Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Neobvyklé rozšíření domu. Nové prostory ukryli pod zem

10. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Hypogeum znamená, že stavba leží pod zemí – kdysi se takto nazývaly podzemní obřadní prostory i hrobky. Často byly pospojovány katakombami, hotovým labyrintem chodeb a sálů. Moderní hypogeum vzniklo v italském regionu Valpolicella (architekti ho nazývají Hypogeum in Valpolicella) a jeho autorem je Carlo Cretella. Na rozdíl od historických funkcí objektů pod zemí tento slouží k rekreačním účelům jako doplněk k hlavní obytné části.

Hlavním zadáním bylo rozšíření existující nemovitosti o prostory pod zemí s doplněním relaxačního bazénu. Pro investora, jakož i pro architekta bylo důležité respektovat naturalistický prostor místa, sladit linie přírodního terénu s prostorovými potřebami tak, aby nový objekt netrčel, ale zapadal do okolního prostředí.

Přečtěte si také:
Světlý středomořský dům s atriem uprostřed

Novostavbu zakryli zeminou a rostlinstvem, jak to bylo původně

Z dispozičního hlediska projekt navazuje na původní prostory včleněné do svahu, které byly využívány jako šatna plovárny. Také tyto části bylo nutné rekonstruovat. Samozřejmě projekt by se nedal realizovat bez výkopových prací a následné výstavby. Nakonec však byla stavba zakryta zeminou a vysázenou zelení, a tak vizuálně zachovává původní podobu tvarů a přírodních prvků.

Moderní hypogeum s bazénem v Itálií

Moderní hypogeum vzniklo v italském regionu a slouží k rekreačním účelům jako doplněk k hlavní obytné části. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Lokální kámen, dialog se zahradou, velká okna, stěny z cementu

Vše, co je ze stavby vidět, je realizováno z přírodních materiálů, které k regionu už tradičně patří. Venkovní terasa, včetně přístupových dveří, byla pokryta kameny typickými pro danou oblast a umožňuje neustálý dialog se zahradou. Velká okna odhalují interiér šatny, který byl dokončen ve stejné barvě, jakou má pozemek. Stěny a stropy jsou tedy z hnědého cementu, což znásobuje pocit, že se nacházíte v podzemních prostorách.

Přečtěte si také:
Novostavba rodinného domu inspirovaná středomořskými stavbami

Nejdůležitější prvek skloubil funkčnost i estetiku

Celkový charakter objektu umocňují kulatá střešní okna z kortenové oceli. Díky nim vstupují do interiéru pod zemí sluneční paprsky. Vytvářejí různé hry světla v závislosti na denní době. Tyto světlíky jsou na cílených místech, například v koupelně, kde vytvářejí efekt paprsku světla pronikajícího skrz zem (za povšimnutí stojí i modré vzorované umyvadlo
ve tvaru misky). Nezvyklá střešní okna působí zajímavě i z horní
strany – z pozemku. Vytvářejí dekorativní kruhy v trávě u staré kamenné zdi. U nového obdélníkového bazénu najdete i venkovní sprchy.

Kamenní stěna na stavbě domu

Venkovní terasa, včetně přístupových dveří, byla pokryta kameny typickými pro danou oblast a umožňuje neustálý dialog se zahradou. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Příroda versus architektonický proces

„V projektu jsme se snažili přispět k hlubokému dialogu mezi morfologií přírody a architektonickým procesem. Výsledkem je intervence vnímaná jako skrytá, která však dokáže vzbudit úžas, když se otevřou dveře.

Přečtěte si také:
Minimalistický dům, který v prudkém svahu levituje nad krajinou

Pak s efektem odhalí celou svou podstatu a každý promyšlený detail,“ zdůrazňují architekti z ateliéru Carlo Cretella Architetto. Sladěním původní stavby s novou relaxační částí vznikl příjemný prostor pro odpočinek, který navzdory velké ploše nepůsobí jako „pěst na oko“, ale s pokorou se začlenil do původního terénu.

kulatá střešní okna z kortenové oceli

Celkový charakter objektu umocňují kulatá střešní okna z kortenové oceli. Zdroj: Carlo Cretella Architetto

Hypogeum v italském regionu Valpolicella

architektonický ateliér: Carlo Cretella Architetto

autor: Carlo Cretella

lokalita: Valpolicella, Itálie

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Carlo Cretella Architetto

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu kámen minimalistické domy novostavby ocel přírodní materiály prosklené plochy středomořský styl bydlení wellness
Sdílejte článek

Diskuze