Zdroj: Ruedi Walti

Při obnově a rozšíření třísetletého statku bylo co objevovat!

13. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Na jihu švýcarské obce Thal stál statek z 18. století. Budova byla památkově chráněna kvůli tradičnímu stylu srubového domu. Citlivý přístup architektů se snahou zachovat co nejvíce byl prioritou. Jak vypadá obnova a přístavba vzácné budovy po zásahu architektů z ateliéru Kit Architects?

Původní statek byl dřevěnou stavbou na pískovcovém základě. Do šedesátých let dvacátého století ho doplňovala stáj a stodola, podobně jako jiné pozemky v okolí. Stodola už sice neexistovala, ale její podoba sloužila jako model pro rozšíření obytné části domu. Původní stáj byla též v havarijním stavu, značně poškozená červotočem a vlhkostí. Navzdory tomu se ze starého domu přece jen něco podařilo zachovat – srubová konstrukce byla v dobrém stavu.

Původní stav statku

Původní stav. Zdroj: Ruedi Walti

V historických stavbách je vždy co objevovat

Z nelichotivého stavu statku vyplynulo architektům jediné řešení: zbourat hospodářskou budovu a nahradit ji druhou obytnou jednotkou (první se nachází v zachovalém stavu). Ta převzala slovník tradičního designu a plynule se spojuje se zbytkem budovy.

Zrekostruovaný a obnovený statek s přístavbou

Renovace proběhla v úzké spolupráci s úřady a místními řemeslníky. Zdroj: Ruedi Walti

Architekt Andreas Schelling k zachování a dostavbě cenného statku říká: „Dům na Buechbergu v Thalu čerpá ze své třísetleté historie, žije z ní. Každý majitel a obyvatel statku zanechal na budově své stopy. I proto jsme se této fascinující stavbě a jejím různým vrstvám věnovali s velkou zvědavostí a objevitelským duchem (spolu s majitelem, místními úřady a dalšími plánovači).

Naším cílem bylo zachovat a ukázat co nejvíce z původní hmoty a zároveň transformovat starý statek na dvě nové obytné jednotky, které odpovídají dnešním potřebám. Také jsme chtěli vnést do interiéru majestátní výhled na Bodamské jezero.“

Přečtěte si také:
Dům za humny: moderní hanácká stodola

Původní srub a nová část s vysokými stropy

Jako model k rozšíření obytné části budovy sloužila původní stodola. Díky tomuto řešení vznikla prostorová souhra mezi ložnicemi umístěnými v původní stavbě srubového domu a novou částí, která se těší výhodám vysokých stropů, podobným těm ve stodole. Dvě velká prosklení orientovaná na sever se otevírají směrem k Bodamskému jezeru.

Střed soustřeďuje základní funkce

Střední část stavby si zachovala svou funkčnost. Nachází se tu schodiště, vstupní chodba, v horních podlažích koupelny, chodby, šatny. Tato část budovy byla též rekonstruována a strop v prvním podlaží byl nahrazen stropem z masívu, protože jeho nosnost nebyla dostatečná.

Zrekostruovaný a obnovený statek s přístavbou interiér

Kvůli stínění a ochraně soukromí se okna dají zakrýt speciálními dřevěnými posuvnými žaluziemi, které evokují někdejší vzhled statku. Zdroj: Ruedi Walti

Nově postavená část skrývá druhou obytnou jednotku

Druhá obytná jednotka se nachází v nově postavené části, která také dodržuje původní geometrii, i když se liší fasádou a samozřejmě věkem. Někdejší základ z lomového kamene nahradila pískovaná betonová zeď, charakteristické změny úrovní zůstaly zachovány. V této nové části v přízemí najdete dvě ložnice a koupelny, v poschodí je otevřená kuchyň, obývací pokoj a jídelna. Původní srubová zeď zůstala nezměněna a je viditelným svědkem minulosti v interiéru.

Přečtěte si také:
Bydlení pod historickým trámovým stropem a mezi freskami? V tomhle bytě ano!

Nová fasáda v tradičním stylu

Pro novou fasádu je charakteristické vertikální uložení latěk, které kontrastuje s horizontálním v ostatních částech stavby, avšak stále dodržuje styl tradičních stodol a stájí v obci. Kvůli stínění a ochraně soukromí se okna dají zakrýt speciálními dřevěnými posuvnými žaluziemi, které evokují někdejší vzhled statku. Fasáda původní budovy zůstala nezměněna, kromě osazení vchodových dveří v místě, kde kdysi bývalo okno.

Zrekostruovaný a obnovený statek s přístavbou interiér

Původní srubová zeď zůstala nezměněna a je viditelným svědkem minulosti v interiéru. Zdroj: Ruedi Walti

Bez spolupráce s úřady a řemeslníky by to nešlo

Renovace proběhla v úzké spolupráci nejen s úřady, které upravují kritéria rekonstrukcí a ochrany historických budov, ale též v intenzivní spolupráci s místními řemeslníky. O to vyšší hodnotu má finální podoba inspirativní proměny venkovského statku starého tři sta let.

Přečtěte si také:
Moderní stodola pro milovnici jezdectví a Divokého západu

Obnova a rekonstrukce statku na Buechbergu

architektonický ateliér: Kit Architects

terénní úpravy: PR Landschaftsarchitektur

lokalita: Thal, Švýcarsko

plocha: 492 m²

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Ruedi Walti

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: moderni bydleni novostavby obnova fasády domu obnova stavby obnova stodoly rekonstrukce statku tradiční domy
Sdílejte článek

Diskuze