Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Působivá rekonstrukce minimalistické chaty v lese umožnila majitelům dokonalý únik z reality

12. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V lokalitě borovicového lesa na vrcholu hřebene, který vznikl před miliony let nad písčitými plážemi, stálo malé dřevěné útočiště. Aby si majitelé mohli vychutnat kouzlo okolí vhodné i pro zimní sporty, byla potřebná jeho rekonstrukce.

Investor nevyžadoval nic složitého, jen pohodlí pro snadný život během letních i zimních měsíců. Chata je rustikální, ale zároveň rafinovaná. Obsahuje jen ty nezbytnosti, které jsou potřebné pro relaxační bydlení. Za finálním návrhem se skrýval proces hledání toho, co je v našich životech podstatné, hledání rovnováhy mezi potěšením, které nám věci a majetek poskytují, a potěšením z osvobození se od nich.

Hledání podstaty není jednoduchý proces

„Přirozeným výsledkem tohoto selektivního procesu je esencialismus. V moderním urbanizovaném světě, který nám neustále nabízí mnohem víc, než potřebujeme, je důležité umět se rozhodnout, co vynechat, a ne co vložit. Zjistit, co je podstatné a důležité, je klíčem k nasměrování života směrem, který vytváří štěstí a pohodu bytí.

Vyhled z postele z okna

Velká okna rámují různé výhledy na údolí a lesy. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Navrhování domů je často cvičením zdrženlivosti. A přestože se vytvoření jednoduchého, autentického a přívětivého prostoru může zdát po dokončení přirozené, cesta k jednoduchosti a nalezení podstaty je často dosti složitá,“ vysvětluje zajímavý přístup k projektu jeho autor architekt Jonas Bjerre-Poulsen.

Hlavní budova pro domácí, přístavba pro hosty

Rekonstruovaná chata je tvořena hlavní budovou se dvěma podlažími a hostinskou přístavbou. Celý rekreační objekt dokáže ubytovat až tři rodiny, přičemž každá může užívat vlastní apartmán. I spodní patro hlavního domu funguje jako apartmán s vlastní ložnicí, koupelnou, minibarem a saunou – stejně jako přístavba je zcela samostatné.

Přečtěte si také:
Jak se stará chata proměnila v odpočinkový ráj. Zapotřebí bylo 150 schodů

Dub, dolomit, kameny

Tak jako zvenčí, i zevnitř převládá jednoduchá paleta přírodních materiálů – co nejjednodušší, nejpřirozenější a rustikální. Dubová podlaha, dolomitové omítky a kamenné prvky vytvářejí harmonickou atmosféru. Teplo a bohatá textura zvolených materiálů umocňují pocit prostornosti a světla uvnitř, zajišťují, že interiér nikdy nebude působit prázdný a chladný.

Kuchyňská linka s pohledem ven

Teplo a bohatá textura zvolených materiálů umocňují pocit prostornosti. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Optické triky: úzké vysoké dveře a linka od stěny po stěnu

Zajímavým způsobem jsou řešeny dveře vedoucí z hlavního obývacího pokoje do ložnic a koupelen. Připomínají vysoké štíhlé dřevěné dveře skříní. Je to proto, aby zabíraly co nejméně místa. Jejich výška opticky rozšiřuje prostor. Dalším optickým trikem – protažením kuchyně od stěny ke stěně – činí interiér širším a velkorysejším. Velká okna rámují různé výhledy na údolí a lesy směrem na východ, jih i západ. Díky nim světlo vniká do interiéru kdykoli během dne.

Pootverene dvere

Zajímavým způsobem jsou řešeny dveře vedoucí z hlavního obývacího pokoje do ložnic a koupelen. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Světlo = obývatelnost

„Význam přirozeného denního světla nelze podceňovat, protože jeho interakce s okolím určuje pocit a možnosti, jak obývat prostor. Transparentní architektonické kvality spojují stavbu s přírodou a slibují pocit propojení – hmatatelně i vizuálně. Vnést přírodní prvky jako přirozené světlo, stromy, vodu a čerstvý vzduch do interiéru, znamená vytvořit příjemnou a uvolněnou atmosféru a zároveň udržet naše biologické hodiny orientované na cyklus den-noc,“ doplňuje Jonas Bjerre-Poulsen.

Přečtěte si také:
Odpočinek a návrat k sobě. Modulární chata splnila všechny majitelovy požadavky

Forest Retreat

architektonický ateliér: Norm Architects, normcph.com

architekt: Jonas Bjerre-Poulsen

lokalita: Švédsko

realizace: 2021

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská

Foto: Jonas Bjerre-Poulsen

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze