Zdroj: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

Unikátní nízkoenergetický dům tvoří pět věžiček s oblými zdmi

13. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Bumpers Oast je dům z 21. století, známý z oblasti anglického Kentu. V těchto tradičních lidových stavbách se vedle vaření piva sušil chmel. Architektonické studio ACME si vzalo místní domy jako vzor a vytvořilo z nich nový velmi specifický domov pro rodinu. Pět věží obložených šindeli se tyčí nad bývalým jabloňovým sadem ve zvlněné krajině Kentu. Tvoří moderní nízkoenergetickou stavbu.

Rodina, která se před pár lety přestěhovala do Kentu, se do krajiny a speciálních oblých věžiček, charakteristických pro tuto oblast, zamilovala. Toužili po vlastním domě v podobném stylu. Architekti se proto při nové stavbě drželi tradice.

Přečtěte si také:
Nic podobného jste ještě neviděli! Fascinující dům, který postavili pro dvojčata

Proporce rondelů vycházejí z geometrie tradičních „oastových“ věžiček, avšak stojí mírně od sebe. Lidové „oastové“ domky jsou zděné věžičky obložené dřevem. Protože záměrem autorů stavby (a přáním majitelů) bylo vytvořit dům s velmi nízkou spotřebou energie, rozhodli se postavit celou budovu jako důsledně izolovanou dřevěnou konstrukci.

Unikátní nízkoenergetický dům s pěti věžičkama s oblými zdmi

Věžičky jsou obloženy šindeli v místním stylu v šesti barevných odstínech. Zdroj: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

Fasáda jako mozaika barev

Věžičky jsou obloženy šindeli v místním stylu v šesti barevných odstínech. U základny jsou použity tmavě červené, uprostřed oranžové a na nejvyšších místech modré. Ukládali je místní řemeslníci, kteří dokázali vytvořit hladké plastické přechody mezi obdélníkovými dlaždicemi na základnách a stále více se zužujícími šindeli na střešních kuželech.

Unikátní nízkoenergetický dům ve tvaru rondelu interiér

Srdce domu tvoří centrální věž umístěná uprostřed. Zdroj: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

Uvnitř dominuje překližka

Velká část interiéru rondelů je obložena překližkou a překližkovými šindeli. V zakřivených místnostech dominuje také zakřivený nábytek – aby se co nejlépe využil prostor. Srdce domu tvoří centrální věž umístěná uprostřed.

Přečtěte si také:
Díky zelené střeše je tento dům téměř neviditelný!

Vytváří propojení mezi ostatními čtyřmi hmotami a je charakteristická trojvýškovým centrálním prostorem, který se otevírá do sadu. Průměr každého ze čtyř kruhů uložených okolo atria je 4,9 m.

Unikátní nízkoenergetický dům ve tvaru rondelu interiér

Velká část interiéru rondelů je obložena překližkou a překližkovými šindeli. Zdroj: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

V komínech je největší soukromí

Dispoziční řešení je jemně vrstveno od společenských zón po soukromé. Společenské prostory jsou v přízemí a v prvním podlaží, druhé podlaží nabízí soukromí – odlehlé útočiště podobné domku na stromě. Ložnice, umístěné ve střešních kuželech, jsou uspořádány do dvou úrovní. V dětských pokojích vznikl níže prostor na hraní, který lze později upravit ke studiu. Ložnice rodičů má šatnu a vlastní koupelnu.

Přečtěte si také:
Malá chata vypadá po rekonstrukci jako UFO

Kužele napomáhají proudění vzduchu

Celá stavba je izolována a navržena tak, aby vyhovovala standardům pasivního domu. Kuželová forma střech podporuje proudění vzduchu a větrání během léta. „Zakřivení každé místnosti si vyžádalo speciální povrchové úpravy. Překližku jsme použili ve velké míře právě proto, že se snadno ohýbá. V koupelnách jsou mozaikové obklady a pro přizpůsobení geometrie byl použit mikrocement,“ doplňují specifika stavby autoři z architektonického studia ACME.

Unikátní nízkoenergetický dům s pěti věžičkama s oblými zdmi

U základny jsou použity tmavě červené, uprostřed oranžové a na nejvyšších místech modré. Zdroj: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

Bumpers Oast

architektonický ateliér: ACME

autoři: Alia Centofanti, Nicholas Channon, Deena Fakhro, Catherine Hennessy, Katrina Hollis, Kevin Leung, Friedrich Ludewig, Lucy Moroney, Heidrun Schuhmann, Penny Sperbund

lokalita: Kent, Anglie

plocha: 230 m2

realizace: 2012 – 2018

dodavatel: Harry Barnes

Stavba obsahuje

41 000 dlaždic použitých na fasádě, 290 přizpůsobených okapových dlaždic instalovaných na přechod mezi svislou a šikmou fasádou, 70 zakřivených konstrukcí spojuje 5 rondelů, 2 protínající se kužele s výškovým prostorem 12 m, 6 metrů vysoké kónické prostory v rámci galerií ložnice a středové kruhové atrium s průměrem 6,6 m.

Sabína Zavarská

Foto: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: dřevěné obložení mozaiky nizkoenergeticke domy pasivní domy překližkové desky strechy venkovské stavby
Sdílejte článek

Diskuze