Klasický dům se sedlovou střechou? Jedinečný dům vás přesvědčí, že existují i jiná řešení

07. 10. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Autorům domu „Černá skála“ se podařilo vytvořit zajímavý vztah mezi lidským a přírodním výtvorem. Tvar domu vyplývá z topografie okolního horského terénu.

Pozemek leží na svahu hory. I proto „Černá skála“ není kvádr, kostka, a už vůbec ne klasický dům se sedlovou střechou. Je abstraktní mnohostrannou hmotou bez zjevného členění na stěny a střechu. Jaké jsou další jedinečnosti domu s výhledem na polské Beskydy?

Dům Černá skála

foto Tomasz Zakrzewski

„Speciální hodnoty, které vyplynuly z kontextu místa, jsme použili na vybudování vlastního jedinečného architektonického jazyka. Výsledkem tohoto procesu je architektura, která je nejen funkční, ale i fascinující a zajímavá. Vstupuje do dialogu s krajinou a mění podobu rodinného domu,“ popisují proces tvorby nevšední realizace architekti z ateliéru MUS ARCHITECTS.

Dům Černá skála

foto Tomasz Zakrzewski

Z jihu úplně jiný než ze severu a východu

Z jižní slunečné strany se dům otevírá do zahrady a přináší výhled na Beskydy. Tato stěna je vysoká, zahrnuje prosklení, terasu a lodžii, které poskytují panoramatický výhled. Severní zeď je naopak nízká a uzavřená. Z větší části ji tvoří střecha, která se sklání téměř až po samotnou hranici pozemku. Poklesu střechy si můžete všimnout i na východní straně domu. Nepravidelnosti, asymetrie a všechny speciality domu vyplývají z terénu a přírodního prostředí.

Dům Černá skála

foto Tomasz Zakrzewski

Horizontální členění

„Půdorys domu jsme vzhledem ke svahu upravili tak, aby celé přízemí leželo nad povrchem země. Kvůli přírodnímu terénu je půdorys rozčleněn horizontálně na dvě části: vstupní zóna s garáží a doplňkovými místnostmi je na jiné úrovni než obývací pokoj, kuchyně a jídelna. Vytvořili jsme mezipodlaží, takže celý obytný prostor je přímo spojen s terasou a zahradou. Podlaha je rozdělená i v noční části domu v prvním poschodí.“

Dům Černá skála

foto Tomasz Zakrzewski

Černá břidlice a čedič

Vícestupňová střecha a její sklony vyplývají z funkčního uspořádání a dispozičního řešení stavby. Samozřejmě též z přizpůsobení se vnějšímu prostředí a designu krajiny. Výsledkem je stavba geometrií přímo „zabudovaná“ do topografie hory, což výrazně ovlivňuje strukturu domu a jeho konečnou dynamickou podobu. Na pohled vystupují z horského svahu ostré, špičaté balvany, černá břidlice nebo čedičové hrudky. Z dálky v nich ani netušíte dům.

Dům Černá skála

foto Tomasz Zakrzewski

Dům Černá skála

architektonický ateliér: MUS ARCHITECTS

lokalita: Bielsko-Biała, Polsko

užitná plocha: 260 m2

realizace: 2018

Sabína Zavarská
foto: Tomasz Zakrzewski

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura moderní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze