Zdroj: Andrew Loiterton

Luxus a přepych ztratily pro mladého muže význam. Svůj sen přetavil do malé chatky, ve které najde jen to pro život opravdu nutné

30. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Stále více lidí hledá jednoduché místo, kde by mohli v klidu relaxovat, pozorovat okolní přírodu a snít. Stačí malé útočiště se základními funkcemi. Luxus a přepych ztrácejí význam, důležitější jsou jiné hodnoty. Zajímavý projekt, který by se dal nazvat destilací toho nejnutnějšího, vyšel z dílny ateliéru Casey Brown Architecture. Stojí v Austrálii a dívá se na Tichý oceán.

Nový projekt je zdokonalením prvního „Permanent Campingu“, který architekti z tohoto ateliéru navrhli před dvanácti lety na jiném místě v Austrálii. Z dálky vidíte jen dvě malé měděné věže, vypadají jako nevšední plastika. Ani když přijdete blíže (chata je dostupná jen pěšky), nemusí být jasné, k čemu tyto věžičky slouží. To se ukáže až ve chvíli, kdy jejich majitel otevře boční panely a odhalí jednoduchý obytný prostor.

Otevřené boční panely - Chata Permanent Camping 2

Boční panely odhalují jednoduchý obytný prostor. Zdroj: Andrew Loiterton

Do postele po žebříku

Atypické útočiště je navrženo tak, aby splňovalo základní požadavky na přístřeší. Zahrnuje postel, terasu, krb a koupelnu. Architekti toto řešení nazývají „nároky na život destilované do základů“.

Obytný prostor v přízemí je velký tři krát tři metry a zahrnuje zařízení na vaření, skladování věcí a vytápění kabiny. Po žebříku se dostanete do druhého meziposchodí, kde je postel.

Obytný prostor - Chata Permanent Camping 2

Architekti toto řešení nazývají „nároky na život destilované do základů“. Zdroj: Andrew Loiterton

Koupelna tvoří samostatnou věžičku, která je propojena palubou se zadní částí, kde je nádrž na dešťovou vodu a kompostovací záchod. V případě potřeby chatku vytápí kamna na dřevo.

Samozřejmě ani elektřina v klasické podobě tu není. Energii pro osvětlení dodávají solární panely na střeše. Žebřík, kterým se dá vyjít na střechu, slouží zároveň jako bleskosvod.

Ložnice - Chata Permanent Camping 2

Po žebříku se dostanete do druhého meziposchodí, kde je postel. Zdroj: Andrew Loiterton

Stálý stan, který je vždy připraven

Chatka vytváří permanentní stan, místo, kam se může majitel kdykoliv uchýlit a užívat si přírody, žít jednoduchým způsobem. Když se nepoužívá, měděný plášť se dá snadno uzavřít a slouží jako ochrana před vlivy počasí. Otevřený je jen při používání. Tímto způsobem je interiér chráněn i před horkým sluncem.

Obývací pokoj - Chata Permanent Camping 2

Obytný prostor v přízemí zahrnuje zařízení na vaření, skladování věcí a vytápění kabiny. Zdroj: Andrew Loiterton

Recyklované železo a ruční navijáky

Konstrukce chatky je vyrobena z recyklovaného železného pláště, který pochází z nepoužívaného přístaviště. Zvedání a spouštění bočních stěn funguje na základě systému se třemi ručními navijáky.

Měděné pláště - Chata Permanent Camping 2

Když se chata nepoužívá, měděný plášť se dá snadno uzavřít a slouží jako ochrana před vlivy počasí. Zdroj: Andrew Loiterton

Otevřené stěny zároveň vytvářejí převis na ochranu před letním sluncem. Jednotlivé části chatky byly kompletně prefabrikovány řemeslníkem Jefferym Broadfieldem a složeny stavebním týmem Smith and Primmer.

Přečtěte si také:
Studenti postavili soběstačnou chatku a ostatním ukázali, jak stavět udržitelně

A co říká na výsledek klient?

Klient je s výsledkem mimořádně spokojen: „Tato malá budova je realizací mého snu. Je to pohodlný stálý stan, útočiště, místo na klidné přemýšlení a vychutnání si panoramatu jižního pobřeží od hor až po moře. Místo se vším, co potřebujete, a ničím, co nepotřebujete.“

Výhled na okolí z terasy - Chata Permanent Camping 2

Malé útočiště se základními funkcemi je realizací snu majitele. Zdroj: Andrew Loiterton

Permanent Camping 2

architektonický ateliér: Casey Brown Architecture

designový architekt: Rob Brown

projektový architekt: Antje Mahler

spolupráce: Mark Preston

lokalita: Berry, Austrálie

stavitel: Pip Smith – Smith and Primmer

realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Andrew Loiterton

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy chata Jednoduchý design minimalistické domy nízkoúdržbový dum udržitelnost
Sdílejte článek

Diskuze