Zdroj: Jaro van Meerten

S fasádou z recyklovaného dřeva můžete opravdu ušetřit. Tato dřevostavba je toho příkladem

06. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Navrhnout novostavbu ve vsi s historickými dřevěnými domy není nejjednodušší. Takový úkol dostali holandští architekti z ateliéru HOYT Architecten Rotterdam. Jejich cílem bylo postavit nový rodinný dům ve vsi Broek in Waterland, která je známá velkými dřevěnými stavbami ze sedmnáctého století. Jak se jim podařilo novostavbu vtěsnat do prostředí obce, aby nepůsobila rušivě?

Historické stavby na naše poměry velkých dřevěných domů byly postaveny v sedmnáctém století kapitány holandské Východoindické společnosti, jedné z prvních nadnárodních společností na světě. Původně byly natřeny různými barvami, avšak ekonomický úpadek později způsobil, že obyvatelé používali na natírání a údržbu domů už jen šedý základní nátěr.

Dnes v této charizmatické vesnici najdete mnoho šedých samostatně stojících dřevěnic, které jsou významným kulturním dědictvím a zároveň i cílem turistických výletů.

Dřevěná fasáda - Dům z recyklovaného dřeva v Holandsku

Dům odkazuje mírou, barvou a materiálem na starší dřevěné domy, ale zároveň má současnou architekturu. Zdroj: Jaro van Meerten

Vypadá jako stará hospodářská stavba

Broek in Waterland okouzlil investory, kteří si našli volný pozemek hned na kraji vsi. Velkou roli v tom, jak jejich dům nakonec vypadá, sehrávaly stavební předpisy. Komise též vyžadovala, aby nově vzniklá architektura zohledňovala historické prostředí.

HOYT Architects zašli ještě dále a na tomto místě navrhli dům, který mírou, barvou a materiálem odkazuje na starší dřevěné domy, ale zároveň má současnou architekturu. Snažili se dosáhnout nenápadného vzhledu, jaký měly zemědělské budovy v tomto venkovském prostředí kdysi.

Zahrada - Dům z recyklovaného dřeva v Holandsku

V zahradě u domu se nacházejí malý penzion a sauna. Zdroj: Jaro van Meerten

Fasáda z recyklovaného cedru

Nejvýraznějším prvkem, kterým se novostavba přiblížila vzhledu starých domů, je fasáda. Ta je totiž vytvořena z recyklovaného červeného cedru ze zbourané budovy. Dřevo je vyčištěno, upraveno a opět použito v téže šířce a délce jako na původní stavbě. Kromě ekologických výhod nový dům získal prakticky okamžitě i typickou patinu červeného cedru.

Přečtěte si také:
Šetrná dřevostavba z CLT panelů nenabízí jen krásný výhled na Lipno, ale i kouzelnou atmosféru u praskajícího krbu

Dřevo najdete i v interiéru

Není to však cedr, ale místní borovicové dřevo. „Na střechu jsme použili stejné tašky, jaké se používají ve zbytku obce s odkazem na historický ráz. Přízemí domu jsme navrhli jako tekutý prostor, který se v různých zónách a funkcích prolíná.

Jídelní část - Dům z recyklovaného dřeva v Holandsku

Z celého domu můžete zažít výhled na pole. Zdroj: Jaro van Meerten

Hlavním tématem je interakce mezi vnitřními prostory a obrovským otevřeným prostorem venku. Z celého domu můžete zažít výhled na pole,“ konkretizuje hlavní architekt Joris van Hoytema. V zahradě u domu se nacházejí malý penzion a sauna.

Dřevěný dům s fasádou z recyklovaného dřeva

architektonický ateliér: HOYT Architecten Rotterdam
hlavní architekt: Joris van Hoytema
plocha: 350 m2
lokalita: Broek in Waterland, Holandsko
realizace: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Jaro van Meerten

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné domy dřevěné fasády novostavby recyklace materialu zemedelská architektura
Sdílejte článek

Diskuze