Zdroj: Eva Němcová

Když holky staví: Příběh žen z jižní Moravy, které proměnily kontejner v domov

26. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Z plánu postavit si vlastní dům vznikl projekt předělání starého lodního kontejneru na alternativní bydlení podle vlastních představ. I tak by se dal shrnout příběh Evy Němcové a její dcery Anny. Své zkušenosti sdílejí na sociálních sítích pod profilem s výstižným jménem „Když holky staví“. Přestože kontejnerové bydlení mají téměř hotové, stavba vysněného rodinného domu se teprve uskuteční.

Začátky stavby

Kdy Vás poprvé napadla myšlenka pustit se svépomocí do vybudování bydlení z lodního kontejneru?

Asi před dvěma roky jsme začaly řešit projekt našeho domu. Nechaly jsme si zpracovat projekt a řešily stavební povolení. Původně jsme si myslely, že začneme stavět svůj vysněný dům už na jaře 2022, ale protože se vše hodně táhlo a ukázalo se, že povolení jen tak nebude, řekly jsme si, že si mezitím postavíme z kontejneru zázemí, kde se budeme moct osprchovat, schovat před deštěm, najíst, přespat. Nakonec z toho vznikla myšlenka postavit si kontejnerový domeček, který později, až dostavíme ten velký dům, přesuneme na nějaké pěkné místo. Někam k lesu jako chatu.

Kontejner

Kontejner jako takový má přibližné rozměry 12 x 2,35 x 2,65 metru (d x š x v). Zdroj: Eva Němcová

Proč jste si ze všech možných alternativních bydlení vybraly zrovna kontejnerový dům?

Kdysi jsem se byla podívat na podobný domeček z jednoho kontejneru v Hranicích na Moravě u manželů Popálených. Líbilo se mi to. Ale rozhodující bylo hlavně to, že kontejner je sám o sobě kostra pro celou stavbu. Takže když do něj vyřežete nějaké otvory, stačí ho zase jen zpevnit nějakými profily a pořád drží tvar. Je pevný a snese převoz i později po přestavbě. Kdybychom dělaly jakoukoliv dřevěnou konstrukci úplně od nuly, nevím, jestli bychom to zvládly tak, aby to pak šlo někam přesunout. S kontejnerem to takový problém není. Ten je na přepravu dělaný.

Inspirace

Kde jste při stavbě braly inspiraci a čerpaly informace k postupu na stavbě?

Bezednou studnicí informací je samozřejmě internet, takže manuály na YouTube byly pro nás hodně častým večerním programem. Podívaly jsme se, jak se to dělá, co na to potřebujeme a rozhodly se, že to nějak zvládneme. Většinou to ani nevypadalo zase tak hrozně. Vždycky jsme to ale pak konzultovaly s nějakým řemeslníkem, který se tím živí (sádrokartonářem, obkladačem, tesařem, pokrývačem). Nebojíme se zeptat, nestydíme se, když něco nevíme a když víme, že něco nezvládneme, poprosíme o pomoc.

20221106_121157

Dlouho bylo v řešení rozložení místností, kolik prostoru bude třeba na koupelnu, jak velkou kuchyňskou linku, kam kamna, skříně, police atd. Zdroj: Eva Němcová

Plány

Měly jste předem plán, jak co bude vypadat, nebo to přicházelo až v průběhu?

Popravdě plán byl, ale postupně se měnil, podle toho, jak se měnil ten prostor. Když jsme poprvé otevřely kontejner, byla to šíleně úzká dlouhá nudle a představit si, že se tam dá bydlet, bylo hodně těžké. Když se později vyřezaly otvory pro okna a dveře, najednou to bylo úplně jiné, mnohem prostornější, ale i tak… Rozhodnutí, jestli bude interiér dřevěný nebo bílý nebylo na programu dne. Všechno se změnilo, když se usadila okna a dveře. Domeček tím dostal jasný směr.

