Malá chatka v lůně přírody jako útočiště pro dobrodružné páry

28. 02. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Na víkend strávený v přírodě nepotřebujete hodně prostoru. Klidně stačí bezpečný chráněný prostor pro spánek, přípravu jídla a každodenní hygienu. Měla by v něm být dostupná voda a dostatek prostoru pro uskladnění potravin a jiných potřeb.

Chatka s plochou 24 metrů čtverečních je zosobněním těchto požadavků. Dala by se nazvat jeskyní pro moderního člověka.

Foto: Cristóbal Caro

Foto: Cristóbal Caro

Prostor získali výškou

Architektonický ateliér Lorena Troncoso-Valencia vytvořil tuto mini chatku pro potřeby mladého páru horolezců. Problémem byl zpočátku omezený prostor na stavbu, to se však vyřešilo stavěním do výšky. I když je prostor malý, má jen 24 metrů čtverečních, obsahuje vše nezbytné: prostor na spaní pro dva, možnost uložení a přípravy stravy, odkládací prostory, oddechový prostor s krbem a krásným výhledem.

Foto: Cristóbal Caro

Foto: Cristóbal Caro

1,5 metru nad terénem

Toto praktické útočiště se nachází v Las Trancas na jihu Chile. Lokalita je charakteristická hornatou krajinou, v níž je prostor pro realizaci mnoha extrémních sportů. Okolní prostředí chatky poskytuje dostatek slunce, přirozeného osvětlení i možnost větrání. Chatka je vyvýšená dřevěnými pilíři do výšky 1,5 metru od terénu, aby v zimní sezóně nepřicházela do kontaktu se sněhem.

Foto: Cristóbal Caro

Foto: Cristóbal Caro

Jako ve skořápce

Hlavní fasáda odráží sklon skalní stěny u chatky. Stěny spolu se střechou vytvářejí jednotný obal, skořápku, kterou zvýrazňuje hra dvou materiálů: plného dřeva a skla. Asymetrická střecha má svůj praktický význam při sněžení. V interiéru zase vytváří prostor pro podkroví. Obal na přední stěně chatky vytváří přesah, čímž chrání interiér před přímým sluncem a čelní sklo před nepřízní počasí.

Foto: Cristóbal Caro

Foto: Cristóbal Caro

Spací prostor nad koupelnou

Interiér je řešen velmi jednoduše a úsporně – vše se nachází v jedné místnosti. Je to otevřený prostor, přičemž v přízemí najdete kuchyňskou část, odpočinkovou zónu s vytápěním, i pracovní část. Nad kuchyní a koupelnou se nachází plošina na spaní. Podlaha, stěny i strop jsou pokryty stejným dřevem. I to má svůj psychologický efekt: aby se bydlící necítili v malém prostoru stísněně. Tomu napomáhá i velké prosklení s krásným výhledem.

zdroj Lorena Troncoso-Valencia

zdroj Lorena Troncoso-Valencia

PV chatka ve zkratce

architektonické studio: Lorena Troncoso-Valencia

lokalita: Pinto, Chile

plocha: 24 m2

realizace: 2016

Sabína Zavarská
Foto: Cristóbal Caro

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy chata dřevěné stavby dřevěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze