Zdroj: Alex Shoots Buildings

Záměrně se vrátili k „socialistické kostce“. Praktický čtyřpokojový dům mladé rodině ušetří místo i energie

10. 03. 2024
Diskuze (3)
Sdílet

V současné architektuře pozorujeme návrat k výstavbě domů ve tvaru kostky, jaké známe ze sedmdesátých let minulého století. Ačkoliv se doba i potřeby pro život změnily, kostku lze považovat za nadčasové bydlení z hlediska energetické náročnosti. Právě její tvar je často důležitým faktorem při snižování nákladů na vytápění.

Připočítáme-li k tomu možnosti a nápady současných architektů, stává se bydlením v moderním provedení. Jedna z takových kostek vyrostla i v Praze. Pod její projekt se podepsal tvůrčí tým z firmy Papundekl Architekti, který z prostoru dokázal vytěžit maximum. A tak na malém pozemku vzniklo moderní bydlení „hranatého“ tvaru.

Rodinné sídlo na okraji Prahy

Dům v kostce se nachází na jihozápadě hlavního města Prahy v městské části Radotín. Tato čtvrť si zachovala navzdory husté satelitní zástavbě venkovský charakter. Pomáhá tomu její poloha na okraji, zalesněné kopce na západě a severu a levý břeh řeky Berounky na jihovýchodě. Kdysi býval Radotín samostatným městem, a proto se v něm nachází i široká občanská vybavenost.

Přečtěte si také:
Cihlový dům v lese si zakládá na tradici. Základem domova je ohniště

Malý pozemek s velkým cílem

Architekti byli od začátku projektu postaveni před výzvu. Pozemek určený pro nový rodinný dům se totiž nacházel na území s malými parcelami a hustou zástavbou. Museli proto vymyslet vhodné řešení, které by se s touto nevýhodou vyrovnalo.

bílý dům se zahradou

Prostor je i na střeše Zdroj: Alex Shoots Buildings

Vzhledem k malé stavební ploše a požadavku ponechání co největšího místa pro zahradu se rozhodli pro stavbu, která využívá prostor na maximum. Volba padla na dvouposchoďový dům kompaktního tvaru. Architekti ho umístili do severní části pozemku, do stejné úrovně se sousedními domy. Tím vzniklo pro zahradu místo v části orientované k jihu.

Kostka v moderním provedení

Na malé ploše vybudovali moderní „kostku“ čili současné bydlení v kubickém tvaru. Jde o praktický a elegantní čtyřpokojový dům, který svou kompaktností ušetří místo i energie a zabezpečí pohodlí mladé rodině.

Dispozičně se skládá ze dvou částí. Hlavní, denní část domu se nachází v přízemí a zahrnuje prostorný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. V patře zase najdete noční část, kterou tvoří dva dětské pokoje, koupelna a ložnice rodičů. Dětské pokoje jsou na dveřích označeny samolepkami princezen a uvnitř jsou umístěny postele s baldachýnem, skříně a psací stolky.

dětský pokoj

Dětský pokoj v moderním stylu Zdroj: Alex Shoots Buildings

V přízemí je ještě několik jemně tvarovaných otvorů určených pro plynulý přechod do exteriéru. Mezistupněm mezi domem a zahradou je terasa vykládaná dřevem, odkud si lze vychutnat výhled na okrasnou i užitkovou část zahrady.

Součástí bydlení je jednoposchoďová přístavba s menšími servisními prostory. Nachází se na samé hranici pozemku, avšak v souladu s pražskou regulí o odstupových vzdálenostech.

Dům proměněný v domov

Vstupem dovnitř domu získá návštěvník jedinečný pocit – bydlení mladé rodiny není „jen“ domem, ale místem, kde se cítí dobře a bezpečně. Klidně i s hračkami na podlaze, se kterými si děti před malou chvílí hrály a nestihly je uklidit. Kromě plyšových kamarádů vlastní i houpacího koníka v tradičním dřevěném provedení.

Obývací pokoj v domě

Obývací pokoj má prostor i pro děti Zdroj: Alex Shoots Buildings

Prostorný obývací pokoj je přizpůsoben dětským hrám a tvoření. Dětský koutek je umístěn k oknu směrem do zahrady, aby dětem kromě dostatku slunečního světla poskytoval i příjemný výhled ven.

Dominuje v něm kultura i minimalismus

Z bohaté sbírky knih v obývacím pokoji se dá usuzovat, že majitelé domu jsou milovníci literatury a ke čtení pravděpodobně vedou i děti. Menší knihovna se totiž nachází i v dětském pokoji v patře. Kromě knihovny obsahuje obývací pokoj pohovku, krb a koutek s televizí.

Přečtěte si také:
Unikátní novostavba: Na dřevěných detailech pracoval Elvisův tesař

Soulad dřeva, barev a geometrie

Architekti si dali záležet na celém designu interiéru, který je promyšlen do nejmenšího detailu. Dřevěná podlaha v teplých tónech plynule přechází do schodiště a naopak. Prostor se doslova vynořuje ze stěny, jako v případě praktické předsíně nebo skříněk. Ty jsou funkčně uloženy a poskládány do kompaktního tvaru. Geometrii tak nenajdete jen v samotném tvaru domu, ale i v jeho designovém řešení.

Obývací pokoj a schody

Z obývacího pokoje vedou schody na druhé podlaží Zdroj: Alex Shoots Buildings

Ze střechy přístavby zase vede efektní kovové schodiště až na střechu domu, odkud si vychutnáte výhled na okolí městské čtvrti. Schodiště je zabezpečeno zábradlím a jeho tvar též odráží jistou formu geometričnosti. Všeobecně můžeme mluvit o celkové harmonii materiálů, barev i kompozice, které bydlení dodávají na atraktivitě a estetičnosti.

Výhled ze střechy domu

Výhled je i ze střechy Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dům v kostce

firma: PAPUNDEKL ARCHITEKTI

tvůrčí tým: Jan Bárta, Šimon Bírhanzl, Marek Fischer

spolupráce: Loran Asaad, Barbora Novotná, Lenka Baková

lokalita: čtvrť Radotín, Praha

návrh projektu: 2020

realizace projektu: 2023

užitná plocha: 123 m2

obytná plocha: 90 m2

FOTOGALERIE

Text: Natália Turcovská

Fotografie: Alex Shoots Buildings

Kategorie: Design interiérů Návštěvy domů
Tagy: Dvoupodlažní rodinné domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

 • Je to pěkný, nicméně to podle mne není žádná socialistická kostka (70. léta byla jiná), já tam vidím jednoznačnou inspiraci funkcionalismem. A to oceňuji.
  ing. arch. Jan Švec

  Jan Švec
 • Nová sebeobrana proti diskusním útokům typu – je to strašně chladné, sterilní – tam bych nechtěl bydlet – nainstalujeme trochu bordelu na podlahu a rázem je z toho domov:)
  Funkcionalismus to je pane architekte, ale tak trochu socialisticky nudný:)

  Michal
 • Michal