Zdroj: Fotes

Skromnost a jednoduchost, ale i velkorysost a vzdušnost. Dřevostavba na Liberecku toho nabízí mnoho

03. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Napohled skromný dům, který neruší majestátní přírodu vůkol. Zasazený do pozemku u lesa v kopcích nad Libercem a Jabloncem nad Nisou nabízí krásný výhled do korun odrostlých jehličnanů. Své kouzlo si uchovává navzdory tomu, že není daleko od cesty – dělí ho od ní vzrostlá alej.

Hlavním motivem jednoduchého, ale přitom moderního a vzdušného domu jsou právě jehličnaté stromy, které stíní pozemek v létě i v zimě a vytvářejí dnes tak velmi cenné soukromé prostředí.

Autoři projektu Ján Stempel a Jan Jakub Tesař konečnou podobu dřevostavby popisují slovy: „Na první pohled tradiční, jednoduchý a skromný, na ten druhý však moderní, velkorysý a vzdušný.“

Terasa

Dům je na první pohled skromný a jednoduchý. Zdroj: Fotes

Skutečně se jim podařilo dosáhnout zajímavého a vítaného kontrastu – stavba nijak nepřekáží v přírodním prostředí, tvarem i materiály působí, jako kdyby tu stála odjakživa. Vstupem do interiéru se otevírá prostorný soukromý svět se vším, co potřebujete k dokonalému pohodlí doma či na dovolené.

Přečtěte si také:
Rodina se s radostí přestěhovala z velkého domu ve městě do malé dřevostavby v ovocném sadu

Výhody svahu: Z jedné strany ulice, z druhé výhled na les

Nad tvarem stavby nemuseli dlouho uvažovat, archetypální kvádr se sedlovou střechou se jevil jako nejlepší volba. Pod střechou je částečně ukryta i terasa navazující na hlavní obytný prostor. Zajímavé je, že je to největší pobytová část stavby.

Před pohledy z ulice je izolovaná, takže majitelům umožňuje naplno využít benefity pozemku i venku. Na terasu můžete vyjít také přímo z mírně svahovitého pozemku, nejen přes interiér.

Dřevěnice v přírodě

Napohled skromný dům, který neruší majestátní přírodu vůkol. Zdroj: Fotes

Přízemí směrem k ulici je sice na její úrovni, ale druhá strana domu, kde jsou prosklené části s terasou, se díky svahu vznáší už výše nad terénem (téměř dva metry). Díky tomu je z obývacího pokoje i terasy výborný výhled na zahradu a vzdálené okolí. Pod terasou tak vznikl prostor na uskladnění dřeva na zimu.

Jak má dům řešen dispozici?

Hlavní obytná místnost, do které dopadají sluneční paprsky celoročně, se těší z vysoké světlé výšky – je otevřená až do krovu, v němž se nachází galerie.

Terasa s posezením

Pod střechou je částečně ukryta i terasa navazující na hlavní obytný prostor. Zdroj: Fotes

Blíže k ulici jsou situovány koupelny a technické prostory. Směrem do zahrady je orientována ještě hlavní ložnice. V pravé části hmoty jednoduchého domu je garáž pro dvě auta.

Přečtěte si také:
Červené lano místo zábradlí. Úsporná dřevostavba zaujme na první pohled svými netradičními prvky

Dřevostavba bez plotu

Materiálem číslo jedna nejen na fasádě, ale i v interiéru je dřevo. Protože jde o dřevostavbu, je též hlavním konstrukčním prvkem. Soulad s okolím autoři realizace znásobili tím, že kolem pozemku neřešili žádné oplocení. Soukromý pozemek tak volně – bez oplocení nebo jiných bariér – přechází do volné krajiny.

Rodinný dům v lesní osadě

autoři: Stempel Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
lokalita: Rádlo-Milíře, Liberecký kraj
projekt a výstavba: 2013 – 2023
pozemek: 2 492 m2
zastavěná plocha: 218 m2
užitná plocha: 150 m2
spolupráce: TFH dřevěné domy

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Fotes

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu drevostavby panoramatické výhledy v souladu s přírodou
Sdílejte článek

Diskuze