Zdroj: Fotes

Moderní usedlost v Jižních Čechách navázala na tradiční lidovou architekturu

23. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

V jihočeské obci Smrčná přibyla novostavba na způsob tradiční lidové architektury, jaká je v těchto končinách zažitá. Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař se nechali inspirovat minulostí lokality a rodinný dům seskládali ze tří hmot, které v konečném důsledku vytvořily jeden velmi kompaktní celek.

Postavit rodinný dům z několika často samostatných celků má oproti samostatným mohutným budovám mnohé výhody. V prvé řadě je to rozhodně přijatelnější volba do venkovského prostředí na pomezí přírodního parku Česká Kanada – což je tento případ. Tak, jak se stavělo před mnoha desítkami let, i dnes jsou na pozemku funkčně oddělené celky.

Přečtěte si také:
Venkovská usedlost v krásném prostředí na Vysočině

Kdysi k samostatnému obytnému domu v rámci venkovských usedlostí přináležela hospodářská budova, stáje či jiné pro život na vsi nutné stavby. Moderní usedlost sestává ze tří celků – v jedné části, která se dá označit jako hospodářská, je garáž a ubytování pro hosty, v druhé samotný rodinný dům a třetí tvoří altánek.

Bílé domky se sedlovou střechou spojené zdí

Všechny tři samostatné domky architekti umístili kolmo na kamennou zeď, která lemuje pozemek podél ulice. Zdroj: Fotes

Kamenná zeď a tři vyčnívající štíty

Všechny tři samostatné domky architekti umístili kolmo na kamennou zeď, která lemuje pozemek podél ulice. Mají stejné vizuální řešení – bílou omítku a sedlové střechy, které svými štíty trčí nad zeď. Kamenný pás zdi přerušují jen vstupní brány do objektů.

Přečtěte si také:
Bílý dům pro pětičlennou rodinu plný světla a zeleně

Dva z těchto tří domků jsou objemově stejně velké – základní rodinný dům a hospodářská část, tedy garáž, nad kterou je prostor pro hosty. Mezi nimi je vydlážděný dvůr, který slouží pro parkování automobilových veteránů.

Bílé domky se sedlovou střechou spojené zdí

Hlavní rodinný dům s jihovýchodní orientací stojí mezi garáží a altánkem a nabízí prostorné bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Zdroj: Fotes

Pohodlné bydlení pro čtyřčlennou rodinu

Hlavní rodinný dům s jihovýchodní orientací stojí mezi garáží a altánkem a nabízí prostorné bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Směrem k altánku se otevírá čtyřmi velkorozměrnými proskleními, na která navazuje menší venkovní terasa. Větší nebyla potřebná, protože tuto funkci plní altánek, působící jako nejmenší domek z trojice. Je v něm venkovní kuchyň s krytým posezením.

Přečtěte si také:
Vícegenerační bydlení v rodinné usedlosti na kouzelném místě

Pracovna ukrytá za knihovnou

Střízlivě řešenému interiéru hlavního obytného celku dominuje dřevo v kombinaci s bílou a odstíny šedé. V přízemní je kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, zhruba uprostřed prostoru se na boku otevírají schody do horního podlaží. Za tmavou knihovnou u gauče se skrývá ještě jedna místnost sloužící jako pracovna, samostatná ložnice s vlastní toaletou je za kuchyňskou linkou. V poschodí najdete další dva pokoje a hygienické zázemí.

Jídelna a obývák v šedé s dřevem

Střízlivě řešenému interiéru hlavního obytného celku dominuje dřevo v kombinaci s bílou a odstíny šedé. Zdroj: Fotes

Kompozici kontrastují moderní materiály a detaily

K tradiční kompozici venkovské usedlosti kontrastují strohé moderní materiály i detaily. Fasáda je z nabílo omítnutých keramických tvárnic.
Bílé směle kontruje antracitový odstín střešních tašek, okenních rámů a garážových vrat. Směrem dále od staveb se zahrada mění v rozlehlou louku.

Jídelna v šedé s dřevem

Za tmavou knihovnou u gauče se skrývá ještě jedna místnost sloužící jako pracovna, samostatná ložnice s vlastní toaletou je za kuchyňskou linkou. Zdroj: Fotes

Usedlost v Jižních Čechách

architektonický ateliér: Stempel & Tesař architekti

autoři: prof. Ing. arch. Ján Stempel, Ing. arch. Jan Jakub Tesař

spolupráce: Ing. arch. Ondřej Moravec, Ing. Jaroslav Šaroun

lokalita: Smrčná, ČR

pozemek: 32 839 m2

zastavěná plocha: 304 m2

užitná plocha: 397 m2

projekt: 2014 – 2017

realizace: 2017 – 2020

Sabína Zavarská
Foto: Fotes

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bíle fasády jezirka minimalistický styl rodinná usedlost rodinne domy sedlové střechy Venkovská usedlost
Sdílejte článek

Diskuze