falzes, Brunico (Bruneck), Itálie

rozloha: 63 m2

realizace: 2018

Sabína Zavarská
Foto: © Harald Wisthaler

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze