Zdroj: Ivan Bárta

Rekonstrukce stoletého statku na Vysočině: Kachlová kamna s vyhřívanou lavicí nesměla chybět

14. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Manželé s odrostlými dětmi toužili prožít další etapu života na klidném místě na venkově. Při hledání pohodlného domova, respektive pozemku v lůně přírody, narazili na opuštěnou zemědělskou usedlost z roku 1922. Měla všechno podstatné – velkou zahradu, výhledy do okolní krajiny a klid. Avšak samotný statek nebyl v dobrém stavu. Jak vypadá dnes?

Samotná usedlost nebyla rozsáhlá, ale měla dnes často používaný praktický tvar velkého písmene U. Uprostřed byly chlévy, na jedné straně chalupa, na druhé stodola. Ramena statku obklopují pootevřený dvůr, který chrání vstup do domu před větrem. Manželé s požadavkem rekonstrukce statku oslovili architekty Michala Schwarza a Jana Formana.

Průzkum ukázal poškozené konstrukce

Na začátku každé rekonstrukce je důkladný průzkum aktuálního stavu stavby. V tomto případě však nedopadl nejlépe. Ukázalo se totiž, že značná část konstrukcí je v nevyhovujícím stavu. Proto bylo nutné část chalupy nově vyzdít. Pro tento účel autoři proměny vybrali kvalitní keramické tvárnice, aby dům mohl být efektivně vytápěn tepelným čerpadlem. Stodola byla v ještě horším stavu, tu se zachránit nepodařilo. Místo ní architekti navrhli novou dřevostavbu, která harmonicky doplňuje celek.

Stará usedlost

Proti vchodu do domu najdete dvířka na terasu s letní kuchyní. Zdroj: Ivan Bárta

Půdorys přizpůsobili původnímu statku

„Navzdory bourání jsme ponechali původní půdorysnou stopu domu a jen mírně zvětšili objem podkroví. Pravé křídlo, původní chalupa, je i nadále obytným centrem domu, v prostřední části je poschodí určené pro návštěvy a v nové stodole jsou převážně technické prostory a garáž,“ upřesňují řešení rekonstrukce architekti Michal Schwarz a Jan Forman.

Stará usedlost

Do domu vcházíte přes zápraží, které překrývá konzola nové spojovací chodby v poschodí. Zdroj: Ivan Bárta

Kachlová kamna s vyhřívanou lavicí nesměla chybět

Do domu vcházíte přes zápraží, které překrývá konzola nové spojovací chodby v poschodí. Ocitnete se v hale se schodištěm a velkým oknem nad schody. Přirozené světlo se odráží od zaobleného stropu z bílých palubovek do celého prostoru.

Přečtěte si také:
Rodina našla klidné útočiště během pandemie ve zrekonstruované hospodářské budově na Moravě

Z haly vedou dveře do velkého pokoje, který funguje jako denní společenská zóna. Zabírá celý půdorys levého křídla. Dominantou tohoto pokoje jsou kachlová kamna s vyhřívanou lavicí, která odděluje kuchyň a odpočinkový kout s velkým oknem a výhledy do okolní krajiny. Celou jednu stěnu zabírá dřevěná knihovna.

Stará usedlost

Celý interiér osvěžují namodro namalované rámy oken a bílá omítka. Zdroj: Ivan Bárta

Horní podlaží patří ložnici a pokojům pro hosty

Nad hlavním pokojem je ložnice majitelů. Tři menší ložnice a velká koupelna se nacházejí v horním podlaží ve střední části domu. Spojuje je obytná chodba s krásnými výhledy. Pod nimi jsou dílna a jeden pokoj domácích.

Stará usedlost

Horní podlaží patří ložnici a pokojům pro hosty. Zdroj: Ivan Bárta

Proti vchodu do domu najdete dvířka na terasu s letní kuchyní. Nachází se v rohovém prostoru mezi střední hmotou domu a ramenem s dřevěnou novostavbou, která slouží jako garáž a sklad dřeva.

Opalované dřevo, šindele, modré rámy oken i kámen

Příjemnou venkovskou atmosféru zrekonstruované stodoly mají z velké části na svědomí použité materiály. Bílou omítku na fasádách doplňuje dřevo s černou lazurou a červené keramické tašky, uvnitř dominuje světlé a bílé dřevo.

Stará usedlost

Kachlová kamna s vyhřívanou lavicí nesměla chybět. Zdroj: Ivan Bárta

Celý interiér osvěžují namodro namalované rámy oken a bílá omítka. U schodů najdete odhalené kamenné zdi a vzorovou dlažbu s opotřebovaným vzhledem, která zintenzivňuje charakter bydlení.

Zahrada přechází volně do louky pod domem – velká část není oplocená. Specialitou je menší bylinková zahrádka před chalupou, na kterou se dá vyjít přes křídlo velkého okna u odpočinkového koutu v hlavním pokoji.

„Výminek“ na Vysočině

architektonický ateliér: Jan Forman ateliér a RANGHERKA 5,

architekti: Michal Schwarz, Jan Forman

lokalita: Vysočina, ČR

projekt: 2016

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Ivan Bárta

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chalupy historické domy rekonstrukce statku vesnické domy
Sdílejte článek

Diskuze