Zdroj: Domeczech

15 metrů čtverečních s veškerým komfortem? Takhle si ideální bydlení představuje čím dál více lidí v Česku

21. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Střecha nad hlavou, pohodlná postel, a hlavně klid. Klidně na pár metrech čtverečních. Takhle si ideální bydlení představuje čím dál více lidí v Česku i po celém světě.

Všechny tyto přednosti vystihují projekt DOMECZECH, jeden z nejnovějších přírůstků do rodiny „tiny houses“ – tedy samostatných staveb menších rozměrů, ve kterých se dá bydlet a dají se postavit i na místech, kam by se klasický zděný dům nevešel nebo kde by ho úřady nepovolily.

Tiny House Domeczech

Zdroj: Domeczech

Kdo za nápadem stojí?

DOMECZECH je kompaktní obytná stavba s podlahovou plochou patnácti metrů čtverečních, s promyšleným designem a nízkou energetickou náročností. Za nápadem stojí Jiří Brosch, jeden z pionýrů modulárních staveb u nás. Byl duchovním otcem Freedomků, což byly první „tiny houses“ ve střední Evropě.

Přečtěte si také:
Modulární domek splýva s prostředím a nabízí bydlení nejen uvnitř, ale i ve venkovních místnostech s krásným výhledem

K designu modulárních staveb přešel od úplně odlišného oboru. „Původně jsem zlatník. Celý život jsem však tíhl k minimalismu a díky své profesi mám vyvinutý smysl pro detail. V určité fázi života jsem se začal zaobírat myšlenkou ideálního bydlení, protože jsem zůstal sám ve velkém domě po rodičích a připadalo mi, že ten velký prostor vlastně vůbec nepotřebuji,“ popisuje Jiří Brosch.

Tiny House Domeczech

Zdroj: Domeczech

Komfort na prvním místě

V hlavě se mu začal rodit plán na samostatnou obytnou jednotku, která by na pár metrech čtverečních obsahovala vše potřebné pro bydlení. V době před sedmnácti lety bylo jedinou variantou pořízení maringotky nebo unimobuňky. „Touto cestou jsem vůbec jít nechtěl. Představoval jsem si sice malou stavbu, ale s veškerým komfortem, vyrobenou z kvalitních materiálů a promyšlenou do posledního detailu,“ líčí Brosch vznik prvních „tiny houses“ u nás.

Tiny House Domeczech

Zdroj: Domeczech

Když v roce 2010 společně s architekty představili první modulární dům, tehdy pod značkou Freedomky, strhla se lavina zájmu a v následujících letech se jen v České republice objevily desítky projektů modulárních staveb. Období covidové pandemie zájem o samostatné a minimalistické bydlení jen podpořilo.

Kompletní bydlení na patnácti metrech čtverečních

Přestože se Brosch v průběhu let věnoval jiným projektům, myšlenka na vybudování ideálního malého domku ho neopustila. Během covidových let tak vznikl DOMECZECH. Vše potřebné se muselo vejít na plochu patnácti metrů čtverečních, aniž by se musely dělat kompromisy v pohodlí obyvatel. DOMECZECH má široké dvoulůžko, prostornou kuchyň vybavenou obvyklými spotřebiči, koupelnu se sprchovým koutem oddělenou od obývací části masivní příčkou, dostatek úložných prostor nebo třeba chytrou televizi.

Tiny House Domeczech

Zdroj: Domeczech

Základním stavebním prvkem DOMECZECHu je bytelná dřevěná konstrukce vyplněná lněnou izolací, která zabezpečuje tepelný komfort po celý rok. Klimatizace ohřívá či ochlazuje vzduch, a navíc ho čistí od prachu a dalších nečistot. Vytápění i další technologie se dají ovládat na dálku telefonem, takže pokud DOMECZECH slouží jako chata na víkend, může si majitel zapnout ohřev vody na dobu příjezdu.

Přečtěte si také:
K pohodlnému bydlení není třeba mnoho! Úsporný domek uprostřed vesnice

Sedlová střecha zvětšuje prostor

„Snažili jsme se chytře využít každý centimetr, a zároveň se vyhnout tomu, aby prostor působil stísněně. Řekli jsme si, že za žádnou cenu nechceme, aby to uvnitř působilo jako v karavanu. Tomu odpovídá i volba sedlové střechy, která je jednak praktická z pohledu údržby, jednak opticky otevírá interiér,“ doplňuje Jiří Brosch.

Tiny House Domeczech

Zdroj: Domeczech

Díky kvalitním materiálům se životnost DOMECZECHu počítá na dlouhá desetiletí. A vzhledem k tomu, že se dá kdykoli přemístit na nové místo, neztrácí na hodnotě a může sloužit celé řadě majitelů, ať už jako startovací bydlení, chata uprostřed přírody, domek pro hosty, nebo turistické ubytování, kancelář či provozovna služeb. Pro přesun ho stačí jeřábem naložit na přívěs kamionu, přičemž není potřeba zajišťovat žádné zvláštní povolení, protože šířka stavby odpovídá standardní přepravní velikosti.

Základní údaje:

DOMECZECH, www.DOMECZECH.com

rozměry: šířka 2,48 m, délka 6 m, výška 3,25 m

výroba: Estetico, s. r. o.

konstrukce: dřevěná (KVH hranoly)

izolace: přírodní ekologický materiál (len)

venkovní obklad: plechové panely Lambda 2.0

podlaha: vinyl + dlažba

FOTOGALERIE

Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: Domeczech

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: freedomek modulární domy
Sdílejte článek

Diskuze