Zdroj: Pavel Plánička

Pod klasickou podobou obyčejného rodinného domu na vesnici se skrývá mnohem více!

20. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jaký dům byste si postavili na okraji dvoutisícové vesnice s krásnou okolní přírodou? Byla by to moderní vila, či spíše venkovský domek, nebo něco mezi tím? Česká obec Povrly nemá jasný architektonický rukopis. Podobně, jak je tomu i v mnoha vsích jinde, se tu s chatami a paneláky střídají domy různých stylů. Architekti z ateliéru 3+1 architekti považovali za nejadekvátnější formu do tohoto prostředí tradiční podobu venkovského domu s úzkým a dlouhým tvarem, na kterém je posazena sedlová střecha.

Pokud znáte více prací ateliéru 3+1 architekti, víte, že svůj návrh vždy přizpůsobují prostředí, do kterého bude osazen. Právě kontext je základem každého jednoho projektu z této autorské dílny. Stejně tak i snaha najít správný poměr mezi konkrétním a abstraktním. Venkovský dům na okraji obce Povrly ve finále nazvali obyčejným domem, z našeho pohledu má však mnohem větší potenciál.

Přečtěte si také:
Venkovský dům s výhledem na řeku a malebný region

Sedlová střecha často znamená boj

Architekt Pavel Plánička přiznává, že v současnosti znamená představa sedlové střechy boj. Přináší nejeden problém, který je třeba vyřešit ke spokojnosti všech. V prvé řadě je třeba zvolit vhodné konstrukční řešení, najít způsob, jak omezený prostor pod takovouto střechou efektivně využít. A nakonec rozřešit otázku: Jaké proporce dát sedlové střeše, aby dům nepůsobil „neohrabaně“ a těžce?

Exteriér domu - Venkovský dům v Povrlech

Směrem k příjezdové cestě vznikl úložný prostor na dřevo, kola či nářadí. Zdroj: Pavel Plánička

Z nostalgického symbolu klíčový motiv

„Při návrhu domu v Povrlech jsme se pokusili naše zažitá schémata a předem skeptický pohled trochu převrátit. Sedlová střecha tu není jen nostalgickým symbolem, ale stává se klíčovým motivem,“ vysvětluje architekt.

Díky výraznému přesahu střechy nad dlouhou západní fasádou vznikla krytá veranda. Chrání interiér před intenzivním sluncem a zároveň si můžete posedět před domem i během deště.

Krytá dřevěná terasa - Venkovský dům v Povrlech

Terasa pod přesahy střechy je od cesty chráněna dřevěnými lištami. Na straně terasy mají otvor rámující výhled na okolní vrchy. Zdroj: Pavel Plánička

Na štítových stěnách jsou přesahy střechy ještě výraznější. Směrem k příjezdové cestě vznikl úložný prostor na dřevo, kola či nářadí. Na opačné straně domu je krytá terasa, která funguje jako rozšíření vnitřního prostoru – hlavní denní zóny, zahrnující obývací pokoj, kuchyň a jídelní kout.

Úložný prostor i terasa pod přesahy střechy jsou od cesty chráněny dřevěnými lištami. Na straně terasy mají otvor rámující výhled na okolní vrchy.

Světlé barvy, dřevo, trámy

Interiér domu je řešený střídmě, prakticky, ve světlých barvách a s významným využitím dřeva. Napříč celou hmotou domu procházejí přiznané dřevěné trámy. Najdete je nejen v interiéru, ale i ve venkovních prostorech pod prodlouženou střechou.

Obývací pokoj s výhledem na terasu a zahradu - Venkovský dům v Povrlech

Hlavní denní zónu zahrnuje obývací pokoj, kuchyň a jídelní kout. Zdroj: Pavel Plánička

Uliční fasádu měly pokrývat „šupiny“ jako na střeše

Autoři návrhu přiznávají, že se jim nepodařilo zdůraznit napětí mezi konkrétností konzervativního tvarosloví a abstraktní kůží domu tak, jak si představovali. Původně chtěli stejnými „šupinami“ obalit i uliční fasádu.

Stavba je světlým příkladem, jak přizpůsobit klasické tvary moderním funkcím a vytvořit harmonický soulad domu s jeho okolím.

Přečtěte si také:
Klasický dům se sedlovou střechou? Jedinečný dům vás přesvědčí, že existují i jiná řešení

Rodinný dům Povrly

architektonický ateliér: 3+1 architekti

lokalita: Povrly, ČR

plocha pozemku: 1 699 m2

zastavěná plocha: 200 m2

užitná plocha: dům 250 m2, krytá terasa 35 m2

obestavěný prostor: dům 930 m3

projekt: 2017

realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Pavel Plánička

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné trámy rodinne domy sedlové střechy tradiční domy venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze