Díky zelené střeše je tento dům téměř neviditelný!

14. 12. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Hledáte inspiraci na co nejméně viditelný dům, který splývá s přírodou? Pak vás jistě zaujme dům se dvěma zatravněnými střechami. Z některých pohledů je téměř neviditelný, přičemž ve skutečnosti nabízí velký a kvalitní prostor na rodinné bydlení.

Foto: Bartłomiej Drabik

Foto: Bartłomiej Drabik

Chrání před sousedy i cestou

Polský architekt Bartłomiej Drabik vytvořil dům, který byste si z některých pohledů spletli se zvýšeným terénem na pozemku a z dálky byste ho nemuseli zpozorovat vůbec. Tento zajímavý dům se nachází v příměstské oblasti polského Krakova a je součástí sídliště, které se skládá z 10 rodinných domů. Aby co nejvíce ochránil soukromí domácích, je skrytý za střechou, která ho chrání před pohledy z přístupové cesty i severními sousedy.

Foto: Bartłomiej Drabik

Foto: Bartłomiej Drabik

Co nejvíce ekologický přístup

Jelikož Krakov se dynamicky rozvíjí, stále více přírodních oblastí je určených pro výstavbu – podobně jako u nás, v okolí velkoměst. Z tohoto důvodu architekti cítili povinnost zvolit co nejvíce ekologický přístup. Severní střecha je pokryta sukulenty a na sluncem osvětlené jižní střeše jsou umístěny fotovoltaické panely. Zelená střecha má sklon 45 stupňů. Architekti nejdříve uvažovali o ploché zelené střeše, ale místní stavební regulativy vyžadují šikmou střechu. Z toho vznikl nápad schovat dům za střechu a mnoho dalších pozitiv objektu.

Foto: Bartłomiej Drabik

Foto: Bartłomiej Drabik

V průběhu času se změní

Konstrukce je vytvořena z laminovaného dřeva s diagonálně vedenými prvky. Střešní okna přinášejí do interiéru dostatek světla – nacházejí se na místě, kde se spojují střechy. Umožňují i důsledné větrání. Architektonické studio Superhelix Pracownia Projektowa vždy věnuje pozornost změně budov v průběhu času.

Foto: Bartłomiej Drabik

Foto: Bartłomiej Drabik

Co se stane s použitými materiály?

Část stavby je pokryta laťkami červeného cedru. Toto dřevo nebylo chráněno před povětrnostními podmínkami a hmyzem – jednoduše to podle autorů projektu nevyžaduje. Časem však získá vzácnou patinu a změní barvu na stříbrno-šedou. Zelená střecha také nepotřebuje speciální péči. Nepotřebuje zalévání, ani dlouhotrvající suché období nejsou problémem.

Foto: Bartłomiej Drabik

Foto: Bartłomiej Drabik

Garáž hned u společenských místností

Dům má obdélníkový půdorys. Garáž je umístěna v přízemí uvnitř domu, v blízkosti obývacího pokoje a kuchyně. Je to proto, že domácí jezdí prakticky vždy a všude autem. Na tomto podlaží je umístěna i pokoj pro hosty, toaleta a užitkové místnosti. V prvním patře se nachází rodičovská ložnice se šatnou a s koupelnou, dvě dětské ložnice a herna pro děti, kterou lze časem proměnit podle potřeby na další pokoj.

Foto: Bartłomiej Drabik

Foto: Bartłomiej Drabik

Dům se zelenou střechou ve zkratce

Architektonický ateliér: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik

Architekt: Bartłomiej Drabik

Výstavba: Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane

Lokalita: Krakov, Polsko

Rozloha: 189 m2

Rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Bartłomiej Drabik

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěná konstrukce fotovoltaické panely rodinne domy zelené střechy
Sdílejte článek

Diskuze