Zdroj: Shutterstock

Přírodní oáza nad hlavou: Průvodce zelenou střechou

12. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zelená střecha není žádnou novinkou moderní architektury, její historie sahá několik tisíc let dozadu. Je fascinující, krásná a užitečná. Skladba zelené střechy zlepšuje izolační vlastnosti objektu, potěší oko i duši a navíc je možné získat na zelenou střechu dotaci.

Pojem „zelená střecha“ v tomto případě neznamená zelené střešní tašky, ale velmi praktický a zajímavý prvek architektury.

Co jsou zelené střechy

Zelené střechy jsou v posledních letech vidět čím dál častěji na rodinných domech, bytových domech, výškových budovách, na střechách alternativního bydlení a výjimkou nejsou ani zelené střechy na garážích nebo pergolách. Skladba zelené střechy potěší oko svou krásou a umí také snižovat účty za elektřinu díky svým izolačním a tepelným vlastnostem.

Zelená střecha v kombinaci se solárními panely

Někteří lidé kombinují zelenou střechu se solárními panely. Zdroj: Shutterstock

Správně provedená skladba zelené střechy vyrovnává teplotní rozdíly, zachycuje sluneční záření a chrání před mrazy. Také tlumí a pohlcuje zvuky zvenku i zevnitř stavby. Zelená střecha tvoří přirozeně kyslík, čistí vzduch a perfektně zadržuje vodu, kterou zčásti sama absorbuje. Zelené střechy se dělí podle typu rostlin, které na ní budou růst na extenzivní zelené střechy a intenzivní zelené střechy.

Přečtěte si také:
Ekologická proměna mlýna na Křivoklátsku tají dech. Architekt si ze zbytkového dřeva vyrobil i nábytek

Skladba zelené střechy

Extenzivní zelená střecha nepotřebuje téměř žádnou péči, ale není zcela bez údržby. Intenzivní zelené střechy vyžadují více péče a jsou druhově více různorodé, rozmanité a barevnější. Při skladbě zelených střech se zvažuje náročnost údržby, nutnost zalévání a například i sekání trávy. Skladba zelené střechy obsahuje několik vrstev, kdy má každá jiný úkol. Pro dotace Nová zelená úsporám je nutné dodržet předem dané parametry jednotlivých vrstev. Také platí, že skladby zelených střech se liší pro rovnou zelenou střechu a jsou jiné pro šikmou zelenou střechu.

Zelené střechy na domech

Zelené střechy se na některé domy doslova hodí. Zdroj: Shutterstock

Například vegetační vrstva je prostředí pro kořeny rostlin a jejich růst. Filtrační vrstvy zachycují drobné částice z vegetační vrstvy, které by mohly ucpávat otvory v navazující vrstvě. Hydroakumulační vrstva zase zadržuje srážkovou vodu. Správně navrhnutá skladba zelené střechy funguje jako dobře namazaný stroj a potěší jak svým vzhledem, tak funkčností. Interiér domu se zelenou střechou se v létě tolik nezahřívá a v zimě chrání před tepelnými úniky.

Zelená střecha svépomocí

Nechat vyrůst zelenou střechu na garáži, pergole nebo domu můžeme i sami. Zelená střecha svépomocí vyžaduje plánování a kvalitní informace pro realizaci. Základní faktor při výběru skladby zelené střechy je nosnost samotné střechy a nosnost tepelné izolace. Při realizaci zelené střechy svépomocí je důležité čerpání informací o dlouhodobých ročních srážkách a o výskytů přívalových dešťů. Veškeré podklady jsou k dispozici u vodárny nebo u Českého hydrometeorologického ústavu.

Detail zelené střechy

Extenzivní zelená střecha potřebuje jen minimální péči. Zdroj: Shutterstock

Pokud navrhnete hospodaření s vodou špatně, může se stát, že zelená střecha bude zadržovat vodu příliš dlouhou dobu, rostliny zahnijí a střecha bude bezdůvodně přetěžována. V opačném případě srážková voda odteče velmi rychle, rostliny vyschnou a uvadnou.

Pokud se rozhodnete pro šikmou zelenou střechu, nemusíte řešit odklon přebytečné vody, ale spíše to, aby voda zůstala co nejdéle. U rovné zelené střechy je naopak podstatné promyslet způsob a rychlost odvedení srážkové vody. Zelená střecha svépomocí není nereálná, vyžaduje však delší přípravu. Zde platí přísloví dvakrát měř, jednou řež“.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům

Dotace na zelené střechy

Větší počet zelených střech je k vidění i díky možnosti využít dotaci v rámci projektu Nová zelená úsporám. Zelená střecha dotace se může čerpat na extenzivní zelenou střechu, polointenzivní nebo intenzivní zelenou střechu. Dotace se vztahuje na rodinný dům nebo bytový dům ve výši 800 až 1000 Kč/m2.

Extenzivní zelená střecha

Za určitých podmínek je možné na zelenou střechu čerpat dotace. Zdroj: Shutterstock

Výše dotace se rozlišuje podle druhu skladby zelených střech a podle plochy střechy. Maximální výše podpory na rodinný dům je 100.000 Kč v rámci trvání programu. U bytových domů je dotace v maximální výši 400.000 Kč.

Fotogalerie

Text: Adéla Ozomová
Foto: Shutterstock
Zdroj: novazelenausporam.cz

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: dotace Ekologické domy zelena strecha
Sdílejte článek

Diskuze