Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Návrat k přírodě: Chata obsahuje jen nezbytnosti pro relax a ubytuje až tři rodiny

14. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Borový les, lokalita vhodná pro zimní sporty na vrcholu hřebene, který vznikl před milióny let nad písčitými plážemi. V tomto prostředí stálo malé dřevěné útočiště. Aby si majitelé mohli kouzlo okolí vychutnat ještě lépe, byla nutná rekonstrukce.

Výsledkem je kompletně předělaná chata, která je propojena s přírodou – z hlediska materiálnosti i výhledů. Řešení dánského architekta Jonase Bjerre-Poulsena je odpovědí na otázku, co je v našich životech podstatné.

Skříně

Chata je prostorná a má i dostatek úložných prostorů. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Investor nevyžadoval nic složitého, jen pohodlí pro jednoduchý život během letních i zimních měsíců. Chata je rustikální, ale zároveň rafinovaná. Obsahuje jen ty nutnosti, které jsou nevyhnutelné pro relaxační bydlení. Za finálním návrhem se skrýval proces hledání toho, co je v našich životech podstatné, hledání rovnováhy mezi potěšením, které nám věci a majetek poskytují, a potěšením z osvobození se od nich.

Přečtěte si také:
Také takto může vypadat moderní srub jednadvacátého století! Chata v Jevanech voní dřevem a pryskyřicí

Hledání podstaty není jednoduchý proces

„Přirozeným výsledkem tohoto selektivního procesu je esencialismus. V moderním urbanizovaném světě, který nám neustále nabízí mnohem víc, než potřebujeme, je to otázka rozhodování se, co vynechat, a ne co vložit. Zjistit, co je podstatné a důležité, je klíčem k nasměrování života směrem, který vytváří štěstí a pohodu bytí. Navrhování domů je často cvičením zdrženlivosti. A ačkoliv se vytvoření jednoduchého, autentického a přívětivého prostoru může zdát po dokončení přirozené, cesta k jednoduchosti a nalezení podstaty bývá často dost složitá,“ vysvětluje zajímavý přístup k projektu jeho autor architekt Jonas Bjerre-Poulsen.

Kuchyň

Chata je rustikální, ale zároveň rafinovaná. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Hlavní budova pro majitele, přístavba pro hosty

Výslednou chatu tvoří hlavní budova se dvěma podlažími a přístavba pro hosty. Celý prázdninový objekt dokáže ubytovat až tři rodiny, přičemž každá může mít vlastní apartmá. Také spodní poschodí hlavního domu funguje jako apartmá s vlastní ložnicí, koupelnou, minibarem a saunou. Stejně jako přístavba je zcela samostatné.

Obývací prostor s krbem

Výslednou chatu tvoří hlavní budova se dvěma podlažími a přístavba pro hosty. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Dub, dolomit, kameny

Tak jako zvenčí i zevnitř převládá jednoduchá paleta přírodních materiálů – co nejjednodušší, nejpřirozenější a rustikální. Dubová podlaha, dolomitové omítky, kamenné prvky vytvářejí harmonickou atmosféru. Teplo a bohatá textura zvolených materiálů umocňují pocit prostornosti a světla uvnitř zabezpečují, že interiér nikdy nebude vypadat prázdný a chladný.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům

Optické triky: úzké vysoké dveře a linka od stěny po stěnu

Zajímavým způsobem jsou řešeny dveře vedoucí z hlavního obývacího pokoje do ložnic a koupelen. Připomínají vysoké štíhlé dřevěné dveře skříní. Je to proto, aby zabíraly co nejméně místa. Jejich výška opticky rozšiřuje prostor. Další optický trik – roztažení kuchyně na zadní stěně od jedné stěny po druhou – dělá interiér širším a velkorysejším. Velká okna rámují různé výhledy na údolí a lesy směrem na východ, jih i západ. Díky nim světlo vniká do interiéru po celý den.

Výhledy

Velká okna rámují různé výhledy na údolí a lesy směrem na východ, jih i západ. Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Světlo znamená obyvatelnost

„Význam přirozeného denního světla nelze podceňovat, protože jeho interakce s okolím určuje pocit a obyvatelnost prostoru. Transparentní kvality v rámci architektury přitahují krajinu a dělají z ní integrovanou součást zážitku pro ruku i oko. Víme, že když uvnitř zažijeme prvky jako přirozené světlo, stromy, vodu a čerstvý vzduch, vytvoří to příjemnou a uvolněnou atmosféru a zároveň udrží naše biologické hodiny orientované na cyklus den-noc,“ doplňuje Jonas Bjerre-Poulsen.

Forest Retreat

architektonický ateliér: Norm Architects, normcph.com
architekt: Jonas Bjerre-Poulsen
lokalita: Švédsko
realizace: 2021

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Jonas Bjerre-Poulsen
Zdroj: časopis Moj dom

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata v souladu s přírodou
Sdílejte článek

Diskuze