Kontejner s okny

Eva Němcová si pochvaluje, že při stavbě je netlačil čas. Zdroj: Eva Němcová

Pak už jsme o jiném než bílém interiéru neuvažovaly. Chtěly jsme i bílou podlahu, ale tu jsme nesehnaly. Vlastně jsme řešení měly: epoxid, ale pak jsme právě od lidí se zkušenostmi slyšely stále to samé. Že nevydrží sněhově bílý, zežloutne, a tak zvítězilo tmavé dřevo.

Průběh

Co Vás během stavby nejvíce překvapilo a proč? 

Překvapení? Vlastně ani nevím, byly jsme připravené na všechno a na nic. Těžko se to asi chápe, ale my se prostě rozhodly, že to nějak zvládneme, a tak se vždycky nějaká cesta našla. Když počítáte s tím, že to bude jen samá práce a nakonec přijde ten vysněný výsledek, tak se prostě jen těšíte a pořád si říkáte, že teď to byla ta nejhorší práce. Zároveň moc dobře víte, že nebyla, jen se tím prostě chlácholíte, abyste šli dál. Ten, kdo někdy něco stavěl, to dobře zná.

20221231_141116

Exteriér i interiér byl řešen podle preferencí majitelek. Zdroj: Eva Němcová

Opravdu Vás nic nepřekvapilo?

Už vím: asi největším překvapením bylo, kolik lidí nás podporuje a žije náš příběh na sociálních sítích, a také přátelé, kteří s nadšením pomohli, nebo třeba kolemjdoucí, kteří se přišli podívat a řekli, že je to hezké. A taky to, že velkoformátový obklad váží tolik, že ho ani neuneseme. 🙂

Život v kontejnerovém domečku

Dokázaly byste si představit žít v takovém bydlení trvale?

Myslím, že v takovém domečku jde žít celkem v pohodě. Pro samotného člověka je dostačující a pro dva, kteří se mají rádi, taky. Ale tohle není podle mě otázka prostoru, ale toho, co všechno potřebujete. Je to spíše bydlení pro lidi, kteří nejsou materiálně nároční. Určitě se sem nevejde botník na třicet párů bot a velká šatna na bohatou dámskou garderobu.

20230325_120030

Němcovy si podle svých slov celý proces užily a ani jednou se nepohádaly. Zdroj: Eva Němcová

Je to takový ideální domeček pro aktivní lidi, kteří tráví hodně času venku nebo třeba v práci a chodí se domů jen navečeřet a přespat. Myslím, že bych tady mohla žít. Když jsme plánovaly rozložení našeho tiny house, počítaly jsme opravdu se vším, co je k pohodlnému životu potřeba včetně pračky a sušičky. Kvůli omezenému prostoru má všechno své místo.

Zkusit se má všechno

Co Vás na tomto druhu bydlení nejvíce baví a co naopak nejvíce štve?

Nemyslím si, že nás baví přímo tenhle druh bydlení, bydlení z kontejneru. Mohla to být klidně dřevostavba nebo zděný domeček a bylo by to stejné. Bylo by to něco, co jsme si postavily my a proto to máme rády. Ale co je opravdu fajn, je už zmiňovaný fakt, že kontejner jednou přesuneme na nějaké krásné místo mimo civilizaci a nezávisle na všech přípojkách tam budeme moct být. I na tohle je náš domeček připravený. A co nás štve? Přes léto jsme na to nepřišly, takže uvidíme v zimě. Třeba se něco objeví. Ale zatím svůj domeček prostě milujeme. Všechno v něm jsou naše vzpomínky. Vzpomínky na to, jak nám něco nešlo nebo jak se nám něco povedlo.

Kdy-holky-stavi5

Majitelky už měly možnost vyzkoušet, jak rychle se malý domeček vytopí. Zdroj: Eva Němcová

Svůj projekt sdílíte na sociálních sítích a inspirujete ostatní. Byl to od začátku Váš záměr?

