FOTO HORNBACH

10 nejčastějších otázek při výběru krbových kamen

03. 09. 2018 Sdílet

Rozhodli jste se pro nákup krbových kamen? S výměníkem nebo bez? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

Co budete muset připravit před instalací krbových kamen?

Před nákupem krbových kamen byste už měli vědět, zda je váš komín vhodný pro připojení kamen na tuhá paliva. Promyslete, kde budou nová kamna umístěna, protože co typ, to různá výška a šířka. Důležité je také znát průměr kouřovodu (roury ke kamnům), který je spojovacím článkem mezi krbovými kamny a komínem.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Jsou pro vás vhodnější krbová kamna s teplovodním výměníkem nebo bez?

Krbová kamna s výměníkem lze bez problémů zkombinovat se stávajícím systémem vytápění. Část tepla krbových kamen se používá pro přímé vytápění místnosti a zbytek tepla systém využívá pro topení v domě nebo pro ohřev vody.

Krbová kamna bez výměníku jsou připojena jen ke komínu a místnost pouze vyhřívají.

Chcete kamna volně stojící nebo si obezdíte krbovou vložku?

Volně stojící krbová kamna jsou velmi variabilní variantou. Můžete je postavit do rohu, ke stěně nebo do volného prostoru. Nezapomeňte však dodržet bezpečnostní opatření (nehořlavá podlaha, skleněná podložka).

Pokud jste si vybrali krbovou vložku, tak už jistě počítáte s tím, že budete v místnosti stavět a vložku obezdívat. Krbová vložka se nejčastěji umísťuje do rohu nebo u zdi. I pro stavbu krbu platí bezpečnostní normy a kontrola kominíkem. Počítejte s nehořlavou podlahou, izolačními prvky a dostatkem prostoru pro výdech horkého vzduchu.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Jak velký mají mít kamna výkon?

Výkon krbových kamen se udává v kW a při výběru dostatečného výkonu zohledněte faktory jako velikost vytápěné místnosti, funkčnost komína, druh paliva a hodnoty tepelné ztráty objektu (energetickou náročnost budovy). Pokud vynásobíte objem vytápěných místností s hodnotou tepelné ztráty, vyjde vám údaj v kW, podle kterého si snáze vyberete krbová kamna s optimálním výkonem.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Musíte vybudovat externí přívod vzduchu?

Externí přívod spalovacího vzduchu (CPV) se montuje tam, kde není možné zajistit ohništi potřebné množství vzduchu z vytápěných místností. Pokud tedy nemáte možnost přivádět dostatek vzduchu např. z vedlejších místností, pak budete muset zajistit vzduch zvenku.

Jaké příslušenství ještě potřebujete?

Pokud jste se rozhodli pro nákup krbových kamen tak vězte, že tím to nekončí. Na svém nákupním seznamu budete mít třeba radiátory, čerpadla k topení a oběhová čerpadla nebo expanzní nádrže. Ke krbovým kamnům patří i vysavače na popel, palivo, kamnové roury, krbové nářadí, izolační desky, komínové systémy.

Zvládnete montáž svépomocí?

Samotnou instalaci krbových kamen do systému by měl mít na starosti odborník. Neměli byste ale zapomenout na vašeho kominíka, který by od začátku měl se všemi spolupracovat a nakonec i vše schválit.

Je možné topit uhlím?

Ne. V krbových kamnech topte určitě jen suchým dřevem. Pokud si nejste jistí, zda je dřevo dostatečně suché, můžete si vlhkost ověřit speciálním vlhkoměrem dřeva. Na noční provoz můžete používat dřevěné brikety.

FOTO HORNBACH

Jak o krbová kamna pečovat?

V případě, že byste topili nevhodnými palivy, poškodila by se vám nejen kamna, ale propadla by i jejich záruka. Každoročně (po topné sezóně) je nutné nechat kominíkem zkontrolovat komínový systém a krbová kamna.

Ke každodenní péči patří čištění krbového skla speciálním čističem. Nezapomeňte také čistit výměník.

Chcete na krbových kamnech i vařit?

Vyberte si sporáky na tuhá paliva, které fungují na stejném principu jako krbová kamna. Můžete s nimi nejen vytápět místnost, ale zároveň na nich vařit. Sporáky na tuhá paliva mají zabudovanou troubu a topit v nich můžete dřevem a dřevěnými briketami.

Za zvuků praskajícího dřevo si můžete začít pročítat HORNBACH blog, kde najdete další nové návody a skvělé články.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Vytápění
Tagy: kamnové roury komínové systémy Krbová kamna Krbové vložky Od partnerů vysavače na popel
Sdílejte článek