Zdroj: Hanns Joosten

Červené lano místo zábradlí. Úsporná dřevostavba zaujme na první pohled svými netradičními prvky

03. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Uprostřed německé vsi Friedrichswalde, na podlouhlém a mírně svažitém pozemku proti kostelu, vznikla nezvyklá stavba. Rodinný dům na první pohled překvapí výraznými červenými fasádami, ale i tvarem, který se přizpůsobuje svahu sklánějícímu se k východu. Navzdory malé ploše půdorysu – dům je jen pět metrů široký a patnáct metrů dlouhý – poskytuje interiér dostatek místa pro všechno potřebné.

Červený dům ze dřeva vyšel z dílny ateliéru ANNABAU Architektur and Landschaft. Architekti přizpůsobili stavbu svahu tak, že podlahu uložili ve čtyřech různých výškových úrovních – každá tvoří samostatnou funkční zónu přízemí. Horní podlaží vzniklo díky v různých výškách uspořádaným plošinám z křížem lepeného dřeva. Obě podlaží a všechny výškové úrovně propojují schody s různým sklonem.

Dřevěné schody -Červený dům

Obě podlaží a všechny výškové úrovně propojují schody s různým sklonem. Zdroj: Hanns Joosten

Výhledy umocnili posezením u oken

Díky sklonu pozemku je z oken domu výhled na střechy ostatních domů a okolní přírodu. Toho architekti využili pro vytvoření sedacích parapetů či položením multifunkčních bloků ze dřeva k oknům. Střecha je rovnoběžná se svahem a pokryta zelení.

Červený dům

Originální detail – červené lano místo zábradlí. Zdroj: Hanns Joosten

Flexibilní prostor – každá místnost se přizpůsobí potřebám

Žádná místnost kromě obslužných – kuchyň, koupelna a toaleta – nemá jednoznačně definované využití. Díky tomu vzniká flexibilní prostor. Místnosti v patře plní účel ložnice a dětských pokojů s prostorem na hraní. Největší část je však otevřená a libovolně využitelná. Přízemí kromě kuchyně, obývacího pokoje a technické místnosti zahrnuje i ateliér.

Přečtěte si také:
V Brně postavili první energeticky plusový dům v České republice

Železobeton a křížově lepené dřevěné panely

Čtyři plošiny přízemí jsou založeny na železobetonových základech. Architekti je ošetřili podlahami z pohledového betonu. Všechny svislé konstrukční prvky jsou důsledně vyrobeny z křížově lepených dřevěných panelů o různé tloušťce, které zůstávají v interiéru přiznané. Fasády domu jsou z vnější strany zatepleny celulózovým vláknem a obloženy nahrubo nařezanými smrkovými deskami. Červený nátěr zdůrazňuje jedinečnost domu.

Kachlíková koupelna -Červený dům

Zdroj: Hanns Joosten

Udržitelný a energicky úsporný

Zelená střecha díky retenční vrstvě zadržuje dešťovou vodu a dlouhodobě ji uvolňuje pro potřeby rostlin. Udržitelnost projektu podtrhuje i energetický koncept stavby. Vytápění zabezpečuje vzduchové tepelné čerpadlo doplněné kamny na dřevo. V podlahách v přízemí je zabudováno podlahové topení. Díky různým meziprostorům může teplý vzduch v interiéru proudit, což snižuje spotřebu energie. Betonové podlahy zase akumulují teplo a uvolňují ho s opožděním.

Chodba s dřevěným schodištěm- Červený dům

Díky sklonu pozemku je z oken domu výhled na střechy ostatních domů a okolní přírodu. Zdroj: Hanns Joosten

Terasu lemují rostliny aktinidie

Terasu na jižní straně domu chrání baldachýn střechy. Otevíratelnými proskleními navazuje na kaskádovitě členěný interiér. Podél terasy rostou odolné rostliny aktinidie, které ji rámují a zároveň poskytují stín v letních měsících.

Pohled z chodby-Červený dům

Žádná místnost kromě obslužných – kuchyň, koupelna a toaleta – nemá jednoznačně definované využití. Zdroj: Hanns Joosten

Originální detail – červené lano místo zábradlí

Všechny použité materiály budou díky povrchové kvalitě surových stavebních materiálů a povrchovým úpravám příjemně stárnout. Specifickým detailem, kterého si můžete všimnout v interiéru i v exteriéru, je použití červeného lana místo zábradlí, díky čemuž vznikají zajímavé průhledy. Červené jsou i kabely závěsných svítidel.

Červený dům

architektonický ateliér: ANNABAU Architektur and Landschaft GmbH

lokalita: Německo

plocha: 166 m²

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Hanns Joosten

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: moderní domy
Sdílejte článek

Diskuze