Nebylo to tak, že bychom si řekly: Koupíme si kontejner a budeme to sdílet. Projekt Když holky staví vznikl podstatně dříve, hned, když jsme koupili pozemek a začali s demolicí původního starého stavení. Znáte tu písničku „Dělání, dělání, všechny smutky zahání, upeč třeba chleba, postav třeba zeď…“? Přesně o tom a proto je náš Instagram. Můžeš dělat cokoliv, plň si své sny, když něco nezkusíš, předem se vzdáváš.

20230228_073407

Němcovy se přiznaly, že dokáží hodinu jen tak sedět a dívat se na to, co se jim povedlo. Zdroj: Eva Němcová

Nejde o to, jestli stavíš dům, běháš každý den desítky kilometrů nebo háčkuješ dečky. Jde o to, dělat, co tě baví. Všichni máme spoustu věcí, které MUSÍME a zapomínáme na věci, které opravdu CHCEME. Spousta z nás nezkusí něco jen proto, že jim jiní říkají, že to nezvládnou nebo je to prostě podle nich blbost. Za mne je blbost to nezkusit. Ano, ostatní si můžou myslet, že jste šílenec, blázen. No a co? Třeba jste, ale třeba ne, třeba jen máte jiný sen než oni. A přesně proto sdílíme, co děláme. Ne kvůli obdivu, ale kvůli lepší náladě, kvůli inspiraci.

Cena

Za jakou nejnižší částku se dá podle Vás svépomocí postavit takové alternativní bydlení?

Můžu Vám říct, kolik to stálo nás, ale to, za kolik si postaví domeček někdo jiný je opravdu hodně různé. My koupily kontejner v Praze asi za 120 tisíc a uvést ho do současného stavu stálo asi 500 tisíc včetně drahých krbovek, kuchyňské linky na míru z lesklého lamina, dvou klimatizací, velkoformátů od San Agostina, podlahového topení a všech možných výmyslů. Spousta lidí napíše, že to není možné. Opravdu je, ale musíte shánět a ne bezmyšlenkovitě nakupovat. Nám trvala přestavba déle i proto, že jsme hledaly a sháněly.

Kdy-holky-stavi4

Odvaha a pracovitost majitelkám kontejnerového domu rozhodně nechybí. Zdroj: Eva Němcová

Každý podle svého

Jakou radu byste si daly, pokud byste měly možnost se stávajícími zkušenostmi se vrátit na začátek

Nad kamna patří růžový sádrokarton. Když tam dáš zelený, budeš to muset dělat znovu. 🙂

Ale ne, zkusím něco duchaplnějšího: Až se budete rozhodovat, jaký druh stavby zvolíte, opravdu si dobře rozmyslete, zda chcete být limitovaní rozměrem kontejneru, protože finální šířka 2,2m vám dá opravdu zabrat při vybavování interiéru, ať už postelí, gaučem či řešením koupelny. My to nakonec vyřešily a kontík vypadá překvapivě prostorně, ale strávily jsme nad tím opravdu hodně času. A taky pozor na tepelné mosty, protože plech je plech.

Kdy-holky-stavi3

Kontejnerové bydlení je vhodné hlavně pro ty, kteří tráví velkou část dnes venku. Zdroj: Eva Němcová

Ale popravdě: my bychom se na začátek nevracely. Jsme šťastné tak, jak to je. Líbí se nám to, ale to je jasné. Udělaly jsme si svůj malý domeček přesně podle sebe. Je v něm spousta nedokonalostí a určitě se nelíbí každému. Pro někoho moc bílý, pro jiného moc úzký, pro dalšího moc drahý. Záleží na tom?

Fotogalerie

Text a foto: Eva Němcová / Instagram Když holky staví

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: kontejner Kontejnerové domy stavba svépomocí
Sdílejte článek

Diskuze